Maxar Technologies Ukrainaga sun’iy yo‘ldosh tasvirlaridan foydalanishni chekladi
Amerikaning Maxar Technologies kompaniyasi Ukrainaga o‘zining sun’iy yo‘ldosh tasvirlaridan foydalanishni cheklab qo‘ydi. Bu qarorning qabul qilinishi AQSH hukumati tomonidan Ukrainaga razvedka ma’lumotlarini berishni taqiqlash bilan bog‘liq bo‘lishi mumkin. Bu haqda «Militarniy» nashri va «KiberBoroshno» OSINT jamiyati xabar berdi.
Kompaniya bu cheklovni «ma’muriy so‘rov» bilan asoslagan bo‘lsa-da, rasmiy izoh taqdim etmagan. Bu holat AQSH va Ukraina o‘rtasidagi razvedka ma’lumotlari almashishdagi cheklovlar bilan bog‘liq ekani ehtimoldan xoli emas.
Maxar Technologies – tijoriy sun’iy yo‘ldosh suratlarini taqdim etuvchi eng yirik kompaniyalardan biri hisoblanadi. Uning tasvirlari nafaqat davlatlar, balki ommaviy axborot vositalari, tadqiqotchilar va razvedka tashkilotlari tomonidan ham foydalanib kelinadi. Ukraina uchun esa bu suratlar Rossiya qo‘shinlari harakatini kuzatish va zarbalar oqibatini baholashda muhim ahamiyat kasb etar edi.
5 mart kuni Financial Times nashri o‘z manbalariga tayanib, AQSH Ukraina bilan razvedka ma’lumotlari almashishni to‘xtatganini ma’lum qildi. Shuningdek, Fox News jurnalisti Jeki Xaynrix Markaziy razvedka boshqarmasi direktori Jon Li Retkliffning AQSH «tinchlikni ta’minlash uchun razvedka frontida vaqtinchalik tanaffus olgani» haqida yozganini xabar qildi.
Bu qaror Ukraina uchun jiddiy oqibatlarga olib kelishi mumkin. Chunki sun’iy yo‘ldosh tasvirlari frontdagi voqealarni kuzatish, pozitsiyalar tahlili va strategik qarorlar qabul qilishda muhim o‘rin tutadi. Shu bois bu cheklov Ukraina hukumati va harbiy doiralari uchun katta qiyinchiliklar tug‘dirishi mumkin.
Ayni vaqtda, AQSH hukumati va Maxar Technologies kompaniyasi bu cheklovning sabablariga oydinlik kiritish borasida rasmiy bayonot bermagan. Shu bilan birga, bu qaror AQSHning Ukrainaga yordam siyosatidagi o‘zgarishlardan darak berishi mumkinligi haqida turli taxminlar ilgari surilmoqda.
Ukraina hukumati va harbiy rasmiylar bu cheklovga qanday javob qaytarishi hali noma’lum. Lekin sun’iy yo‘ldosh tasvirlaridan mahrum bo‘lish frontdagi razvedka faoliyatini qiyinlashtirishi va strategik rejalashtirishda qiyinchiliklar keltirib chiqarishi mumkin.

Maxar Technologies ограничила использование спутниковых изображений в Украине
Американская компания Maxar Technologies ограничила использование своих спутниковых снимков для Украины. Принятие этого решения может быть связано с запретом правительства США на предоставление разведывательных данных Украине. Об этом сообщили издание «Военный» и общество OSINT «КиберБорщно».
Хотя компания обосновала это ограничение «административным запросом», официального комментария не предоставила. Не исключено, что это связано с ограничениями на обмен разведывательными данными между США и Украиной.
Maxar Technologies является одной из крупнейших компаний, предоставляющих коммерческие спутниковые снимки. Ее изображения используются не только государствами, но и средствами массовой информации, исследователями и разведывательными организациями. Для Украины эти снимки имели бы важное значение для наблюдения за передвижением российских войск и оценки последствий ударов.
5 марта издание Financial Times, ссылаясь на свои источники, сообщило, что США приостановили обмен разведывательными данными с Украиной. Также журналист Fox News Джеки Хейнрикс сообщил, что директор Центрального разведывательного управления Джон Ли Ретклифф написал о том, что США «временно приостановили разведывательную деятельность для обеспечения мира».
Это решение может иметь серьезные последствия для Украины. Поскольку спутниковые снимки играют важную роль в наблюдении за событиями на фронте, анализе позиций и принятии стратегических решений. Поэтому это ограничение может создать большие трудности для украинского правительства и военных кругов.
В настоящее время правительство США и компания Maxar Technologies не сделали официального заявления о причинах этого ограничения. В то же время выдвигаются различные предположения о том, что это решение может свидетельствовать об изменениях в политике помощи США Украине.
Как украинское правительство и военные официальные лица ответят на это ограничение, пока неизвестно. Однако отсутствие спутниковых снимков может усложнить разведывательную деятельность на фронте и создать трудности в стратегическом планировании.
Президент Соединенных Штатов Дональд Трамп призвал ряд ведущих стран мира направить военные и торговые суда в Ормузский пролив. Об этом сообщает Zamin.uz. По его мнению, эти меры необходимы для