Aleksandr Usik ESPN reytingida birinchi o‘rinda
O‘zbekistonliklarni Rossiyaning Oltoy o‘lkasidagi korxonalarga ishga jalb etishga alohida e’tibor qaratiladi, deya xabar berdi "Dunyo" AA.
O‘zbekiston bosh konsulxonasi tashabbusi bilan Migratsiya agentligining Novosibirsk shahridagi vakolatxonasi bilan birgalikda Rossiyaning Oltoy o‘lkasi hukumati rahbariyati va salohiyatli ish beruvchilar bilan onlayn muzokara o‘tkazildi.
Oltoy o‘lkasi hukumati raisining o‘rinbosari, Rossiyaning ushbu mintaqa bo‘yicha iqtisodiy rivojlanish vaziri Yevgeniy Deshevixning aytishicha, 2024 yil oxirida Oltoy o‘lkasida ishlash uchun taklif qilingan 11 ming xorijiy ishchining olti mingdan ortig‘i O‘zbekiston fuqarolaridir.
O‘zbekiston bosh konsuli Aslam Akbarov o‘z navbatida, vatandoshlarni mazkur hudud korxonalarida, jumladan, qishloq xo‘jaligi tashkilotlarida ish bilan ta’minlash masalasi muhimligini ta’kidladi.
“Oltoy o‘lkasi mehnat va bandlik boshqarmasi vakillari mamlakatimizdan mehnat migrantlarini qurilish, sanoat, qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini qayta ishlash, savdo va boshqa sohalarga jalb etishga imkoniyatlar borligini ma’lum qildi”, — deyiladi xabarda.
Qayd etilishicha, 2024 yilda berilgan mehnat patentlarining uchdan ikki qismi O‘zbekiston fuqarolari hissasiga to‘g‘ri keladi.
“Tomonlar O‘zbekiston va Oltoy o‘lkasi o‘rtasidagi hamkorlikni rivojlantirishning hozirgi bosqichida mamlakatimiz fuqarolarini Rossiyaning ushbu hududidagi turli korxonalarga ishga jalb etishga alohida e’tibor qaratishga kelishib olishdi”, — deya qayd etilgan xabarda.
Boliviyada yuk samolyoti halokati: 15 kishi halok bo‘ldi
Boliviyada harbiy-havo kuchlariga tegishli yuk samolyoti halokatga uchrab, og‘ir fojiaga sabab bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Ushbu samolyot Boliviya Markaziy banki uchun yangi chop etilgan

Россия Алтайского края хочет привлечь узбекских работников
Особое внимание будет уделено привлечению узбекских граждан на работу в предприятия Алтайского края России, сообщает агентство "Дунё".
По инициативе Генерального консульства Узбекистана совместно с представителем Миграционного агентства в Новосибирске были проведены онлайн-переговоры с руководством правительства Алтайского края России и потенциальными работодателями.
Заместитель председателя правительства Алтайского края, министр экономического развития этого региона Евгений Дешевич отметил, что к концу 2024 года более шести тысяч из 11 тысяч иностранных рабочих, предложенных для работы в Алтайском крае, являются гражданами Узбекистана.
Генеральный консул Узбекистана Аслам Акбаров в свою очередь подчеркнул важность обеспечения трудоустройства соотечественников в предприятиях данного региона, включая сельскохозяйственные организации.
«Представители управления труда и занятости Алтайского края сообщили, что есть возможности привлечения трудовых мигрантов из нашей страны в строительство, промышленность, переработку сельскохозяйственной продукции, торговлю и другие сферы», — говорится в сообщении.
Отмечается, что в 2024 году две трети выданных трудовых патентов будут приходиться на граждан Узбекистана.
«Стороны договорились уделить особое внимание привлечению граждан нашей страны на работу в различные предприятия этого региона России на текущем этапе развития сотрудничества между Узбекистаном и Алтайским краем», — отмечается в сообщении.