1 iyundan haydovchilarga jarima ballari qo'llaniladi
O'zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi 2025 yil 1 iyundan boshlab haydovchilar uchun jarima ballari tizimini joriy etish haqida qaror qabul qildi, deb Kursiv.uz xabar berdi. Hujjat Lex.uz saytida e'lon qilingan.
Yangi tizimga ko'ra, haydovchilarga yo'l harakati qoidalarini buzganlik uchun quyidagicha ballar beriladi:
• Davlat raqam belgilarisiz harakatlanish — 1 ball
• Signal ovozini o'zgartirish — 0,2 ball
• Tezlikni oshirish — 0,5 dan 2 ballgacha
• Xavfli haydash — 1,5 ball
• Qoidalarga zid ravishda quvib o'tish — 1 ball
Agar haydovchi bir yil ichida 12 yoki undan ortiq ball to'plasa, unga nisbatan ma'muriy bayonnoma tuziladi. Agar 6 oy davomida hech qanday qoidabuzarlik sodir etilmasa, 2 ball hisobdan olib tashlanadi.
Ma'lumotlarni E-jarimaball mobil ilovasi, rasmiy sayt va davlat xizmatlari portali orqali tekshirish mumkin bo'ladi. Har bir ball qo'shilganda haydovchilarga SMS-xabarnoma yuboriladi.

С 1 июня водителям будут применяться штрафные баллы
Правительство Республики Узбекистан приняло решение о введении системы штрафных баллов для водителей с 1 июня 2025 года, сообщает Kursiv.uz. Документ опубликован на сайте Lex.uz.
Согласно новой системе, водителям будут начисляться следующие баллы за нарушение правил дорожного движения:
• Движение без государственных регистрационных знаков — 1 балл
• Изменение звука сигнала — 0,2 балла
• Превышение скорости — от 0,5 до 2 баллов
• Опасное вождение — 1,5 балла
• Обгон с нарушением правил — 1 балл
Если водитель наберет 12 или более баллов в течение года, будет составлен административный протокол. Если в течение 6 месяцев не будет нарушений, 2 балла будут сняты.
Проверить информацию можно через мобильное приложение E-jarimaball, официальный сайт и портал государственных услуг. Каждое начисление балла будет сопровождаться SMS-уведомлением для водителей.