Telegram asoschisi Pavel Durov keskin bayonot bilan chiqdi: agar Telegram foydalanuvchilarning shaxsiy yozishmalariga kirish imkonini taqdim etishga majbur qilinsa, kompaniya bozorni tark etishni afzal ko‘radi, deb UPL.uz xabar berdi.
Unga ko‘ra, Telegram Yevropa qonunchiligiga muvofiq faqat sud qarori asosida jinoyatda gumon qilingan shaxslarning IP-manzili va telefon raqamini taqdim etadi. Ammo, 12 yillik faoliyat davomida Telegram hech qachon foydalanuvchilarning shaxsiy yozishmalarini oshkor qilmagan.
Durov 2024 yil avgust oyida Fransiyada ushlanganini eslatib o‘tdi. Hozirda bu mamlakatda shifrlangan messenjerlarga "bekdor" o‘rnatishni majbur qiluvchi qonun muhokamada. Unga ko‘ra, texnik jihatdan bunday kirish huquqi faqat huquq-tartibot organlarida qolishiga hech qanday kafolat yo‘q.
Bunday zaifliklar xakerlar va yot davlat agentlari tomonidan ham ishlatilishi mumkin. Bu esa Telegram foydalanuvchilarining maxfiyligini xavf ostiga qo‘yadi. Durovning aytishicha, shifrlash jinoyatchilarni emas, balki oddiy odamlarni himoya qilish uchun joriy etilgan. Bu himoyani yo‘qotish esa katta fojia bo‘ladi.

Павел Дуров пообещал защитить личные переписки
Основатель Telegram Павел Дуров выступил с резким заявлением: если Telegram будет вынужден предоставить доступ к личным перепискам пользователей, компания предпочтет покинуть рынок, сообщает UPL.uz.
По его словам, Telegram в соответствии с европейским законодательством предоставляет IP-адреса и номера телефонов только на основании судебного решения в отношении подозреваемых в преступлении. Однако за 12 лет своей деятельности Telegram никогда не раскрывал личные переписки пользователей.
Дуров напомнил, что в августе 2024 года его задержали во Франции. В настоящее время в этой стране обсуждается закон, обязывающий устанавливать "бэкдоры" для зашифрованных мессенджеров. По его словам, технически такое право доступа может остаться только у правоохранительных органов, но никаких гарантий этого нет.
Такие уязвимости могут быть использованы хакерами и агентами враждебных государств. Это ставит под угрозу конфиденциальность пользователей Telegram. По словам Дурова, шифрование было введено для защиты не преступников, а обычных людей. Потеря этой защиты станет большой трагедией.