FIFA delegati 2026 yilgi o‘yinlar haqida gapirdi
FIFA delegati Alisher Nikimbaev Klub jahon chempionati o‘yinlarining momaqaldiroq va kuchli yomg‘irlar sababli to‘xtatilishi muammosi haqida fikr bildirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Bu masala ayniqsa muhim ahamiyat kasb etmoqda, chunki kelasi yili AQShda terma jamoalar o‘rtasida jahon chempionati o‘tkaziladi. Nikimbaevning so‘zlariga ko‘ra, bunday kechikishlar turnir jadvaliga salbiy ta’sir ko‘rsatishi mumkin.
Umuman olganda, muammolar va qiyinchiliklar mavjud, biroq FIFAda 2026 yilgi jahon chempionati tashkilotini yaxshilash uchun yetarli vaqt bor. AQSh qonunchiligiga muvofiq, agar momaqaldiroq stadion atrofida 12 mily radiusda qayd etilsa, o‘yin kamida 30 daqiqa to‘xtatilishi lozim.
Natijada, Klub jahon chempionati o‘yinlarining ba’zilari asosiy vaqtga nisbatan ikki yoki hatto to‘rt soatga cho‘zilgan. Bu esa tashkilotchilar va ishtirokchilar uchun qo‘shimcha qiyinchiliklar tug‘dirmoqda.
Shunday ekan, kelgusida bunday holatlarni oldini olish uchun aniq va samarali choralar ko‘rilishi zarur.

Делегат FIFA поговорил о играх 2026 года
Делегат FIFA Алишер Никимбаев высказал мнение о проблеме приостановки игр клубного чемпионата мира из-за сильных ливней и гроз. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Эта проблема имеет особое значение, так как в следующем году в США пройдет чемпионат мира среди сборных. По словам Никимбаева, такие задержки могут негативно сказаться на расписании турнира.
В целом существуют проблемы и трудности, однако у FIFA есть достаточно времени для улучшения организации чемпионата мира 2026 года. Согласно законодательству США, если гроза зафиксирована в радиусе 12 миль от стадиона, игра должна быть приостановлена как минимум на 30 минут.
В результате некоторые игры клубного чемпионата мира были延ожены на два или даже четыре часа по сравнению с основным временем. Это создает дополнительные трудности для организаторов и участников.
Таким образом, необходимо принять четкие и эффективные меры для предотвращения подобных ситуаций в будущем.