Airbus’ning vodorodli samolyoti 2035-yilgacha tayyor bo‘lmaydi
Airbus kompaniyasi tomonidan 2020-yilda boshlangan vodorod yoqilg‘isida ishlovchi samolyot loyihasi 2035-yilgacha to‘liq amalga oshmasligi aniq bo‘ldi, deb xabar beradi Wylsa.com.
Loyiha doirasida 15 yil ichida vodorod bilan ishlaydigan uchta tijorat samolyotini ishlab chiqarish rejalashtirilgan edi. Bu uchun Airbus 1,7 milliard yevro sarmoya kiritgan. Ammo nol uglerodli dvigatelni ishlab chiqish muvaffaqiyatsiz yakunlandi. Bunga qo‘shimcha ravishda vodorodni ishlab chiqarish, tashish va xavfsiz saqlash bilan bog‘liq texnologik muammolar loyiha sur’atini pasaytirdi.
2024-yil fevral oyida Airbus rahbari Giyom Fauri ushbu loyihada oddiy samolyotlarga raqobatchi bo‘la oladigan tijorat modelini yaratish imkonsiz bo‘lganini aytdi. Mart oyida esa bu loyihani tezkor, ammo iqtisodiy jihatdan muvaffaqiyatsiz Concorde bilan solishtirdi.
Hozirda loyiha Airbus ichida mavjud bo‘lib qolmoqda, biroq byudjet va muhandislar soni sezilarli darajada qisqartirilgan.

Самолет Airbus на водородном топливе не будет готов до 2035 года
Стало известно, что проект самолета на водородном топливе, начатый компанией Airbus в 2020 году, не будет полностью реализован до 2035 года, сообщает Wylsa.com.
В рамках проекта планировалось произвести три коммерческих самолета, работающих на водороде, в течение 15 лет. Для этого Airbus вложил 1,7 миллиарда евро. Однако разработка нулевого углеродного двигателя завершилась неудачей. Кроме того, технологические проблемы, связанные с производством, транспортировкой и безопасным хранением водорода, замедлили ход проекта.
В феврале 2024 года глава Airbus Гийом Фори заявил, что создать коммерческую модель, способную конкурировать с обычными самолетами, невозможно. В марте он сравнил этот проект с Concorde, который был быстрым, но экономически неуспешным.
В настоящее время проект остается внутри Airbus, однако бюджет и количество инженеров значительно сокращены.