Sobiq «Rostov» jamoasi himoyachisi Vitaliy Dyakov «Evro-Futbol.Ru» tarmoq nashriga bergan intervyusida AQShda o‘tkaziladigan Klublar jahon chempionati ahamiyatsiz musobaqa ekanligini ta’kidladi va uni Rossiya Premyer Ligasi qishki kubogi bilan taqqosladi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Unga ko‘ra, bu turnir butunlay do‘stona o‘yinlardan iborat bo‘lib, hech qanday jiddiy ahamiyatga ega emas. Bu Chempionlar Ligasi emas, kimdir yutadi, kimdir yutqazadi, degan fikrda.
Dyakov uchun bu turnir qishki mavsumda o‘tkaziladigan RPL kubogi kabi o‘xshashdir. U shuningdek, Klublar jahon chempionatida katta moliyaviy daromadlar bo‘lishini, FIFA bu musobaqadan katta miqdorda daromad olishini ta’kidladi.
Tomoshabinlar soni joy joyda farq qilishi mumkin, biroq futbolchilar uchun mavsum davomida 50-60 ta o‘yin o‘tkazib, yana qo‘shimcha musobaqalarda ishtirok etish qiyin ekanini aytdi. Shu sababli, futbolchilar dam olishlari kerak.
Mazkur turnirning finalida Parijning «PSJ» jamoasi Angliyaning «Chelsi» jamoasi bilan bahs olib boradi. O‘yin 13 iyul kuni Moskva vaqti bilan soat 22:00 da boshlanadi.

Бывший футболист раскритиковал чемпионат клубов
Бывший защитник «Ростова» Виталий Дьяков в интервью сетевому изданию «Евро-Футбол.Ру» отметил, что клубный чемпионат мира, который пройдет в США, является незначительным турниром и сравнил его с зимним кубком Российской Премьер-Лиги. Об этом сообщает Euro-football.ru.
По его словам, этот турнир полностью состоит из дружеских матчей и не имеет никакого серьезного значения. Это не Лига чемпионов, кто-то выигрывает, кто-то проигрывает, в таком духе.
Для Дьякова этот турнир похож на кубок РПЛ, который проходит зимой. Он также отметил, что на клубном чемпионате мира будут большие финансовые доходы, FIFA получит значительные средства от этого турнира.
Количество зрителей может варьироваться, однако он сказал, что для футболистов трудно проводить 50-60 матчей за сезон и участвовать в дополнительных турнирах. Поэтому футболистам нужно отдыхать.
В финале данного турнира команда Парижа «ПСЖ» будет сражаться с английским клубом «Челси». Игра начнется 13 июля в 22:00 по московскому времени.