OpenAI korporativ sun’iy intellekt bozorida yetakchilikni qo‘lga kiritdi
So‘nggi yillarda dunyo bo‘yicha sun’iy intellektga bo‘lgan talab jadal sur’atlarda o‘sib bormoqda. Ayniqsa, korporativ sektorda sun’iy intellekt yechimlari eng yuqori talabga ega bo‘lgan texnologiyalardan biriga aylandi. Shu sohada esa OpenAI kompaniyasi o‘zining raqobatchilaridan sezilarli darajada oldinlab ketmoqda.
Amerikadagi mashhur fintex kompaniyasi Ramp AI Index tomonidan chop etilgan so‘nggi ma’lumotlarga ko‘ra, OpenAI korporativ sun’iy intellekt bozorida o‘zining ustunligini yanada mustahkamladi. 2025 yil aprel oyi holatiga ko‘ra, AQSH kompaniyalarining 32,4 foizi aynan OpenAI sun’iy intellekt vositalari va xizmatlaridan foydalanmoqda. Yanvar oyida esa bu ko‘rsatkich 18,9 foizni tashkil etgan edi. Buning o‘zi ham kompaniya qisqa vaqt ichida mijozlar sonini ancha ko‘paytirganini ko‘rsatadi.
Biroq, OpenAI'ning eng yaqin raqobatchilari mazkur sohada ancha ortda qolmoqda. Xususan, Anthropic kompaniyasining sun’iy intellekt mahsulotlaridan foydalanayotgan tashkilotlar soni atigi 8 foizni tashkil qilmoqda. E’tiborli tomoni, Google AI mahsulotlari obunasi esa ancha pasayib, bor-yo‘g‘i 0,1 foizgacha tushib ketgan.
Ramp AI tahlilchilari fikriga ko‘ra, OpenAI sun’iy intellekt sohasidagi o‘sib borayotgan bozorning eng faol va istiqbolli ishtirokchisi hisoblanadi. Ayni paytda OpenAI sun’iy intellekt texnologiyalari asosida kompaniyalarning biznes jarayonlarini optimallashtirish va yangi mahsulotlar yaratish uchun xizmat qiluvchi maxsus korporativ agentlar ishlab chiqishni rejalashtirmoqda.
Kompaniyaning kelajakdagi moliyaviy ko‘rsatkichlari ham katta o‘sishni va’da qilmoqda. Jumladan, 2025 yil uchun prognoz qilinayotgan daromad miqdori 12,7 milliard dollarga teng bo‘lsa, 2026 yilga kelib bu raqam 29,4 milliard dollarga yetishi kutilmoqda. Mazkur raqamlar OpenAI'ning bozordagi nufuzini yanada mustahkamlashini va yangi loyihalar bilan o‘z mavqeini kengaytirishini ko‘rsatadi.
Shunga qaramay, Ramp kompaniyasi keltirgan raqamlar bozorning to‘liq ko‘rinishini aks ettirmasligi mumkin. Chunki tadqiqot atigi 30 000 kompaniyaning ko‘rsatkichlariga asoslangan. Ammo bu ham aniqki, tendensiyalar OpenAI korporativ AI segmentida aniq va shubhasiz yetakchilik qilayotganini tasdiqlaydi.
Bugungi kunda OpenAI sun’iy intellekt sohasida nafaqat mahsulotlari bilan, balki yangi standartlar o‘rnatish bilan ham korporativ dunyoda chinakam inqilob yasamoqda. Kompaniya bu borada o‘z raqobatchilari uchun ham yetish qiyin bo‘lgan yuqori darajadagi me’yorlarni shakllantirmoqda.
OpenAI korporativ sun’iy intellekt bozorining yetakchisiga aylandi: raqobatchilar uchun bu bellashuv qanday yakunlanadi?

OpenAI заняла лидерство на рынке корпоративного искусственного интеллекта
В последние годы спрос на искусственный интеллект по всему миру стремительно растет. Особенно в корпоративном секторе решения на основе искусственного интеллекта стали одной из самых востребованных технологий. В этой области компания OpenAI значительно опережает своих конкурентов.
Согласно последним данным, опубликованным известной финтех-компанией Ramp AI Index, OpenAI еще больше укрепила свои позиции на рынке корпоративного искусственного интеллекта. На апрель 2025 года 32,4% американских компаний используют именно инструменты и услуги искусственного интеллекта от OpenAI. В январе этот показатель составлял 18,9%. Это также свидетельствует о том, что компания значительно увеличила количество клиентов за короткое время.
Однако ближайшие конкуренты OpenAI значительно отстают в этой области. В частности, количество организаций, использующих продукты искусственного интеллекта компании Anthropic, составляет всего 8%. Примечательно, что подписка на продукты Google AI значительно снизилась и упала до всего лишь 0,1%.
По мнению аналитиков Ramp AI, OpenAI является самым активным и перспективным участником растущего рынка искусственного интеллекта. В настоящее время OpenAI планирует разработку специализированных корпоративных агентов, которые будут служить для оптимизации бизнес-процессов компаний и создания новых продуктов на основе технологий искусственного интеллекта.
Финансовые показатели компании также обещают значительный рост. В частности, прогнозируемый объем дохода на 2025 год составляет 12,7 миллиарда долларов, а к 2026 году эта цифра ожидается на уровне 29,4 миллиарда долларов. Эти цифры показывают, что OpenAI продолжит укреплять свое влияние на рынке и расширять свои позиции с новыми проектами.
Тем не менее, цифры, приведенные компанией Ramp, могут не отражать полной картины рынка. Поскольку исследование основано всего на показателях 30 000 компаний. Однако очевидно, что тенденции подтверждают, что OpenAI безусловно и явно занимает лидирующие позиции в сегменте корпоративного ИИ.
Сегодня OpenAI производит настоящую революцию в корпоративном мире не только своими продуктами, но и установлением новых стандартов. Компания формирует высокие нормы, которые также трудно достичь для своих конкурентов.
OpenAI стала лидером рынка корпоративного искусственного интеллекта: как закончится это соревнование для конкурентов?