Avtopilot xatosi uchun javobgarlikdan qochish usuli topildi
Xitoyda ba’zi avtomobil haydovchilari mashinaning pedallariga qaratuvchi videokameralarni o‘rnatishni boshladi, deb naav.ru portali xabar berdi. Bu usul asosan elektromobil egalari tomonidan qo‘llanilmoqda, ammo mutaxassislar fikricha, u boshqa davlatlarda, jumladan Rossiyada ham keng tarqalishi mumkin.
Bu g‘oya Xitoyda Tesla avtopiloti bilan bog‘liq avariyalardan so‘ng paydo bo‘ldi. Agar avtomobil ishlab chiqaruvchi hodisa uchun haydovchini ayblamoqchi bo‘lsa, videoyozuv haydovchining pedal harakatlarini tasdiqlab, uning aybsizligini isbotlashi mumkin.
Xitoyda bunday holatlar ancha ko‘paygan. Ilgari Tesla’ning tormoz tizimidagi muammolar sabab haydovchilar Ilon Maskka norozi bo‘lishgan. Masalan, Shanxay avtosalonida bir ayol Tesla avtomobili tomiga chiqib, baland ovozda tormozlar ishlamayotganini aytgan. Uning futbolkasida esa: «Tesla tormozlari nazoratdan chiqdi» degan yozuv bo‘lgan. Ayolning Model 3 avtomobilida tormozlar ishlamay qolgan va oila hayoti xavf ostida qolgan.
Shuningdek, AQShda ham bir necha yil avval Toyota avtomobillarida gaz pedali tiqilib qolganiga oid janjal bo‘lib o‘tgan, natijada o‘nlab odamlar jabr ko‘rgan edi.

Найден способ избежать ответственности за ошибку автопилота
В Китае некоторые водители автомобилей начали устанавливать видеокамеры, направленные на педали машины, сообщает портал naav.ru. Этот метод в основном используется владельцами электромобилей, однако, по мнению специалистов, он может широко распространиться и в других странах, включая Россию.
Эта идея возникла после аварий, связанных с автопилотом Tesla в Китае. Если производитель автомобиля хочет обвинить водителя в происшествии, видеозапись может подтвердить действия водителя на педалях и доказать его невиновность.
В Китае такие случаи значительно увеличились. Ранее водители выражали недовольство Илону Маску из-за проблем с тормозной системой Tesla. Например, на автосалоне в Шанхае одна женщина забралась на крышу автомобиля Tesla и громко заявила, что тормоза не работают. На её футболке была надпись: «Тормоза Tesla вышли из-под контроля». У её Model 3 тормоза перестали работать, и жизнь семьи оказалась под угрозой.
Также в США несколько лет назад произошел скандал из-за заедания педали газа в автомобилях Toyota, в результате которого пострадали десятки людей.
Тем не менее, Tesla продолжает сохранять лидерство на рынке электромобилей. Китайские водители не отказываются от этих автомобилей, но теперь используют камеры, направленные на педали, для безопасности.