Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiy Rossiyaning Ukraina infratuzilmasiga qarshi uyushtirgan ommaviy hujumlaridan so‘ng, xalqaro sheriklarni Moskvaga bosimni kuchaytirishga chaqirdi. Uning ta’kidlashicha, Ukraina tinchlikka tayyor va buni urushning birinchi kunidanoq xohlagan.
Rossiyaning keng ko‘lamli hujumlari
Zelenskiyning ma’lum qilishicha, 7 martga o‘tar kechasi Rossiya armiyasi Ukrainaga navbatdagi yirik havo hujumlarini amalga oshirgan. Ushbu hujumlar doirasida Rossiya tomonidan 70 ga yaqin qanotli va ballistik raketalar, 200 ga yaqin hujumkor dronlar ishlatilgan.
"Barcha zarbalar faqat tinch aholiga xizmat qiluvchi infratuzilma obyektlariga qaratilgan. Rossiyaning urushni to‘xtatishdan bosh tortishi butun dunyo uchun xavfdir. Shunday ekan, xalqaro hamjamiyat Moskvaga bosimni kuchaytirishi kerak", — dedi Zelenskiy.
“Osmonda va dengizda sukunat” – tinchlikka olib boruvchi yo‘l
Ukraina prezidenti tinchlik sari birinchi qadam Rossiyani Ukrainadagi hujumlarni to‘xtatishga majbur qilish ekanini ta’kidladi.
"Osmonda sukunat – bu raketalar, uchuvchisiz dronlar va aviabombalardan foydalanishni taqiqlashni anglatadi. Dengizda sukunat – yuk tashish va iqtisodiy faoliyatni xavfsiz amalga oshirish kafolatidir. Agar bunday choralar ko‘rilmasa, tinchlik haqida gap bo‘lishi mumkin emas", — dedi Zelenskiy.
Ukraina energetika infratuzilmasiga urilayotgan zarbalar
Rossiyaning so‘nggi hujumlarida Ukraina energetika tarmog‘i katta zarar ko‘rdi. Poltava, Odessa va Ternopil oblastlarida energetika infratuzilmasi shikastlangan. Shuningdek, Rossiya qo‘shinlari asosiy hujumlarni gaz ishlab chiqarish obyektlariga qaratgan.
Ukraina havo himoyasi mazkur hujumlarga qarshi Mirage-2000 fransuz qiruvchi samolyotlarini qo‘lladi. Bu Ukrainaga Fransiya tomonidan bir oy oldin yetkazib berilgan edi.
Rossiya va Ukraina o‘rtasidagi urush yanada keskinlashib bormoqda. Zelenskiy tinchlikka erishish uchun osmon va dengizdagi xavfsizlikni ta’minlashni birinchi qadam sifatida ko‘radi. Ammo Rossiya tomoni Ukraina infratuzilmasiga hujumlarni davom ettirayotgani tinchlik muzokaralari imkoniyatini yanada murakkablashtirmoqda.
Hozirda Ukraina xalqaro hamjamiyatdan Rossiyaga qarshi bosimni kuchaytirish va urushni to‘xtatish choralarini ko‘rishni talab qilmoqda. Bu urushning kelgusi rivoji xalqaro siyosiy kelishuvlarga bog‘liq bo‘lishi mumkin.
Texnologiyalar rivojlanishi hayotimizni yengillashtirsada, ba'zan kutilmagan muammolarni ham keltirib chiqaradi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Hindistondagi voqea bunga misol bo‘la oladi.
Dunyo Bugun, 10:14
Yaqin Sharqdagi vaziyat tobora murakkablashmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Mintaqadagi ba'zi arab davlatlarining Eron zarbalariga nisbatan sust reaksiyasi ko'pchilikni hayron
Dunyo Bugun, 09:41
Yaqin Sharqdagi vaziyat hozirda juda murakkab holatda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Kelgusi bir sutka ichida sodir bo'ladigan voqealar mintaqadagi mojaroning qayerga qarab rivojlanishini
Dunyo Bugun, 09:28
"Laxta-2" va "Laxta-3" osmono‘par binolarini qurish uchun hududni rejalashtirish va chegaralash loyihasi korrupsiyaga qarshi ekspertizaga taqdim etildi, deb xabar beradi
Dunyo Bugun, 07:32
Trampning Bayonoti Yaqin Sharqdagi Taranglikni Oshirdi
AQSH prezidenti Donald Trampning so'nggi bayonoti Yaqin Sharqdagi vaziyatni yanada murakkablashtirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Uning so'zlariga ko'ra, Eron rahbariyatiga yana
Dunyo Bugun, 01:34
Krasnodar shahrida yashovchi bola allaqachon 245 million rubl qiymatidagi qimmat dori bilan ta'minlandi, lekin ikkinchi dori Rossiyada ro'yxatdan o'tmagan. Bu haqda Zamin.uz xabar

Зеленский: “Тишина в небе” первый шаг к миру
Президент Украины Владимир Зеленский призвал международных партнеров усилить давление на Москву после массовых атак России на инфраструктуру Украины. Он подчеркнул, что Украина готова к миру и хотела этого с первого дня войны.
Широкомасштабные атаки России
По словам Зеленского, в ночь с 7 марта российская армия осуществила очередные крупные воздушные атаки на Украину. В рамках этих атак Россия использовала около 70 крылатых и баллистических ракет, а также около 200 ударных дронов.
"Все удары были направлены только на объекты инфраструктуры, обслуживающие мирное население. Отказ России остановить войну представляет собой угрозу для всего мира. Поэтому международное сообщество должно усилить давление на Москву", — сказал Зеленский.
“Тишина в небе и на море” — путь к миру
Президент Украины отметил, что первый шаг к миру заключается в том, чтобы заставить Россию прекратить атаки на Украину.
"Тишина в небе означает запрет на использование ракет, беспилотников и авиабомб. Тишина на море — это гарантия безопасного осуществления грузоперевозок и экономической деятельности. Если такие меры не будут приняты, о мире не может быть и речи", — сказал Зеленский.
Удары по энергетической инфраструктуре Украины
В результате последних атак России энергетическая сеть Украины понесла значительные потери. Энергетическая инфраструктура была повреждена в Полтавской, Одесской и Тернопольской областях. Также российские войска сосредоточили основные удары на объектах газодобычи.
Украинская противовоздушная оборона использовала истребители Mirage-2000, которые были переданы Украине Францией месяц назад.
Война между Россией и Украиной продолжает обостряться. Зеленский рассматривает обеспечение безопасности в небе и на море как первый шаг к достижению мира. Однако продолжающиеся атаки России на инфраструктуру Украины усложняют возможности для мирных переговоров.
В настоящее время Украина требует от международного сообщества усилить давление на Россию и принять меры для прекращения войны. Будущее развития этого конфликта может зависеть от международных политических соглашений.
Заявление Трампа усилило напряженность на Ближнем Востоке
Последнее заявление президента США Дональда Трампа усложнило ситуацию на Ближнем Востоке. Об этом сообщает Zamin.uz. По его словам, иранскому руководству нанесён ещё один мощный удар, который может
Ребенок, проживающий в Краснодаре, уже обеспечен дорогостоящими лекарствами на сумму 245 миллионов рублей, однако второе лекарство не зарегистрировано в России. Об этом сообщает Zamin.uz. Ожидается,