Rossiya futbol federatsiyasi KDK "Torpedo" jamoasini bahor mavsumida o‘tkazilgan kelishilgan o‘yinlarga urinishlari sababli Rossiya Premyer ligasidan chetlatdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Mashhur agent Dmitriy Selyuk bu holatga o‘z fikrlarini bildirdi. U ikkinchi divizionda hakamga ta’sir o‘tkazishga urinishlar odatiy holat ekanini ta’kidladi.
Selyukning so‘zlariga ko‘ra, agar birinchi liga jamoalari poligraf tekshiruvidan o‘tkazilsa, ehtimol hech biri toza chiqmaydi. U toza chiqadigan klubga 50 ming dollar mukofot berishga tayyorligini aytdi.
Agent nazarida tekshiruvda jamoa boshlig‘i, sport direktori, bosh direktor va murabbiy qatnashishi kerak. Ikkinchi divizionda esa faqat bir-ikki jamoa toza hisoblanadi.
Premyer ligaga chiqishga intilayotgan va quyi ligaga tushish xavfi ostidagi jamoalarning barchasi korrupsiya bilan bog‘liq ekanligi aniq, deydi Selyuk. Bu holat Rossiya futbolining halolligiga jiddiy tahdid solmoqda.

Selyuk: Команды первой лиги продают судей
Федерация футбола России дисквалифицировала команду "Торпедо" из Российской Премьер-лиги за попытки договорных матчей, проведенных весной. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Известный агент Дмитрий Селюк высказал свое мнение по этому поводу. Он отметил, что попытки повлиять на судей во втором дивизионе являются обычным делом.
По словам Селюка, если команды первой лиги пройдут полиграф, вероятно, ни одна из них не окажется чистой. Он заявил, что готов предложить 50 тысяч долларов клубу, который окажется чистым.
По мнению агента, в проверке должны участвовать руководитель команды, спортивный директор, генеральный директор и тренер. В то время как во втором дивизионе только одна-две команды считаются чистыми.
Селюк утверждает, что все команды, стремящиеся выйти в Премьер-лигу и находящиеся под угрозой вылета в низший дивизион, связаны с коррупцией. Эта ситуация серьезно угрожает честности российского футбола.