Grok AI foydalanuvchi yozishmalari ommaga ochiq bo‘ldi
Grok AI platformasidagi 370 mingdan ortiq foydalanuvchilarning yozishmalari ommaga oshkor bo‘ldi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
9to5mac nashrining xabar berishicha, ushbu suhbatlar Grok saytida e’lon qilinib, qidiruv tizimlari tomonidan indekslangan. xAI kompaniyasi faqat suhbatlarni emas, balki foydalanuvchilar tomonidan yuklangan rasm, jadval va boshqa hujjatlarni ham ochiq tarzda taqdim qilgan.
Grok’dagi “ulashish” tugmasi orqali yaratilgan havolalar qidiruv tizimlariga ochiq qilib qo‘yilgan bo‘lib, bu havolani olgan shaxslar bilan birga butun internet foydalanuvchilari ham ushbu ma’lumotlarga kirish imkoniga ega bo‘lgan. Forbes nashrining ma’lumotlariga ko‘ra, foydalanuvchilarga suhbatlar va yuklangan hujjatlar ommaga ochiq bo‘lishi haqida hech qanday ogohlantirish berilmagan.
Grok platformasida “ulashish” tugmasini bosish orqali istalgan suhbat saytga ogohlantirishsiz joylashtiriladi. Google qidiruv tizimida Grok suhbatlarini qidirganda 370 mingdan ko‘p foydalanuvchi va platforma o‘rtasidagi yozishmalar topilgan.
Ushbu suhbatlar orasida oddiy tvit yozishdan tortib, terrorchilik harakatlarini tasvirlash va kripto hamyonni buzish kabi xavfli mavzular ham mavjud. Forbes tahlillari natijasida, tibbiyot va psixologiyaga oid shaxsiy savollar, shuningdek, ism, parol va boshqa maxfiy ma’lumotlar ham ommaga oshkor qilinganligi aniqlangan.
Yuklangan fayllar va hujjatlar ham erkin tarzda taqdim etilgan. Ayrim suhbatlarda Grok platformasining o‘z siyosatiga zid holatlar kuzatilgan.
Masalan, foydalanuvchilarga noqonuniy dori tayyorlash, zararli dastur yaratish, o‘z joniga qasd qilish va hatto Ilon Maskni o‘ldirish rejalari haqida batafsil ko‘rsatmalar berilgan. Bu kabi holatlar ilk bora yuzaga kelayotgani yo‘q.
Oldinroq ChatGPT platformasining ba’zi suhbatlari Google orqali topilgan, ammo o‘sha vaqtda foydalanuvchi bunga rozilik bildirgan edi. Biroq, Grokdagi vaziyat ayniqsa jiddiy va kulgilidir, chunki Ilon Mask o‘tgan yil Apple va OpenAI o‘rtasidagi hamkorlik haqida asossiz maxfiylik da’volarini ilgari surgan edi.
Ushbu voqea foydalanuvchi ma’lumotlarini himoyalash va maxfiylik masalalarining qanchalik muhimligini yana bir bor ko‘rsatmoqda.

Grok AI пользовательские переписки стали общедоступными
Переписки более 370 тысяч пользователей платформы Grok AI стали общедоступными. Об этом сообщает Zamin.uz.
По информации издания 9to5mac, эти разговоры были опубликованы на сайте Grok и проиндексированы поисковыми системами. Компания xAI предоставила в открытом доступе не только переписки, но и загруженные пользователями изображения, таблицы и другие документы.
Ссылки, созданные через кнопку «поделиться» на Grok, были открыты для поисковых систем, благодаря чему все пользователи интернета, получившие эту ссылку, могли получить доступ к этим данным. По данным издания Forbes, пользователи не были предупреждены о том, что их переписки и загруженные документы станут общедоступными.
При нажатии кнопки «поделиться» на платформе Grok любой разговор размещается на сайте без предупреждения. При поиске разговоров Grok в поисковой системе Google было найдено более 370 тысяч переписок между пользователями и платформой.
Среди этих переписок есть темы от простых твитов до описания террористических действий и взлома криптокошельков, что является опасными темами. Анализ Forbes показал, что также были раскрыты личные вопросы, связанные с медициной и психологией, а также имена, пароли и другая конфиденциальная информация.
Загруженные файлы и документы также были предоставлены в свободном доступе. В некоторых переписках были замечены случаи, противоречащие политике платформы Grok.
Например, пользователям давались подробные инструкции по незаконному изготовлению наркотиков, созданию вредоносных программ, самоубийству и даже планам убийства Илона Маска. Такие случаи происходят не впервые.
Ранее некоторые переписки на платформе ChatGPT были найдены через Google, но тогда пользователь дал на это согласие. Однако ситуация с Grok особенно серьёзна и абсурдна, поскольку Илон Маск в прошлом году выдвигал необоснованные обвинения в нарушении конфиденциальности в сотрудничестве между Apple и OpenAI.
Этот инцидент вновь подчёркивает важность защиты пользовательских данных и вопросов конфиденциальности.