Xitoyning yirik texnologik giganti O‘zbekiston raqamli to‘lov tizimiga kirib kelmoqda
Markaziy bankda Xitoyning nufuzli texnologik kompaniyasi — Tencent Holdings Ltd tarkibiga kiruvchi Tencent Cloud International kompaniyasi delegatsiyasi bilan muhim muzokaralar bo‘lib o‘tdi. Bu haqda O‘zbekiston Markaziy banki matbuot xizmati ma’lum qildi.
Uchrashuvda O‘zbekistonda raqamli texnologiyalarni kengaytirish va bulutli infratuzilmalarni yaratish hamda takomillashtirish sohasidagi ikki tomonlama hamkorlik istiqbollari muhokama qilindi.
Tomonlar muzokaralar davomida Tencent kompaniyasining WeChat Pay raqamli to‘lov tizimini O‘zbekistonda faoliyat ko‘rsatayotgan mahalliy to‘lov tizimlari bilan birlashtirish masalalarini atroflicha ko‘rib chiqdi. Jumladan, QR-kod orqali raqamli to‘lovlarni amalga oshirish imkoniyatlari hamda bu yo‘nalishda ikki davlat o‘rtasidagi o‘zaro hamkorlikni yanada kengaytirish bo‘yicha kelishib olindi.
Markaziy bankning ta’kidlashicha, uchrashuv yakunida to‘lov tizimlari va raqamli moliya sohasidagi ikki tomonlama tashabbuslar qo‘llab-quvvatlandi hamda kelgusida amalga oshiriladigan aniq vazifalar belgilab olindi.
Qisqacha ma’lumot tariqasida aytadigan bo‘lsak, Tencent Holdings Ltd – 1998 yilda tashkil etilgan, Xitoydagi eng yirik xususiy investitsiya holdinglaridan biri hisoblanadi. Bugungi kunda bu kompaniya nafaqat Xitoyda, balki butun dunyoda ham investitsiya va venchur sohasida yetakchi o‘rinlarda turadi. Tencent'ning shu’ba kompaniyalari internet xizmatlari, sun’iy intellekt, raqamli to‘lov tizimlari hamda elektron o‘yin-kulgi sohalarida zamonaviy ishlanmalarni amalga oshirmoqda.

Китайский крупный технологический гигант входит в цифровую платежную систему Узбекистана
В Центральном банке прошли важные переговоры с делегацией компании Tencent Cloud International, входящей в состав известной технологической компании Китая — Tencent Holdings Ltd. Об этом сообщила пресс-служба Центрального банка Узбекистана.
На встрече обсуждались перспективы двустороннего сотрудничества в области расширения цифровых технологий и создания и совершенствования облачной инфраструктуры в Узбекистане.
Стороны в ходе переговоров подробно рассмотрели вопросы интеграции цифровой платежной системы WeChat Pay компании Tencent с местными платежными системами, работающими в Узбекистане. В частности, были достигнуты договоренности о возможностях осуществления цифровых платежей через QR-коды, а также о дальнейшем расширении взаимного сотрудничества между двумя странами в этом направлении.
По словам Центрального банка, по итогам встречи были поддержаны двусторонние инициативы в области платежных систем и цифровых финансов, а также определены конкретные задачи, которые будут реализованы в будущем.
Кратко отметим, что Tencent Holdings Ltd — это один из крупнейших частных инвестиционных холдингов в Китае, основанный в 1998 году. В настоящее время эта компания занимает ведущие позиции не только в Китае, но и во всем мире в области инвестиций и венчурного капитала. Дочерние компании Tencent реализуют современные разработки в области интернет-услуг, искусственного интеллекта, цифровых платежных систем и электронных развлечений.