Sobiq Tula “Arsenal” jamoasining bosh murabbiyi Sergey Kiryakov “Evro-Futbol.Ru” tarmoq nashriga bergan intervyusida Rossiya Premyer-ligasidagi murabbiylar holati haqida fikr bildirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Unga ko‘ra, Premyer-ligadan tushib ketayotgan klublar saqlanib qolayotgan murabbiylar bilan birga qolishi biroz kulgili holatdir. Kiryakov “Orenburg” misolini keltirib, bu holat Rossiyada noyob hodisa ekanini ta’kidladi.
U murabbiy jamoani yaxshi boshqarganini aytib, ammo jamoaning ligadan tushib ketishini tushunarsiz deb baholadi. O‘tgan mavsum yakunlariga ko‘ra, Vladimir Slishkovich boshchiligidagi “Orenburg” jamoasi 15-o‘rinni egallab, Premyer-ligadan tushib, Birinchi ligaga yo‘l oldi.
Shu bilan birga, Voronejning “Fakel” jamoasi ham pastroq divizionga tushdi. Bu holat Rossiya futbolidagi murabbiylar va jamoalar o‘rtasidagi muvozanat masalalarini yana bir bor ko‘rsatdi.
Murabbiylarning samaradorligi va jamoa natijalari orasidagi farq haqida keng muhokamalar davom etmoqda.

Кирьяков раскритиковал положение тренера в Российской Премьер-Лиге
Бывший главный тренер тульского "Арсенала" Сергей Кирьяков в интервью сетевому изданию "Евро-Футбол.Ру" высказал свое мнение о положении тренеров в Российской Премьер-Лиге. Об этом сообщает Euro-football.ru.
По его словам, ситуация, когда клубы, вылетающие из Премьер-лиги, остаются с тренерами, несколько смешна. Кирьяков привел в пример "Оренбург" и отметил, что это явление уникально для России.
Он сказал, что тренер хорошо управлял командой, однако оценил вылет команды из лиги как непонятный. По итогам прошлого сезона команда "Оренбург" под руководством Владимира Слишковича заняла 15-е место, вылетела из Премьер-лиги и отправилась в Первую лигу.
При этом команда "Факел" из Воронежа также опустилась в более низкий дивизион. Эта ситуация еще раз продемонстрировала проблемы с балансом между тренерами и командами в российском футболе.