Rossiya futbolida legionerlar soniga qo‘yilgan cheklovlar haqida taniqli sobiq futbolchi Vladimir Bystrov o‘z fikrlarini bildirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Uning fikricha, legionerlar limiti qat’iylashtirilishi lozim. Bystrovning so‘zlariga ko‘ra, maydonda bir vaqtning o‘zida oltita xorijiy futbolchi va beshta rossiyalik futbolchi bo‘lishi maqsadga muvofiqdir.
U bu cheklov orqali klublarni o‘z tarbiyalangan futbolchilariga ko‘proq e’tibor qaratishga majbur qilish kerakligini ta’kidladi. Sobiq futbolchi shuningdek, hozirgi vaqtda ba’zi klublar istalgan futbolchini xarid qilish imkoniyatiga ega bo‘lsa, boshqalari bunday imkoniyatdan mahrum ekanligini aytdi.
Hozirgi kunda Rossiya Premer-ligasidagi klublar mavsum uchun 13 nafar legionerni ro‘yxatga olishlari mumkin, ulardan sakkiz nafari maydonda bir paytda o‘ynashi mumkin. Bystrovning fikricha, bu ko‘rsatkichlarni yanada kamaytirish futbol rivojiga ijobiy ta’sir ko‘rsatadi va mahalliy futbolchilar uchun imkoniyatlarni kengaytiradi.
Shunday qilib, futbol rivojida milliy kadrlarni tayyorlash va ularga ustunlik berish muhim ahamiyatga ega bo‘ladi.

Быстров предложил лимит легионеров в Российской Премьер-лиге
Известный бывший футболист Владимир Быстров высказал свое мнение о лимитах на количество легионеров в российском футболе. Об этом сообщает Euro-football.ru.
По его мнению, лимит на легионеров должен быть ужесточен. По словам Быстрова, целесообразно, чтобы на поле одновременно находились шесть иностранных футболистов и пять российских.
Он подчеркнул, что через этот лимит клубы должны быть вынуждены уделять больше внимания своим воспитанникам. Бывший футболист также отметил, что в настоящее время некоторые клубы имеют возможность покупать любого футболиста, в то время как другие лишены такой возможности.
В настоящее время клубы Российской Премьер-лиги могут зарегистрировать 13 легионеров на сезон, из которых восемь могут играть одновременно на поле. По мнению Быстрова, дальнейшее снижение этих показателей положительно скажется на развитии футбола и расширит возможности для местных футболистов.
Таким образом, подготовка национальных кадров и предоставление им преимуществ будет иметь важное значение для развития футбола.