Suriyadagi gumanitar inqiroz va Rossiya bazasida jon saqlayotgan qochqinlar
Suriyadagi keskinlik so‘nggi oylarda yanada kuchayib, yuzlab odamlar Rossiyaning Xmeymim aviabazasiga boshpana izlab yo‘l oldi. Inson huquqlari bo‘yicha Suriya kuzatuv kengashi (SOHR) hozirgi vaziyatni "ommaviy qirg‘in" va "so‘nggi yillardagi eng dahshatli zo‘ravonlik jinoyatlari" deb baholadi. Bu haqda Reuters agentligi xabar bermoqda.
Xmeymim bazasiga qochganlar
Ayrim ijtimoiy tarmoq foydalanuvchilari Xmeymim aviabazasida boshpana topgan ayollar va bolalarning suratlarini joylashtirgan. Ularga ko‘ra, bazada asosan xristian, druz va alaviy qochqinlari panoh topmoqda. Biroq, bu suratlarning haqiqiyligi va foydalanuvchilarning shaxsini aniqlash imkoni mavjud emas.
Hozirda hokimiyatni qo‘lga olgan "Hay’at Tahrir ash-Shom" jangchilarining ta’kidlashicha, ular Asad rejimi qoldiqlarini to‘liq yo‘q qilishga harakat qilmoqda. Asosan alaviylar istiqomat qilgan qishloq va shaharlarda aholiga nisbatan zo‘ravonliklar kuchaygani haqida xabarlar tarqalmoqda. Ko‘plab alaviy uylari talon-toroj qilinib, so‘ng yoqib yuborilgan.
Qochqinlar va xalqaro munosabatlar
Suriyadagi alaviylarning bir qismi Livanga qochishga majbur bo‘lmoqda. Livanlik alaviy deputat Haydar Nosirga ko‘ra, ko‘pchilik Rossiyaning Xmeymim aviabazasida boshpana izlamoqda. Xavfsizlik bo‘yicha ekspert Rob Geyst Pinfold Al Jazeera telekanaliga bergan intervyusida bu zo‘ravonliklarning sababi Suriyaning yangi hukumati va Asad tarafdorlari o‘rtasida tinchlik kelishuvining yo‘qligi ekanini ta’kidladi. Uning fikricha, 14 yillik fuqarolik urushi davomida mamlakatda zo‘ravonlikka aloqasi bo‘lmagan odamlar juda kam qolgan.
So‘nggi o‘n kun ichida yuz bergan yirik halokatlar
Buyuk Britaniyada joylashgan Suriya inson huquqlari observatoriyasi ma’lumotlariga ko‘ra, ikki kun ichida Suriyada 1000 dan ortiq fuqaro halok bo‘ldi. Ulardan kamida 745 nafari tinch aholi vakillaridir. Asosiy qurbonlar alaviylar bo‘lib, ularning ayrimlari o‘z uylarida o‘ldirilgan, boshqalari esa hujumlardan qochib chiqish paytida halok bo‘lgan.
Latakiya va Tartusdagi harbiy operatsiyalar
Suriya hukumati tomonidan amalga oshirilayotgan harbiy operatsiyalar asosan alaviylar joylashgan Latakiya va Tartus shaharlariga qaratilgan. Fransiyaning France 24 telekanali va AFP agentligi xabarlariga ko‘ra, bu harakatlar Asad tarafdorlari tomonidan amalga oshirilgan hujumlarga javob sifatida boshlangan. Germaniya Tashqi ishlar vazirligi va BMTning Suriya bo‘yicha maxsus vakili Geyr Pedersen vaziyatdan jiddiy xavotir bildirib, barcha tomonlarni keskinlikni yumshatishga chaqirdi. Xalqaro qizil xoch qo‘mitasi esa yaradorlarga tibbiy yordam ko‘rsatish uchun hududga to‘siqsiz kirish imkoniyatini talab qilmoqda.
Rossiyaning Suriyadagi roli
Rossiya Suriyada ikkita muhim harbiy bazaga ega: Xmeymimdagi aviabaza va Tartusdagi harbiy-dengiz bazasi. 6 fevral kuni Suriya Mudofaa vaziri Murxaf Abu Kasra mazkur bazalar kelishuvga erishilgan taqdirda saqlanib qolishini ma’lum qildi. 2024 yil dekabr oyida Asad hokimiyatdan ag‘darilganidan keyin Rossiyaning yangi hukumatga nisbatan munosabati yaxshilangan.
Suriyadagi inqiroz davom etar ekan, xalqaro hamjamiyatning bu vaziyatga qanday munosabat bildirishi va qochqinlarga qanday yordam ko‘rsatilishi katta ahamiyatga ega bo‘ladi.
AQSH prezidenti Donald Trampning tashqi ko‘rinishidagi o‘zgarishlar ijtimoiy tarmoqlar va matbuotda katta qiziqish uyg‘otdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. AQSH va Eron o‘rtasidagi ziddiyatlar
Boshqirdistonda bir erkak onasini derazadan tashlagani uchun sud qilinmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Bu haqda Rossiya Tergov qo‘mitasi ma’lum qildi. Erkak Rossiya Jinoyat kodeksining
O‘zbekiston tashqi ishlar vaziri Baxtiyor Saidov Eron tashqi ishlar vaziri Abbos Aroqchi bilan telefon orqali suhbatlashdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Ushbu suhbat davomida ular mintaqadagi
Bloomberg agentligining xabariga ko'ra, Dubay xalqaro aeroporti faoliyatida har bir daqiqa to'xtab qolish taxminan 1 million dollar iqtisodiy zarar keltirishi mumkin. Bu haqda Zamin.uz
Dunyo Bugun, 19:22
Dunyo hozirgi kunda notinchlik davrini boshdan kechirmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Isroil va AQSHning Eronga qarshi amalga oshirgan zarbalari, shuningdek, Afg‘oniston va Pokiston o‘rtasidagi

Гуманитарный кризис в Сирии и беженцы, выживающие на базе России
Напряженность в Сирии в последние месяцы усилилась, и сотни людей направились в российскую авиабазу Хмеймим в поисках убежища. Сирийский наблюдательный совет по правам человека (SOHR) оценил текущую ситуацию как "массовое уничтожение" и "самые ужасные преступления насилия за последние годы". Об этом сообщает агентство Reuters.
Беженцы на базе Хмеймим
Некоторые пользователи социальных сетей разместили фотографии женщин и детей, нашедших укрытие на авиабазе Хмеймим. По их словам, на базе в основном укрываются христиане, друзы и алавиты. Однако проверить подлинность этих фотографий и установить личность пользователей невозможно.
В настоящее время боевики "Хайят Тахрир аш-Шам", захватившие власть, утверждают, что они пытаются полностью уничтожить остатки режима Асада. Сообщается о нарастании насилия в деревнях и городах, где в основном проживают алавиты. Многие алавитские дома были разграблены и затем сожжены.
Беженцы и международные отношения
Некоторые алавиты из Сирии вынуждены бежать в Ливан. По словам ливанского алавитского депутата Хайдара Насира, многие ищут убежище на российской авиабазе Хмеймим. Эксперт по безопасности Роб Гейст Пинфолд в интервью телеканалу Al Jazeera отметил, что причиной этого насилия является отсутствие мирного соглашения между новым правительством Сирии и сторонниками Асада. По его мнению, за 14 лет гражданской войны в стране осталось очень мало людей, не имеющих отношения к насилию.
Крупные катастрофы за последние десять дней
Согласно данным Сирийской обсерватории по правам человека, расположенной в Великобритании, за два дня в Сирии погибли более 1000 гражданских лиц. Из них как минимум 745 человек - представители мирного населения. Основными жертвами являются алавиты, некоторые из которых были убиты в своих домах, а другие погибли во время попыток избежать атак.
Военные операции в Латакии и Тартусе
Военные операции, проводимые сирийским правительством, в основном направлены на города Латакия и Тартус, где проживают алавиты. По сообщениям французского телеканала France 24 и агентства AFP, эти действия начались в ответ на атаки сторонников Асада. Министерство иностранных дел Германии и специальный представитель ООН по Сирии Гейр Педерсен выразили серьезную озабоченность ситуацией и призвали все стороны к деэскалации. Международный комитет Красного Креста требует беспрепятственного доступа в регион для оказания медицинской помощи раненым.
Роль России в Сирии
Россия имеет две важные военные базы в Сирии: авиабазу в Хмеймиме и военно-морскую базу в Тартусе. 6 февраля министр обороны Сирии Мурхаф Абу Каср заявил, что эти базы останутся, если будет достигнуто соглашение. После свержения Асада в декабре 2024 года отношения России с новым правительством улучшились.
Пока кризис в Сирии продолжается, международное сообщество должно обратить внимание на то, как оно будет реагировать на эту ситуацию и какую помощь будет оказывать беженцам.
Странные отметины на теле Трампа обсуждаются в прессе
Изменения во внешности президента США Дональда Трампа вызвали большой интерес в социальных сетях и прессе. Об этом сообщает Zamin.uz. На фоне напряжённости между США и Ираном здоровье и физическое
Мир Сегодня, 20:46
В Башкортостане мужчина обвиняется в убийстве своей матери
В Башкортостане мужчина судится за то, что выбросил свою мать из окна. Об этом сообщает Zamin.uz. Об этом сообщило Следственное управление России. Мужчина обвиняется по статье "Убийство"
Мир Сегодня, 20:19
Министры Узбекистана и Ирана обсудили безопасность региона
Министр иностранных дел Узбекистана Бахтиёр Саидов провёл телефонный разговор с министром иностранных дел Ирана Аббасом Аракчи. Об этом сообщает Zamin.uz. В ходе беседы они обменялись мнениями о
Мир Сегодня, 19:42
Остановки в аэропорту Дубая приносят большие экономические убытки
По сообщению агентства Bloomberg, каждая минута простоя в работе международного аэропорта Дубая может привести к экономическому ущербу примерно в 1 миллион долларов. Об этом сообщает Zamin.uz. Эта
Мир Сегодня, 19:22
В настоящее время мир переживает период нестабильности. Об этом сообщает Zamin.uz. Удары Израиля и США по Ирану, а также вооружённые столкновения между Афганистаном и Пакистаном формируют опасную
Мир Сегодня, 19:02
Футболист команды "Ан-Наср", мировой звезда Криштиану Роналду вновь оказался в центре обсуждений. Об этом сообщает Zamin.uz. По сообщениям британской прессы, дорогой самолет, на котором