Viktor Osimxen xarakteri karerasiga to‘sqinlik qilmoqda
Buning isboti sifatida uning statistikasiga qarash kifoya. O‘tgan mavsum Osimxen «Galatasaroy»da o‘ynadi.
30 ta o‘yinda u 26 ta gol urdi va beshta golga uzatma berdi. Ba’zilari Turkiya chempionatini yetarli darajada kuchli emas deb hisoblashlari mumkin, ammo Osimxen faqat Turkiyada emas, balki boshqa joylarda ham o‘zini yaxshi tomondan ko‘rsatdi.
Masalan, 2022/2023 yilgi mavsumda u «Napoli» safida 32 o‘yinda 26 ta gol urib, to‘rt marta jamoadoshlariga yordam berdi. Italiya chempionati dunyodagi eng kuchli ligalardan biri hisoblanadi.
Osimxen so‘nggi yetti mavsum davomida yaxshi natijalarni qayd etmoqda. Shunday ekan, u juda barqaror futbolchi hisoblanadi, bu esa hujumchi uchun ikki barobar qimmatli xislatdir.
Nima uchun esa bunday hujumchi uchun eng kuchli klublardan navbat tushmaydi? Keling, buni tahlil qilaylik.
Osimxen uchun asosiy muammo – xarakteridir. 2024 yilda u «Chelsi»ga o‘tishdan bosh tortdi, chunki uning maosh bo‘yicha talablari yuqori edi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, Osimxen «Napoli»dagi haftalik 464 ming yevrodan pastroq taklifni qabul qilmagan. Shu bilan birga, «Arsenal» Benyamin Sheshko va Viktor Dyokereshni ko‘rib chiqmoqda, Osimxen emas, chunki ular arzonroq va maosh talablarida kamroq.
«Arsenal» rahbarlari hujumchilar yetishmasligiga qaramay, nigeryalik futbolchi nomzodini e’tiborsiz qoldirmoqda. «Napoli» Osimxendan pul ishlashni xohlaydi, ammo vaziyat bunga mos emas.
2023 yilda klub va futbolchi 2026 yilgacha shartnoma uzaytirish bo‘yicha kelishuvga erishdilar, shartnomada esa 2024 yilda Osimxen 120 million yevroga klubni tark etishi mumkinligi qayd etilgan. Biroq voqealar ularning foydasiga emas.
«Real» Mbappe imzolanganidan keyin Osimxen sotib olishdan voz kechdi. «PSJ» esa hujumchiga ehtiyoj sezmay, qanot futbolchisi Xvichani afzal ko‘rdi.
Muammolar faqat moliyaviy emas. Osimxen va mojaro so‘zlari bir-biri bilan chambarchas bog‘liq.
Uning ishtirokidagi ko‘plab voqealarni sanab o‘tish keraksiz. Masalan, Turkiyada Osimxen jurnalistga urgan degan taxmin bor.
Futbolchi bu haqda shunday dedi: «Men hech qachon uni urmaganman, shunchaki unga fotosuratni olib tashlashini aytdim. Bu mening rasmi, men uni olib tashlashga haqliman.
Men bunday vaziyatlarga yangi emasman. Ular yolg‘on gapirishini bilardim.
Albatta, buni hal qilish oson bo‘lmaydi. Men ko‘p baqirmayman, lekin zarur choralarni ko‘raman.
Agar u yolg‘on gapirsa, qonun g‘azabini ko‘radi.» Bu voqea «Galatasaroy» va Osimxen obro‘siga zarba berdi. Ko‘pchilik uni TikTok’dagi hazil video sabab «Napoli» bilan mojaro qilganini eslaydi.
U o‘sha paytda klublar bilan bog‘liq suratlarini ijtimoiy tarmoqlardan o‘chirib tashlagan. Osimxen bilan bir jamoada bo‘lish qiyin.
Bir safar u «Udineze»ga qarshi o‘yindan oldin mehmonxonada jamoadoshlari bilan salomlashmadi. U zinapoyada o‘tirgan bir necha futbolchini e’tiborsiz qoldirdi, biroq jamoa boshlig‘i Juzeppe Santoroga qo‘l uzatdi.
Salomlashmagan futbolchilar orasida Diego Demme va Pyotr Zelinski bor edi. Bu holat Osimxenning xarakteri haqida ko‘p narsani aytadi.
Kelajakda Osimxenni nima kutmoqda? Yaxshi inson bo‘lish kasb emas, lekin yaxshi hujumchi bo‘lish juda muhim.
«Napoli» unga ishonmaydi va u ham klubda qolishni xohlamaydi. Hozirgi vaqtda uning narxi 75 million yevro atrofida.

Характер Виктора Осимхена мешает его карьере
Иногда самые сильные клубы годами ищут себе хорошего форварда. Виктор Осимхен как раз один из таких футболистов.
Доказательством этого достаточно взглянуть на его статистику. В прошлом сезоне Осимхен играл в «Галатасарае».
В 30 матчах он забил 26 голов и отдал пять голевых передач. Некоторые могут считать, что чемпионат Турции недостаточно силен, но Осимхен проявил себя хорошо не только в Турции, но и в других местах.
Например, в сезоне 2022/2023 он в составе «Наполи» забил 26 голов в 32 матчах и четыре раза помог партнерам. Итальянская лига считается одной из самых сильных в мире.
Осимхен показывает хорошие результаты на протяжении последних семи сезонов. Таким образом, он является очень стабильным игроком, что является двойным ценным качеством для нападающего.
Почему же для такого нападающего не выстраивается очередь из самых сильных клубов? Давайте проанализируем это.
Основная проблема Осимхена – его характер. В 2024 году он отказался перейти в «Челси», так как его требования по зарплате были высокими.
Согласно данным, Осимхен не принял предложение ниже 464 тысяч евро в неделю в «Наполи». В то же время «Арсенал» рассматривает Бенжамена Шешко и Виктора Дьокереша, а не Осимхена, так как они дешевле и имеют меньшие требования по зарплате.
Руководство «Арсенала», несмотря на нехватку нападающих, игнорирует кандидатуру нигерийского футболиста. «Наполи» хочет заработать на Осимхене, но ситуация этому не способствует.
В 2023 году клуб и футболист достигли соглашения о продлении контракта до 2026 года, в контракте указано, что в 2024 году Осимхен может покинуть клуб за 120 миллионов евро. Однако события развиваются не в их пользу.
«Реал» отказался от покупки Осимхена после подписания Мбаппе. «ПСЖ» также не видит необходимости в нападающем и предпочел вингера Хвичу.
Проблемы не только финансовые. Осимхен и слова о конфликте тесно связаны.
Перечислять множество инцидентов с его участием излишне. Например, в Турции есть предположение, что Осимхен ударил журналиста.
Футболист сказал об этом: «Я никогда его не бил, просто сказал ему убрать фото. Это моя фотография, я имею право ее убрать.
Я не новичок в таких ситуациях. Я знал, что они будут лгать.
Конечно, решить это будет нелегко. Я не кричу много, но принимаю необходимые меры.
Если он лжет, закон разберется.» Этот инцидент ударил по репутации «Галатасарая» и Осимхена. Многие помнят, что он конфликтовал с «Наполи» из-за смешного видео в TikTok.
В то время он удалил свои фотографии, связанные с клубами, из социальных сетей. С Осимхеном трудно находиться в одной команде.
Однажды он не поздоровался с товарищами по команде в гостинице перед игрой против «Удинезе». Он проигнорировал нескольких футболистов, сидящих на лестнице, но протянул руку главному тренеру Джузеппе Санторо.
Среди футболистов, с которыми он не поздоровался, были Диего Демме и Петр Зелиньски. Этот случай говорит о многом о характере Осимхена.
Что ждет Осимхена в будущем? Быть хорошим человеком – это не профессия, но быть хорошим нападающим очень важно.
«Наполи» не доверяет ему, и он сам не хочет оставаться в клубе. В настоящее время его цена составляет около 75 миллионов евро.