Peruda pul o‘g‘irlagan maymun politsiya tomonidan qo‘lga olindi
Peruda politsiya bir nechta uyga zarar yetkazgan g‘ayrioddiy qoidabuzarni qo‘lga oldi. Xodimlar tartibsizlik qilib, pul o‘g‘irlagan qochqin maymunni ushladi. Bu haqda Peru o‘rmon xo‘jaligi va yovvoyi tabiat milliy xizmati xabar berdi.
Ika shahri aholisi politsiyaga murojaat qilib, tomlar, daraxtlar va hatto elektr simlarida sochilib yotgan pullarni ko‘rganini xabar qilishgan. Keyin ma’lum bo‘lishicha, o‘g‘rilik va tartibsizliklarni egasidan qochib ketgan uy maymuni sodir etgan.
Gumonlanuvchi maymun (qora boshli erkak kaputsin) bir nechta uyga kirib, xonalarni ostin-ustun qilgan. Oxir-oqibat “jinoyatchi” qo‘lga olinib, daraxtdan tushirildi.
Voqeani o‘rganish davomida rasmiylar jonivor mahalliy emasligini, balki Amazoniya hududlarida keng tarqalgan turga mansubligini aniqladi. Maymunning belidagi arqon izlari uning uyda boqilganidan dalolat berardi.
Rasmiylarning aytishicha, hayvon haddan tashqari qo‘lga o‘rganib qolgani tufayli politsiya uni yovvoyi tabiatga qo‘yib yuborishga jur’at etmagan. Hozirda maymun Ika shahridagi mahalliy hayvonot bog‘ida saqlanmoqda. Jonivor u yerda qoladimi yoki boshqa qo‘riqxonaga ko‘chiriladimi, hozircha noma’lum.
AQSh va Isroilning birgalikdagi harbiy hujumlaridan so'ng Eron tomonidan amalga oshirilgan raketa va dron zarbalari keskin kamaydi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Biroq, harbiy tahlilchilar
AQSH Yaqin Sharqqa yapon elita dengiz piyodalari bo'limini olib kelmoqda
Amerika Qo'shma Shtatlari Yaqin Sharq mintaqasidagi vaziyatni mustahkamlash maqsadida Yaponiyadan elita dengiz piyodalari bo'limini olib kelmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. The
Dunyo Bugun, 06:55
Yevropa Ittifoqi Tramp taklifiga qaramay Hormuzga flot yubormoqda
Yevropa Ittifoqi mamlakatlari AQSH prezidenti Donald Trampning takliflariga qaramay, Hormuz bo'g'oziga o'zining dengiz kuchlarini yuborishni hozircha rejalashtirmoqda. Bu haqda
O'zbekiston Eron xalqiga katta hajmda gumanitar yordam yetkazdi
O'zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi matbuot xizmati tomonidan Eron Islom Respublikasiga gumanitar yordam yukining jo'natilgani haqida rasmiy ma'lumot berildi. Bu haqda
Dunyo Bugun, 05:47
Amerika Qo'shma Shtatlari, Isroil va Eron ishtirokidagi jangovar harakatlar jahon iqtisodiyotida chuqur tebranishlarga sabab bo'lmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Bu jarayonda energiya
Eron davlat ommaviy axborot vositalari bu yilgi Chahorshanba Suri olov bayramini siyosiy qarshilik namoyishiga aylantirishga chaqirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Davlat tashabbusi bilan

В Перу обезьяна, которая украла деньги, была задержана полицией
В Перу полиция задержала необычного правонарушителя, который повредил несколько домов. Сотрудники задержали беглую обезьяну, которая устроила беспорядок и украла деньги. Об этом сообщила Национальная служба лесного хозяйства и дикой природы Перу.
Жители города Ика обратились в полицию, сообщив, что видели деньги, разбросанные по крышам, деревьям и даже электрическим проводам. Позже выяснилось, что кражи и беспорядки совершила домашняя обезьяна, сбежавшая от хозяев.
Подозреваемая обезьяна (черноголовый капуцин) проникла в несколько домов и перевернула комнаты. В конечном итоге "преступник" был задержан и спущен с дерева.
В ходе расследования чиновники выяснили, что животное не местное, а принадлежит к виду, широко распространенному в районах Амазонки. Следы веревки на спине обезьяны свидетельствовали о том, что она содержалась в домашних условиях.
По словам официальных лиц, из-за того, что животное слишком привыкло к людям, полиция не решилась выпустить его в дикую природу. В настоящее время обезьяна содержится в местном зоопарке города Ика. Останется ли животное там или будет переведено в другой заповедник, пока неизвестно.
После совместных военных атак США и Израиля ракетные и дроновые удары, осуществляемые Ираном, резко сократились. Об этом сообщает Zamin.uz. Однако военные аналитики подчеркивают, что у Тегерана все
Соединенные Штаты Америки перебрасывают в регион Ближнего Востока элитный японский морской пехотный батальон с целью стабилизации ситуации. Об этом сообщает Zamin.uz. Согласно сообщению издания The
Мир Сегодня, 06:55
Европейский союз отправляет флот в Ормуз, несмотря на предложение Трампа
Страны Европейского Союза пока планируют направить свои морские силы в Ормузский пролив, несмотря на предложения президента США Дональда Трампа. Об этом сообщает Zamin.uz. Об этом заявила глава
Мир Сегодня, 05:47
Боевые действия с участием Соединённых Штатов Америки, Израиля и Ирана вызывают глубокие потрясения в мировой экономике. Об этом сообщает Zamin.uz. В этом процессе энергетический сектор получает
Иранские государственные СМИ призвали превратить праздник огня Чахоршанбе Сури в политическую демонстрацию протеста в этом году. Об этом сообщает Zamin.uz. По инициативе государства гражданам