Janubiy Afrika Respublikasining (JAR) Vashingtondagi elchisi Ibrohim Rasul, AQSH davlat kotibi Marko Rubio tomonidan "persona non grata" deb e’lon qilindi, ya’ni AQSHda faoliyat yuritish huquqidan mahrum etildi. Bu qarorga JAR elchisi Donald Trampning etnik ozchiliklarga nisbatan siyosatini tanqid qilgani sabab bo‘ldi. Rubio ijtimoiy tarmoqdagi rasmiy sahifasida, "Ibrohim Rasul – Amerika va AQSH prezidentidan nafratlanadigan irqchi siyosatchi" deb ta’kidladi va uning Vashingtondagi faoliyatiga barham berildi.
Elchining Trampga qarshi tanqidi
Ibrohim Rasul, AQSH prezidenti Donald Trampning etnik ozchiliklarga qarshi siyosatini keskin tanqid qilgan. U, Trampni butun dunyoda oqlarning ustunligi uchun kurashayotgan siyosatchi deb atagan. Janubiy Afrikaning AQSHdagi elchisi sifatida Rasul, eng avvalo, o‘z mamlakatining inson huquqlari va irqchilikka qarshi kurash tarixidan kelib chiqib, Trampning siyosatini tanqid qilgan. Uning har bir fikri JARda irqiy ayirmachilikka qarshi kurashda o‘tgan davr bilan chambarchas bog‘liq.
Ibrohim Rasulning shaxsiy tarixi
Ibrohim Rasulning shaxsiy hayoti ham irqiy ayirmachilikka qarshi kurash bilan chambarchas bog‘liq. U Keyptaun shahrida o‘sgan va 9 yoshida uning oilasini "faqat oqlarga mo‘ljallangan" turarjoydan haydab chiqarishgan. Bu voqea uning irqiy ayirmachilikka qarshi faoliyatiga sabab bo‘lgan. Keyinchalik, Rasul Janubiy Afrikaning nufuzli siyosiy partiyalaridan biri bo‘lgan Nelson Mandelaning partiyasiga a’zo bo‘lib, katta siyosatga kirib kelgan.
JAR va AQSH o‘rtasidagi munosabatlar
Janubiy Afrika va AQSH o‘rtasidagi diplomatik munosabatlar, Tramp prezidentlikka kelganidan keyin yomonlashib borgan. Tramp JARni ko‘makni to‘xtatishga chaqirgan va undan faqat oq fermerlarga nisbatan irqiy kamsitish siyosati yuritishini ayblagan. Jarning rasmiylari bu ayblovni rad etgan va buni radikal siyosiy qaror deb atagan.
Shuningdek, JARning Isroilga qarshi xalqaro sudga murojaat qilishini ham AQSH va JAR o‘rtasidagi taranglikni kuchaytirgan omillardan biri sifatida ko‘rish mumkin. JAR, G‘azo sektorida falastinliklarga nisbatan sodir etilgan genotsidni ayblab, xalqaro sudga da’vo qo‘ygan, shuningdek, AQSH va Buyuk Britaniyaga qarshi ham shunday da’vo bilan murojaat qilgan.
Diplomatik jarayonlar va jahon arenadagi ta’sir
Elchi Ibrohim Rasulning AQSHdan haydalishi kam uchraydigan diplomatik chora sanaladi. Hatto sovuq urush davrida ham AQSH va Rossiya bir-biriga nisbatan ushbu diplomatik chorani qo‘llamagan edilar. Bu holat dunyoning eng yirik diplomatik voqealaridan biri bo‘lib, ikki mamlakat o‘rtasidagi siyosiy munosabatlar va diplomatik qarorlarning jadal o‘zgarishini ko‘rsatmoqda.
Ibrohim Rasulning xizmatda bo‘lgan davrdagi faoliyati, Janubiy Afrika Respublikasining siyosiy tarixida o‘chmas iz qoldirgan va uning diplomatik strategiyasiga to‘g‘ri yondoshuvi bir vaqtning o‘zida ko‘plab muammolarni oshkor qildi. Bu voqea JAR va AQSH o‘rtasidagi munosabatlarning yangi bosqichiga olib kelishi mumkin.

Посол, критикующий Трампа, был выдворен из США
Посол Южноафриканской Республики (ЮАР) в Вашингтоне Ибрагим Расул был объявлен «persona non grata» государственным секретарем США Марко Рубио, то есть лишен права на деятельность в США. Это решение было принято после того, как посол ЮАР раскритиковал политику Дональда Трампа в отношении этнических меньшинств. Рубио на своей официальной странице в социальной сети подчеркнул, что «Ибрагим Расул — расистский политик, ненавидящий Америку и президента США», и его деятельность в Вашингтоне была прекращена.
Критика посла против Трампа
Ибрагим Расул резко раскритиковал политику президента США Дональда Трампа в отношении этнических меньшинств. Он назвал Трампа политиком, который борется за превосходство белых по всему миру. В качестве посла Южной Африки в США Расул, прежде всего, исходя из истории борьбы своей страны за права человека и против расизма, раскритиковал политику Трампа. Каждое его высказывание было тесно связано с борьбой против расовой сегрегации в ЮАР.
Личная история Ибрагима Расула
Личная жизнь Ибрагима Расула также тесно связана с борьбой против расовой сегрегации. Он вырос в Кейптауне, и в 9 лет его семью выселили из «жилого комплекса, предназначенного только для белых». Это событие стало причиной его активной деятельности против расовой сегрегации. Позже Расул стал членом одной из влиятельных политических партий Южной Африки, партии Нельсона Манделы, и вошел в большую политику.
Отношения между ЮАР и США
Дипломатические отношения между Южной Африкой и США ухудшились после прихода Трампа к власти. Трамп призвал прекратить помощь ЮАР и обвинил страну в проведении расистской политики в отношении только белых фермеров. Официальные лица ЮАР отвергли эти обвинения и назвали их радикальным политическим решением.
Также можно рассматривать обращение ЮАР в международный суд против Израиля как один из факторов, усиливающих напряженность между США и ЮАР. ЮАР подала иск в международный суд, обвиняя в геноциде палестинцев в секторе Газа, а также обратилась с аналогичным иском против США и Великобритании.
Дипломатические процессы и влияние на мировой арене
Выдворение посла Ибрагима Расула из США считается редкой дипломатической мерой. Даже в период холодной войны США и Россия не прибегали к этой дипломатической мере друг против друга. Этот случай стал одним из крупнейших дипломатических событий в мире и демонстрирует резкие изменения в политических отношениях и дипломатических решениях между двумя странами.
Деятельность Ибрагима Расула в период его службы оставила неизгладимый след в политической истории Южноафриканской Республики, а его правильный подход к дипломатической стратегии одновременно выявил множество проблем. Это событие может привести к новому этапу в отношениях между ЮАР и США.