Valuyev legionerlar soni cheklovini qo‘llab quvvatladi
Rossiya davlat dumasi deputati, sobiq taniqli bokschi Nikolay Valuyev, Rossiya futbolidagi legionerlar soni bo‘yicha mavjud cheklovlarni kuchaytirish mumkinligi haqidagi xabarlarga munosabat bildirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Avvalroq, legionerlar soni bo‘yicha talablar qattiqlashtirilishi mumkinligi haqida ma'lumotlar tarqaldi. Valuyevning fikricha, legionerlar sonining kamayishi futbol o‘yining ko‘rkamligini biroz pasaytirishi mumkin, ammo shu bilan birga o‘yinning jozibadorligini oshiradi.
U, shuningdek, legionerlar o‘rniga mahalliy futbolchilarga ko‘proq e'tibor qaratilishi kerakligini ta’kidladi. Hozirgi qoidalarga ko‘ra, Rossiya Premer-ligasidagi klublar mavsum davomida 13 nafar legionerni ro‘yxatga olishi mumkin.
Shu bilan birga, maydonda bir vaqtning o‘zida maksimal sakkiz nafar legioner bo‘lishi taqiqlanmagan. 2025/2026 yilgi Rossiya chempionati 18 iyulda boshlanadi va o‘sha kuni Moskvaning “Dinamo” jamoasi o‘z uy maydonida “Baltika” jamoasiga qarshi o‘yin o‘tkazadi.
Ayni paytda Rossiya futbol ligasida legionerlar soni bo‘yicha cheklovlarni yanada qat’iylashtirish masalasi ko‘rib chiqilmoqda. Bu o‘zgarishlar futbolning sifatini va milliy jamoalarning rivojlanishini yaxshilashga qaratilgan.

Валюев поддержал ограничение на количество легионеров
Депутат Государственной Думы России, бывший известный боксер Николай Валуев прокомментировал сообщения о возможности ужесточения существующих ограничений на количество легионеров в российском футболе. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Ранее появилась информация о том, что требования к количеству легионеров могут быть ужесточены. По мнению Валуева, уменьшение числа легионеров может немного снизить привлекательность футбольной игры, но в то же время повысит ее привлекательность.
Он также подчеркнул, что необходимо уделять больше внимания местным футболистам. Согласно действующим правилам, клубы Российской Премьер-Лиги могут зарегистрировать 13 легионеров в течение сезона.
При этом не запрещено, чтобы на поле одновременно находились максимум восемь легионеров. Чемпионат России 2025/2026 годов начнется 18 июля, и в этот день московское "Динамо" проведет матч против команды "Балтика" на своем домашнем стадионе.
В настоящее время рассматривается вопрос о дальнейшем ужесточении ограничений на количество легионеров в российской футбольной лиге. Эти изменения направлены на улучшение качества футбола и развитие национальных команд.