“Orenburg” jamoasi Rossiya Premer-ligasiga Rossiya futbol federatsiyasi ijroiya qo‘mitasining qarori bilan qayta qo‘shildi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Aynan “Orenburg” jamoasi yuqori divizionda “Torpedo” o‘rnini egalladi, chunki “Torpedo” jamoasi kelishilgan o‘yinlar tashkil etishga uringanligi sababli chetlatilgan edi. Rossiya Premer-ligasi prezidenti Aleksandr Alaev bu qaror haqida fikr bildirdi.
Alaevning so‘zlariga ko‘ra, 2025/2026 yilgi mavsumda 15 ta jamoa bilan o‘tkazish variantiga ijobiy qaralmadi, chunki bu mavsum taqvimi va tuzilishiga salbiy ta’sir ko‘rsatishi mumkin edi. “Orenburg” jamoasi Premer-ligada ishtirok etish uchun zarur litsenziyani olgan, liga talablariga to‘liq javob beradi va tajribaga ega.
Shuning uchun, chempionat boshlanishiga oz vaqt qolgan bo‘lsa ham, jamoaning o‘yinlarini va mavsumni sifatli tashkil etish borasida ishonch bor. Yangi mavsumning birinchi turida “Orenburg” o‘z maydonida CSKA jamoasiga qarshi o‘ynaydi.
Uchrashuv 21 iyul, dushanba kuni bo‘lib o‘tadi. Shuni eslatib o‘tish joizki, bahorda “Orenburg” Premer-ligada 15-o‘rinni egallab, to‘g‘ridan-to‘g‘ri qulagan edi.
Biroq, “Himki” va “Torpedo” jamoalaridagi muammolar tufayli “Orenburg” yuqori divizionda qolishga muvaffaq bo‘ldi.

Алаев: Оренбург вернулся в Премьер-лигу, готов к борьбе
Команда "Оренбург" вновь присоединилась к Российской Премьер-Лиге по решению Исполнительного комитета Федерации футбола России. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Именно команда "Оренбург" заняла место "Торпедо" в высшем дивизионе, так как команда "Торпедо" была исключена за попытки организации договорных матчей. Президент Российской Премьер-Лиги Александр Алаев высказал свое мнение по этому решению.
По словам Алаева, вариант проведения сезона 2025/2026 с 15 командами не был одобрен, так как это могло негативно сказаться на календаре и структуре сезона. Команда "Оренбург" получила необходимую лицензию для участия в Премьер-Лиге, полностью соответствует требованиям лиги и имеет опыт.
Поэтому, хотя до начала чемпионата осталось немного времени, есть уверенность в качественной организации игр команды и сезона. В первом туре нового сезона "Оренбург" сыграет на своем поле против команды ЦСКА.
Матч состоится 21 июля, в понедельник. Стоит отметить, что весной "Оренбург" занял 15-е место в Премьер-Лиге и вылетел напрямую.