Rossiya futbol federatsiyasi bosh kotibi Maksim Mitrofanov FIFA prezidenti Janni Infantinoni Rossiyaga taklif qilish mumkinligi haqidagi savolga javob berdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, Infantino bilan aloqalar mavjud, biroq bu jarayon avvalo UEFA prezidenti Aleksandr Cheferinning tashrifi bilan boshlanishi kutilmoqda. Hozirda Infantino klub jahon chempionati bilan band bo‘lib, katta tadbirda ishtirok etmoqda.
Bu haqida Mitrofanov Sport-Express nashriga ma’lum qilgan. 2022 yil fevral oyida FIFA hamda UEFA qarori bilan Rossiyaning klublari va terma jamoalari xalqaro musobaqalardan chetlashtirilgan.
Shu sababli, mahalliy jamoalar Yevropa kuboklarida ishtirok etmayapti, terma jamoalar esa faqat do‘stlik uchrashuvlarini o‘tkazmoqda. Bu holat futbol sohasida Rossiya jamoalarining xalqaro maydondagi faolligini sezilarli darajada kamaytirdi.
Federatsiya rahbariyatining maqsadi esa kelajakda xalqaro aloqalarni tiklash va musobaqalarda ishtirok etishni qayta yo‘lga qo‘yishdir.

Митрофанов обсудил приглашение президента ФИФА в Россию
Генеральный секретарь Российского футбольного союза Максим Митрофанов ответил на вопрос о возможности приглашения президента ФИФА Джанни Инфантино в Россию. Об этом сообщает Euro-football.ru.
По его словам, связи с Инфантино существуют, однако этот процесс, прежде всего, ожидает визита президента УЕФА Александра Чеферина. В настоящее время Инфантино занят клубным чемпионатом мира и участвует в крупном мероприятии.
Об этом Митрофанов сообщил изданию Sport-Express. В феврале 2022 года по решению ФИФА и УЕФА клубы и сборные России были отстранены от международных соревнований.
По этой причине местные команды не участвуют в европейских кубках, а сборные проводят только товарищеские матчи. Эта ситуация значительно снизила активность российских команд на международной арене.
Цель руководства федерации заключается в восстановлении международных связей и возобновлении участия в соревнованиях в будущем.