Yandex Toshkentda svetoforlarni raqamlashtirishni sinamoqda
Yandex O‘zbekiston Ichki ishlar vazirligi ko‘magida shahar ichidagi harakatni yanada tushunarli va xavfsiz qilish maqsadida yangi tizimni sinovdan o‘tkazishni boshladi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Bu haqda Telegramdagi Pik Skartaris kanali xabar berdi. Yangi yechim asosida Yandex Xaritalar va Yandex Navigator ilovalari real vaqtda svetofor signallarini ko‘rsatadi.
Hozirda sinov Toshkentdagi Amir Temur prospekti hamda Tiklanish va Gulyor ko‘chalari chorrahasi hududida o‘tkazilmoqda. Sinov muvaffaqiyatli yakunlansa, bu tizim butun poytaxt bo‘ylab kengaytirilishi rejalashtirilgan.
Ushbu yangilikning asosiy maqsadi haydovchilarga qulaylik yaratishdir. Toshkentda ko‘pincha svetofor signalini aniq ko‘rish qiyin bo‘ladi.
Buning sabablari orasida quyosh nuri ko‘zga tegishi, katta transport vositalari ko‘rishni to‘sib qo‘yishi yoki boshqa to‘siqlar bo‘lishi mumkin. Shunday vaziyatlarda navigator haydovchining “ikkinchi ko‘ziga” aylanib, haydovchilar, ayniqsa yangi boshlovchilar uchun stress va bezovtalik darajasini kamaytiradi.
Bundan tashqari, ushbu texnologiya kelajakda yanada rivojlantirilish imkoniyatlarini beradi. Masalan, ilovaga svetoforning yashil yoki qizil signaliga o‘tish vaqtini ko‘rsatadigan taymerlar qo‘shilishi mumkin.
Toshkentda hozircha bunday taymerlar kam bo‘lgani sababli, “raqamli taymer” navigator orqali haydovchilarga signal o‘zgarishini oldindan bilish imkonini beradi. Bu esa: - signal o‘zgarishini oldindan bilish orqali harakatni rejalashtirishga yordam beradi; - to‘satdan tormozlashlarni kamaytiradi, bu esa avariyalar xavfini pasaytiradi va harakatni silliq qiladi; - yo‘l chorrahalarida kelib chiqadigan nizolar sonini kamaytiradi; - yonilg‘i sarfini tejashga yordam beradi.
Svetoforlarning raqamlashtirilishi nafaqat alohida haydovchilar, balki butun shahar transport tizimi uchun ham muhimdir. Bu texnologiya shahar xizmatlariga tirbandliklarni aniqroq oldindan ko‘rish va yo‘l harakati marshrutlarini optimallashtirish imkonini beradi, natijada transport logistikasi yaxshilanadi va yo‘llardagi yuklama kamayadi.
Shu bilan yangi tizimning sinovi yaxshi boshlanganini aytish mumkin. Endi butun Toshkentda joriy etilishini kutamiz.

переменная облачность ветер 3.8 м/с, С
Yandex начал тестирование новой системы с целью сделать городское движение более понятным и безопасным при поддержке Министерства внутренних дел Узбекистана. Об этом сообщает Upl.uz.
Об этом сообщил канал Pik Skartaris в Telegram. На основе нового решения приложения Яндекс Карты и Яндекс Навигатор будут показывать сигналы светофоров в реальном времени.
В настоящее время тестирование проходит на пересечении проспекта Амир Темур и улиц Тикланиш и Гулиёр в Ташкенте. Если тестирование пройдет успешно, планируется расширение этой системы по всему городу.
Основная цель этой новинки — создать удобство для водителей. В Ташкенте часто бывает трудно четко увидеть сигнал светофора.
Причинами этого могут быть солнечный свет, который слепит глаза, большие транспортные средства, которые закрывают вид, или другие препятствия. В таких ситуациях навигатор становится "вторым глазом" водителя, уменьшая уровень стресса и беспокойства, особенно для новичков.
Кроме того, эта технология предоставляет возможности для дальнейшего развития в будущем. Например, в приложение могут быть добавлены таймеры, показывающие время перехода светофора на зеленый или красный сигнал.
Поскольку в Ташкенте пока таких таймеров мало, "цифровой таймер" через навигатор позволяет водителям заранее знать о смене сигнала. Это: - помогает планировать движение, заранее зная о смене сигнала; - снижает количество резких торможений, что уменьшает риск аварий и делает движение более плавным; - уменьшает количество конфликтов на перекрестках; - помогает экономить топливо.
Цифровизация светофоров важна не только для отдельных водителей, но и для всей транспортной системы города. Эта технология позволяет городским службам более точно предсказывать пробки и оптимизировать маршруты дорожного движения, в результате чего улучшается транспортная логистика и уменьшается нагрузка на дороги.
Таким образом, можно сказать, что тестирование новой системы началось успешно. Теперь ждем ее внедрения по всему Ташкенту.