Ukraina terma jamoasi darvozaboni Andrey Lunin ona yurtida rus tilida aytilgan bitta so‘z sabab tanqidga uchradi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
“Real” jamoasining legionerlari o‘z ona tillarida “yarim final” so‘zini ishlatgan bo‘lsa, Lunin esa bu so‘zning rus tilidagi shaklini aytdi. Mashhur sport sharhlovchisi Dmitriy Guberniev Lunin tanqidiga munosabat bildirdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, Ukrainadagi odamlarning yarmi rus tilida so‘zlashadi. Rus tilida gapiradigan odamlar rus tilida so‘zlagan darvozabonni tanqid qilmoqda.
Bu holat qiziq va g‘alati ekanligini ta’kidladi. Guberniev fikricha, rus tili “Real” futbolchilari va butun dunyoni bog‘lovchi til hisoblanadi.
Andrey Lunin bilan “Real” o‘rtasidagi amaldagi shartnoma 2030 yil o‘rtalarigacha mo‘ljallangan. U Madrid jamoasi safida 62 ta o‘yinda maydonga tushib, 70 ta gol o‘tkazib yuborgan.
Kelasi chorshanba kuni kechqurun “Real” “PSJ” jamoasi bilan Jahon klublari chempionatida o‘ynaydi. O‘yinni matn ko‘rinishidagi translyatsiya orqali kuzatish mumkin bo‘ladi.

Губерниев ответил на критику в Украине
Вратарь сборной Украины Андрей Лунин подвергся критике из-за одного слова, сказанного на русском языке, на родине. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Если легионеры команды "Реал" использовали слово "полуфинал" на своих родных языках, то Лунин произнес его в русской форме. Известный спортивный комментатор Дмитрий Губерниев прокомментировал критику в адрес Лунина.
По его словам, половина людей в Украине говорит на русском языке. Люди, говорящие на русском, критикуют вратаря, который говорил на русском.
Он отметил, что эта ситуация интересная и странная. По мнению Губерниева, русский язык является языком, связывающим футболистов "Реала" и весь мир.
Действующий контракт Андрея Лунина с "Реалом" рассчитан до середины 2030 года. Он провел 62 матча за мадридскую команду и пропустил 70 голов.
В следующую среду вечером "Реал" сыграет с командой "ПСЖ" в чемпионате клубов мира. Игра будет доступна для просмотра в текстовом формате.