Ukrainadagi o‘t ochishni to‘xtatish bo‘yicha Putinning muzokaralarga bog‘liq pozitsiyasi qanday?
14 mart kuni Germaniya Tashqi ishlar vazirligining matbuot kotibi Vladimir Putinning AQSH va Ukraina o‘rtasida o‘t ochishni to‘xtatish bo‘yicha taklifini qabul qilishga bo‘lgan munosabatini so‘zsiz murakkab va shubhali deb baho berdi. Germaniya rasmiylari, Rossiya prezidentining taklifiga e’tibor qaratar ekan, u o‘z maqsadiga erishishda juda ehtiyotkor va kutilgan natijalarga qadar o‘z pozitsiyasini cho‘zmoqda deb hisoblashadi.
Germaniya TIV matbuot kotibi, agar Putin o‘z taklifiga o‘t ochishni to‘xtatish haqidagi taktikani kechiktirish bilan kiradigan bo‘lsa, unda u faqat ko‘rsatma berish va jarayonni to‘xtatayotganligi yoki shartlarni o‘zgartirishdan yoki amalga oshirishdan qochishga harakat qilmoqda, deb qayd etdi. Shuningdek, Germaniya rasmiylari Putinning otashkesim va muzokaralar bo‘yicha jiddiy qiziqishidan shubha bildirmoqda, chunki u hali ham tinchlik jarayonini e’tiborga olmagan va o‘z manfaatlariga mos keladigan strategiyaga amal qilishda davom etmoqda.
Germaniyaning tashqi ishlar vaziri Annalena Berbok, saudiya aravistonida bo‘lib o‘tgan G7 uchrashuvidan so‘ng Putinning tinchlik muzokaralari eshigini bekitishini tanqid qildi. Berbokning so‘zlariga ko‘ra, Putin hozirga qadar har qanday tinchlik muzokaralarini maqbul deb qabul qilmaydi va u ushbu jarayonda hech qanday ilgarilashni amalga oshirgan emas. Shuningdek, Berbok, Saudiya Arabistonida AQSH va Ukraina orasidagi o‘t ochishni to‘xtatish bo‘yicha kelishuv "muhim qadam" deb hisoblashini ta’kidladi va uning bajarilishi Putinga bog‘liq ekanini ma’lum qildi.
Mazkur muammolarga yana bir qavatda ta’sir etgan voqea – AQSHning maxsus vakili Kit Kellogning Rossiyaning iltimosi bilan Ukraina bo‘yicha muzokaralardan chetlatilishi. NBC News'ning xabar berishicha, Donald Trampning ko‘rsatmasiga ko‘ra, Kellog Ukrainaga aloqasi orqali Rossiya tarafidan juda "ukrainaparast" deb hisoblangan. Ushbu qaror AQSH va Rossiya o‘rtasidagi yuzaga kelgan eng muhim munosabatlarni yanada chuqurlashtirgan bo‘lishi mumkin.
Mazkur vaziyatda Germaniya va AQSHning izlanishlari Putinning amalga oshirishi kerak bo‘lgan shaxsiy va siyosiy mas’uliyatni qay darajada o‘z zimmasiga olishi, hozircha aniq bo‘lmaydi. Shu bilan birga, Ukrainadagi tinchlik jarayonining qay tarzda rivojlanishi, unga tarafdorlar va qarshi chiqayotganlar orasidagi bahslar va ixtiloflar kelgusidagi muzokaralarda hal qiluvchi ahamiyat kasb etadi.

Какова позиция Путина по поводу переговоров о прекращении огня в Украине?
14 марта пресс-секретарь Министерства иностранных дел Германии Владимир заявил, что реакция Путина на предложение о прекращении огня между США и Украиной является безусловно сложной и сомнительной. Немецкие официальные лица, обращая внимание на предложение президента России, считают, что он очень осторожен в достижении своей цели и затягивает свою позицию до ожидаемых результатов.
Пресс-секретарь МИД Германии отметил, что если Путин будет задерживать тактику прекращения огня в своем предложении, то он только пытается дать указание и уклониться от остановки процесса или изменения условий. Также немецкие официальные лица выражают сомнение в серьезном интересе Путина к прекращению огня и переговорам, так как он до сих пор не учитывает мирный процесс и продолжает следовать стратегии, соответствующей его интересам.
Министр иностранных дел Германии Анналена Бербок раскритиковала Путина за закрытие двери к мирным переговорам после встречи G7, прошедшей в Саудовской Аравии. По словам Бербок, Путин до сих пор не принимает никаких мирных переговоров как приемлемые и не сделал никаких шагов вперед в этом процессе. Она также подчеркнула, что соглашение о прекращении огня между США и Украиной в Саудовской Аравии является "важным шагом" и его выполнение зависит от Путина.
Еще одним событием, оказавшим влияние на эти проблемы, стало исключение специального представителя США Кита Келлога из переговоров по Украине по просьбе России. Как сообщает NBC News, по указанию Дональда Трампа, Келлог был признан слишком "украинским" со стороны России. Это решение могло еще больше углубить возникшие важные отношения между США и Россией.
В данной ситуации остается неясным, в какой степени Германия и США будут искать, чтобы Путин взял на себя личную и политическую ответственность. В то же время, то, как будет развиваться мирный процесс в Украине, споры и конфликты между сторонниками и противниками будут иметь решающее значение в будущих переговорах.