Germaniyada tibbiyot xodimi smenani «tinch o‘tkazish» uchun 9 kishini o‘ldirganlikda ayblandi
Germaniya g‘arbidagi shifoxonada ishlagan tibbiyot xodimi 9 bemorni o‘ldirishda va yana 34 bemorni o‘ldirishga urinishda ayblanmoqda, deb xabar berdi Bild mahalliy prokuraturaga tayanib.
Erkak Vyurselen shahridagi klinika xodimi bo‘lgan. 2024 yilda shifoxona rahbariyati uning ishidagi shubhali holatlarni payqab, politsiyaga murojaat qilgan.
Xodim 2024 yil iyul oyida hibsga olingan va 11 ta qotillikka urinishda ayblangan. Tibbiyot xodimining qurbonlari va jabrdiydalari sonini aniqlash uchun huquq-tartibot idoralari bir qancha jasadni eksgumatsiya qilgan.
Fevral oyida prokurorlar xodim 5 kishini o‘ldirgani va yana 25 bemorni o‘ldirmoqchi bo‘lganini aytdi. Keyinchalik bu ishga yana to‘rtta qotillik va to‘qqizta qotillikka urinish qo‘shildi.
Xodim palliativ yordam bo‘limida ishlagan, u yerda og‘ir yoki o‘ta og‘ir bemorlar simptomlarini yengillashtirish uchun yordam oladi. Tergov ma’lumotlariga ko‘ra, erkak bemorlarga og‘riq qoldiruvchi yoki tinchlantiruvchi dorilarni quyishda dozani qasddan, haddan tashqari oshirib yuborgan. Shu tariqa tibbiyot xodimi noxush hodisasiz tungi smenani «tinchgina» o‘tkazishga harakat qilgani ta’kidlanmoqda.

В Германии медицинский работник обвиняется в убийстве 9 человек для «тихого дежурства»
Медицинский работник, работавший в больнице на западе Германии, обвиняется в убийстве 9 пациентов и в попытке убийства еще 34, сообщает Bild со ссылкой на местную прокуратуру.
Мужчина был сотрудником клиники в городе Вюрселен. В 2024 году руководство больницы заметило подозрительные случаи в его работе и обратилось в полицию.
Сотрудник был арестован в июле 2024 года и обвинен в 11 попытках убийства. Для определения числа жертв и пострадавших от действий медицинского работника правоохранительные органы эксгумировали несколько тел.
В феврале прокуроры заявили, что сотрудник убил 5 человек и пытался убить еще 25 пациентов. Позже к делу были добавлены еще четыре убийства и девять попыток убийства.
Сотрудник работал в отделении паллиативной помощи, где помогают облегчить симптомы тяжелых или крайне тяжелых пациентов. Согласно данным расследования, мужчина намеренно превышал дозу обезболивающих или успокаивающих препаратов, вводимых пациентам. Таким образом, медицинский работник пытался «тихо» провести ночную смену без неприятностей.
Прокуратура Ахена предъявила обвинение 44-летнему мужчине.
Отмечается, что среди жертв подозреваемого были и пациенты, находившиеся под наблюдением больницы. Некоторые из пострадавших столкнулись с серьезными последствиями из-за чрезмерной дозы успокаивающих средств. Указывается, что расследование продолжается.