Mirziyoyev sun’iy intellektni rivojlantirishni topshirdi
Bugun, 21-oktyabr kuni Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida sun’iy intellekt texnologiyalarini rivojlantirishga bag‘ishlangan videoselektor yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Davlat rahbari yig‘ilish avvalida sun’iy intellekt insoniyatni yangi sivilizatsiya bosqichiga olib kirishini ta’kidladi. Unga ko‘ra, butun dunyo sun’iy intellekt asriga qadam qo‘ydi va bu texnologiyalar iqtisodiyot, ta’lim, tibbiyot, qishloq xo‘jaligi hamda boshqaruv tizimlarida keng qo‘llanilmoqda.
Kim ushbu sohada izlanib, natija bersa, o‘sha g‘olib bo‘ladi. Hisob-kitoblarga ko‘ra, 2030-yilga kelib sun’iy intellekt bozori hajmi 20 trillion dollardan oshishi kutilmoqda.
O‘zbekiston ham sohani rivojlantirish uchun maxsus qarorlar qabul qilib, huquqiy asoslarni yaratdi. Qisqa muddat ichida davlat xizmatlari, bank va moliya, xavfsizlik hamda transport sohalarida 30 dan ortiq pilot loyihalar amalga oshirildi.
2030-yilgacha sun’iy intellektga asoslangan xizmatlar hajmi 1,5 milliard dollarga yetkazilishi rejalashtirilgan bo‘lsa-da, xalqaro ekspertlar mamlakat salohiyatini 10 milliard dollarga baholamoqda. Prezident vazirlik va hokimlik rahbarlariga haftasiga kamida bir kunni sun’iy intellekt sohasini rivojlantirishga ajratishni topshirdi.
U chet el tajribalaridan kelib chiqib, bunday texnologiyalar samarali joriy etilishi mumkinligini ta’kidladi. Yig‘ilishda iqtisodiy samaradorlikka oid misollar keltirildi.
Ko‘plab korxonalar raqamlashtirish orqali xarajatlarni 10 foizgacha kamaytirgan, sun’iy intellekt qo‘shilganda esa bu ko‘rsatkich yanada oshishi aytildi. Ba’zi sohalarda sun’iy intellekt samarali ishlamoqda.
Masalan, adliya va soliq idoralari onlayn maslahat tizimini yo‘lga qo‘ygan, bojxona esa xavflarni boshqarish tizimini avtomatlashtirgan. Geologiya sohasida videotahlil yordamida rudalardagi metall hosildorligini 1-2 foizga oshirish loyihasi ishlab chiqilmoqda.
Bu faqat geologiya yo‘nalishida yiliga 20 million dollarlik qo‘shimcha daromad keltirishi mumkinligi ta’kidlandi. Yig‘ilish yakunida Prezident sun’iy intellektni joriy etish nafaqat iqtisodiy o‘sishga, balki mamlakatning yangi taraqqiyot bosqichiga chiqishiga asos ekanligini qayd etdi.
Shu bois ushbu sohani rivojlantirish davlat siyosatining ustuvor yo‘nalishlaridan biri bo‘lib qolaveradi.

Мирзиёев поручил развивать искусственный интеллект
Сегодня, 21 октября, под председательством Президента Шавката Мирзиёева состоялось видеоселекторное совещание, посвящённое развитию технологий искусственного интеллекта. Об этом сообщает Zamin.uz.
Глава государства в начале совещания подчеркнул, что искусственный интеллект приведёт человечество к новому этапу цивилизации. По его словам, весь мир вступил в эпоху искусственного интеллекта, и эти технологии широко применяются в экономике, образовании, медицине, сельском хозяйстве и системах управления.
Кто будет исследовать эту область и добиваться результатов, тот и станет победителем. По расчётам, к 2030 году объём рынка искусственного интеллекта превысит 20 триллионов долларов.
Узбекистан также принял специальные решения и создал правовую базу для развития этой сферы. В кратчайшие сроки было реализовано более 30 пилотных проектов в сферах государственных услуг, банковского и финансового секторов, безопасности и транспорта.
Хотя планируется, что к 2030 году объём услуг на основе искусственного интеллекта достигнет 1,5 миллиарда долларов, международные эксперты оценивают потенциал страны в 10 миллиардов долларов. Президент поручил руководителям министерств и областных администраций выделять не менее одного дня в неделю на развитие сферы искусственного интеллекта.
Он отметил, что, исходя из зарубежного опыта, такие технологии могут быть эффективно внедрены. На совещании были приведены примеры экономической эффективности.
Многие предприятия за счёт цифровизации сократили расходы до 10 процентов, а с добавлением искусственного интеллекта этот показатель ещё увеличивается. В некоторых сферах искусственный интеллект работает эффективно.
Например, органы юстиции и налоговые службы внедрили систему онлайн-консультаций, таможня автоматизировала систему управления рисками. В геологической сфере разрабатывается проект по увеличению металлосодержания в рудах на 1-2 процента с помощью видеоанализа.
Отмечено, что это может приносить дополнительный доход в 20 миллионов долларов в год только в геологическом направлении. В завершение совещания Президент отметил, что внедрение искусственного интеллекта является основой не только экономического роста, но и выхода страны на новый этап развития.