Apple'ning yangi smartfonlari AQSH prezidenti Donald Tramp ma’muriyatining bojxona to‘lovlari sababli 30 foizga qimmatlashishi mumkin. Bu haqda Reuters xabar bermoqda.
Agentlik so‘rovnoma o‘tkazgan tahlilchilarning fikricha, Apple o‘z mahsulotlari, jumladan iPhone narxini 30-40 foizga oshirish orqali bojxona to‘lovlarining salbiy ta’sirini yumshatishi mumkin. Counterpoint Research kompaniyasi rahbari Nil Shoh aytishicha, import bojxona to‘lovlarini qoplash uchun Apple narxlarni uchdan birga oshirishga majbur bo‘ladi.
Ta’kidlanishicha, Apple ishlab chiqarishning bir qismini Xitoydan Hindiston va Vetnamga ko‘chirgan, biroq bu mamlakatlar ham tegishli ravishda 26 va 46 foizlik bojxona to‘lovlari joriy etgan. “Bizning bashoratimizcha, Apple smartfonlar narxining sezilarli darajada oshirilishini iPhone 17 chiqishi kutilayotgan kuzga qoldiradi”, deydi tahlilchi Anjelo Zino.
Rosenblatt Securities tahlilchilari bashoratiga ko‘ra, Apple'ning eng arzon smartfoni — iPhone 16e narxi 599 dollardan 856 dollargacha ko‘tarilishi mumkin. O‘z navbatida, iPhone 16 narxi 799 dollardan 1142 dollargacha, 1 terabaytli xotiraga ega flagman iPhone 16 Pro Max esa 1599 dollardan 2300 dollargacha qimmatlashadi.

небольшой дождь ветер 3.1 м/с, ЮВ
Новые смартфоны Apple могут подорожать на 30 процентов из-за таможенных пошлин администрации президента США Дональда Трампа. Об этом сообщает Reuters.
По мнению аналитиков, опрошенных агентством, Apple может смягчить негативное влияние таможенных пошлин, увеличив цены на свои продукты, включая iPhone, на 30-40 процентов. Глава компании Counterpoint Research Нил Шох заявил, что Apple будет вынуждена поднять цены на треть, чтобы компенсировать импортные таможенные пошлины.
Отмечается, что Apple перенесла часть производства из Китая в Индию и Вьетнам, однако эти страны также ввели соответствующие таможенные пошлины в 26 и 46 процентов. «По нашим прогнозам, значительное повышение цен на смартфоны Apple будет отложено до осени, когда ожидается выход iPhone 17», — говорит аналитик Анджело Зино.
По прогнозу аналитиков Rosenblatt Securities, самая дешевая модель Apple — iPhone 16e может подорожать с 599 долларов до 856 долларов. В свою очередь, цена iPhone 16 может вырасти с 799 долларов до 1142 долларов, а флагманский iPhone 16 Pro Max с 1 терабайтом памяти подорожает с 1599 долларов до 2300 долларов.
Авторитетный источник внутренней информации Мин-Чи Ко сообщает, что Apple может повысить цены на продукцию или расширить производство в Индии в целях борьбы с импортными таможенными пошлинами в США.