«Real» jamoasining darvozaboni Andrey Lunin Ukrainada rus tilida «yarim final» so‘zini ishlatgani uchun qattiq tanqid ostida qoldi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Rossiya Davlat Dumasining deputati Dmitriy Svishchov bu holatga munosabat bildirdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, Ukraina fuqarolarining ko‘pchiligi rus tilini ona tili deb hisoblashadi va bunda hech qanday uyat yo‘q.
Har bir inson o‘z uyida gaplashadigan tilni erkin tanlash huquqiga ega. Svishchovning ta’kidlashicha, Ukraina o‘zini qonun ustuvor davlat deb hisoblagan holda, fuqarosini himoya qilishi kerak edi, ammo bunday bo‘lmaydi.
Andrey Lunin «Real» safida 62 rasmiy o‘yinda maydonga tushdi va ushbu o‘yinlarda 70 ta gol o‘tkazib yubordi. Uning Madrid klubidagi amaldagi shartnomasi 2029/2030 yilgi mavsum yakunigacha amal qiladi.
Shu bois, darvozabon hali jamoada faoliyatini davom ettiradi. Ushbu holat sport va siyosat sohalarida til masalasi bo‘yicha muhim muhokamalarga sabab bo‘lmoqda.
Ukraina va Rossiya o‘rtasidagi munosabatlar doimiy e’tibor markazida bo‘lib, til siyosati ham jamoatchilik orasida keskin munozaralarga olib kelmoqda.

Свищов Луннин защитил выбор русского языка
Вратарь команды «Реал» Андрей Лунин подвергся жесткой критике за использование слова «полуфинал» на русском языке в Украине. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Депутат Государственной Думы России Дмитрий Свищов прокомментировал эту ситуацию. По его словам, большинство граждан Украины считают русский язык родным, и в этом нет ничего постыдного.
Каждый человек имеет право свободно выбирать язык, на котором он говорит в своем доме. Свищов подчеркивает, что Украина, считая себя правовым государством, должна была защитить своего гражданина, но этого не произошло.
Андрей Лунин провел на поле в составе «Реала» 62 официальных матча и пропустил 70 голов в этих играх. Его действующий контракт с мадридским клубом действует до конца сезона 2029/2030.
Таким образом, вратарь продолжит свою карьеру в команде. Эта ситуация вызывает важные обсуждения по вопросам языка в спорте и политике.
Отношения между Украиной и Россией постоянно находятся в центре внимания, а языковая политика также приводит к острым спорам среди общественности.