Investorlarni Trampning oldindan bashorat qilish qiyin bo‘lgan savdo siyosati tobora ko‘proq xavotirga solmoqda. Bu siyosat global ta’minot zanjirlari barqarorligiga tahdid qilmoqda. Oq uyning iqtisodiy retsessiya (pasayish) xavflariga nisbatan yetarli darajada e’tibor bermasligi esa volatillikni yanada kuchaytirmoqda. AQSH fond bozorida so‘nggi kunlarda kuzatilgan keskin pasayish nimalar bilan bog‘liq? Prezidentning milliarder ittifoqchilari qancha yo‘qotishga uchradi? Birjalar va umuman AQSH iqtisodiyotida vaziyat endi qanday rivojlanadi? «Meduza» nashri ushbu savollarga javob izladi.
10 mart, dushanba kuni AQSH fond bozori 2022 yildan beri eng yomon kunini boshdan kechirdi. Bozordagi sarosimaga Donald Trampning AQSH iqtisodiyotida ehtimoliy pasayish haqida bergan bayonoti sabab bo‘ldi. Amerika prezidenti mamlakat «o‘tish davrini» boshdan kechirayotganini aytdi va uning o‘zi boshlab bergan tarif urushlari natijasida iqtisodiyotda retsessiya boshlanishini istisno etmadi. «Bunday narsalarni (retsessiyani) bashorat qilishni yoqtirmayman. Hozir o‘tish davri, chunki biz qilayotgan ishlar juda keng ko‘lamli», — deb tushuntirdi Tramp.
Prezidentning ehtiyotsizlik bilan aytgan ushbu fikri yaqin-yaqingacha Tramp siyosatidan iqtisodiy o‘sish tezlashishi va fond bozori qo‘llab-quvvatlanishini kutgan tahlilchilarni ham xavotirga solib qo‘ydi. Endi esa ularning ijobiy prognozlari ham savol ostida qoldi.
Bozorlarning Trampning bayonotiga reaksiyasi
Trampning so‘zlari AQSH fond bozorida haqiqiy bo‘ronni keltirib chiqardi. Investorlar uning bayonotini iqtisodiy retsessiya haqidagi jiddiy ogohlantirish sifatida qabul qildi. Amerikadagi yirik kompaniyalar holatini aks ettiruvchi S&P 500 indeksi 2,7 foizga quladi. Eng yirik kompaniyalarning aksiyalari kiruvchi Dow Jones Industrial Average («ko‘k fishkalar») indeksi esa 2,1 foizga pasaydi. Texnologiya sektori eng katta zarar ko‘rdi: Nasdaq Composite indeksi 4 foizga qulab tushib, 2022 yil sentyabridan buyongi eng yomon natijani ko‘rsatdi.
Bu pasayish Amerikadagi eng yirik tadbirkorlarning moliyaviy ahvolida ham yaqqol namoyon bo‘ldi. Tesla aksiyalari 15 foizga pasayib, 2020 yildan beri eng katta qulashi qayd etildi. Bu esa dunyodagi eng boy inson hisoblangan Ilon Maskning qariyb 23 milliard dollar yo‘qotishiga sabab bo‘ldi. Amazon rahbari Jeff Bezos 4,3 milliard dollar yo‘qotdi, Meta asoschisi Mark Sukerbergning yo‘qotishi esa 9,5 milliard dollarga yetdi. Ular bilan birga ko‘plab boshqa yirik biznesmenlarning ham boyligi qisqardi. Bloomberg agentligining hisob-kitobiga ko‘ra, Trampning inauguratsiyasida qatnashgan eng boy tadbirkorlarning yo‘qotishlari 209 milliard dollarni tashkil etgan. Ularning kompaniyalari kapitallashuvidagi umumiy pasayish esa fantastik 1,39 trillion dollarga yetdi. Bu Rossiyadek davlatning bir yillik YAIMga qariyb teng.
«Qora dushanba»dan keyingi kun Tramp investorlarni tinchlantirishga urinib, AQSHda retsessiya xavfini ko‘rmayotganini bildirdi. Bu vaqtincha barqarorlikni ta’minladi: 12 mart kuni S&P 500 indeksi savdolarni o‘sish bilan boshladi. Biroq ko‘p o‘tmay prezident yana yangi bayonot berib, Kanadadan olib kiriladigan po‘lat va alyuminiy importiga tariflarni ikki baravar, 50 foizgacha oshirish rejasini e’lon qildi. Bozor esa o‘zining reaksiyasini uzoq kuttirmadi: indekslar yana tushishni boshladi. Kun yakuniga ko‘ra, S&P 500 indeksi 0,8 foizga, Dow Jones Industrial Average 1,1 foizga, Nasdaq Composite esa 0,2 foizga tushib ketdi. Keyinroq Tramp tariflarni ikki baravar oshirish rejasidan voz kechdi.
«Bozor prezidentning har bir so‘ziga mahtal», — deya ta’kidlaydi Fuller Treacy Money byulleteni muallifi Yon Trisi. Shu bilan birga, The Wall Street Journal nashriga fikr bildirgan Key Wealth investitsiya kompaniyasi boshqaruvchi direktori Jorj Mateyoning qayd etishicha, Trampning keyingi bayonotlari bozorga yordam bera olmayapti, chunki asosiy noaniqlik kelajakdagi savdo siyosati bilan bog‘liqdir. Uning so‘zlariga ko‘ra, asosiy muammo tariflarning o‘zidan emas, balki ularning «betartib tarzda joriy qilinishi va bekor qilinishi» tufayli yuzaga kelgan o‘ta beqaror vaziyatdadir.
Tramp siyosatida investorlarni nima xavotirga solmoqda?
Trampning bir-biriga zid bayonotlari moliya bozorida allaqachon o‘sib borayotgan beqarorlikni yanada kuchaytirdi. So‘nggi haftalarda investorlar ishonchsizlikka tushib qolgan edi: respublikachining hokimiyatga qaytishi bilan bog‘liq eyforiya uning iqtisodiy siyosati haqidagi xavotirlarga tezda o‘rnini bo‘shatdi. S&P 500 indeksi 19 fevral kuni 6144 punkt bilan o‘z cho‘qqisiga chiqqan edi, biroq o‘shandan buyon 9 foizga pasaydi. Ushbu davomli tushishda nafaqat prezidentning shu davrdagi qarorlari, balki boshqa omillar ham ta’sir qilgan: masalan, aynan shu davrda DeepSeek kompaniyasi tomonidan yangi sun’iy intellekt modeli chiqarilishi AQSHning texnologiya sohasidagi ustunligiga tahdid solgan edi. Shunga qaramasdan, Trampning o‘zi ham ko‘plab bozor ishtirokchilarining undan kutgan umidlarini hozircha oqlamayapti.
Yuqorida ta’kidlanganidek, kayfiyat o‘zgarishining asosiy sababi — tariflar siyosati. Garchi Trampning tariflarni joriy qilish rejalari sir bo‘lmasa-da, bozorlar prezidentning savdo urushlari haqidagi bayonotlarini e’tiborsiz qoldirib, asosiy e’tiborni soliqlarni pasaytirish va tartibga solishlarni yengillashtirish haqidagi va’dalarga qaratgan edi. Biroq haqiqat ancha murakkabroq bo‘lib chiqdi: respublikachi prezident nafaqat tarif urushlarini boshladi, balki o‘z siyosatida yanada qattiqroq choralar ko‘rishga tayyor ekanligini ko‘rsatdi.
Eslatib o‘tamiz, 4 mart kuni Tramp Kanada va Meksikadan import qilinadigan barcha tovarlarga 25 foizlik boj tariflari joriy qildi, Xitoy mahsulotlari uchun esa tarifni ikki baravar oshirib, 10 foizdan 20 foizga yetkazdi. Kanada, Meksika va Xitoy AQSHning eng yirik savdo hamkorlari hisoblanadi: ular bilan savdo umumiy tashqi savdo hajmining 40 foizini tashkil etadi. 12 mart kuni esa AQSHga import qilinadigan butun alyuminiy va po‘lat mahsulotlariga 25 foizlik tarif kuchga kirdi, bu esa Yevropa Ittifoqidan importni ham qamrab oldi.
O‘tgan haftada, bozor qulashidan avvalroq, investor va Barak Obamaning sobiq maslahatchisi Stiven Rettner The New York Times nashriga yozgan maqolasida, Uoll-stritdagi hamkasblari hozircha sarosimaga tushmagani va umuman olganda Trampning siyosatini qo‘llab-quvvatlayotganini qayd etgan edi. Ammo u bozorda ketma-ket bir necha kunlik pasayish bo‘lsa, kayfiyat keskin o‘zgarishi mumkinligini ta’kidlagandi.
O‘tayotgan hafta ichida bozor ketma-ket ikki kun pasaydi va respublikachining siyosatidan kutilayotgan manfaatlar haqidagi gap-so‘zlar endi «trampsessiya» xavfi — ya’ni prezident qarorlari keltirib chiqarishi mumkin bo‘lgan iqtisodiy pasayish haqidagi xavotirlarga almashdi.
Xo‘sh, Tramp AQSH iqtisodiyotini retsessiyaga yetaklayaptimi?
Haqiqatan ham, tariflar siyosati sabab iqtisodiy o‘sish sur’atlari sekinlashuvi va retsessiya xavfi oshdi. Tramp tomonidan joriy etilgan bojlar import qilinadigan xomashyo va butlovchi qismlarning qiymatini oshirmoqda. Natijada, kompaniyalar investitsiyalarni qisqartiradi va mahsulot narxlarini ko‘taradi, bu esa qo‘shimcha xarajatlarni iste’molchilar zimmasiga yuklaydi. Yel universiteti budjeti laboratoriyasi iqtisodchilarining hisob-kitobiga ko‘ra, joriy etilgan tariflar har bir o‘rtacha amerikaliklar oilasiga yiliga 1000–1200 dollar qo‘shimcha xarajat keltirib chiqaradi.
Trampning moliyaviy siyosatini xavotir bilan kuzatishning yana bir sababi — davlat xarajatlarini qisqartirish bo‘yicha uning keng ko‘lamli rejasi. 2024 yilda AQSHda budjet defitsiti 7,2 foizga yetishi prognoz qilinmoqda, biroq bu hatto an’anaviy yuqori bo‘lgan davlat qarzi bilan birgalikda ham Amerika iqtisodiyoti uchun jiddiy muammo yaratmagan. Mamlakat investorlar ishonchidan foydalanmoqda, dollar esa hali ham asosiy jahon zaxira valyutasi bo‘lib qolmoqda. Shunga qaramay, Tramp ushbu model bilan bog‘liq xavflarni muntazam tanqid qilib keladi.
Bridgewater hej-jamg‘armasi asoschisi Rey Dalio CNBC'ga bergan intervyusida vaziyatning jiddiyligi haqida ogohlantirdi. Uning aytishicha, «talab va taklif o‘rtasida jiddiy nomuvofiqlik» yuzaga kelgan. Taqchillik prognoz qilingan 7,2 foizdan pastroq — YAIMning pastroq darajasi, ya’ni taxminan 3-4 foizgacha qisqartirilishi lozim. Buning uchun AQSH o‘z bozorlarida katta miqdorda davlat qarzi qog‘ozlarini sotishi kerak bo‘ladi. Bunday sharoitda, dunyo Amerika dollariga bo‘lgan ishonchni yo‘qotishi mumkin, deb ta’kidladi Dalio. «Biz ushbu muammoni hal qilish bilan bog‘liq shokka tushiruvchi voqealarning guvohiga aylanamiz», – dedi u.
Movchan's Group investitsiya boshqaruv kompaniyasi asoschisi Andrey Movchan Trampning davlat qarzi muammolarini hal qilish bo‘yicha tashabbusini «iqtisodiyotni tuzatish» deb atadi. Uning ta’kidlashicha, davlat moliyasini sog‘lomlashtirish fond bozoriga «daydi pullar» oqimini kamaytiradi, chunki ilgari budjet mablag‘larining katta qismi iqtisodiyot rivojiga emas, balki spekulyativ aylanmaga yo‘naltirilgan edi. Qisqa muddatli istiqbolda bu holat talabni pasaytirib, hatto vaqtinchalik retsessiyaga olib kelishi mumkin, ammo uzoq muddatli rejada budjet intizomining tiklanishi iqtisodiyotni mustahkamlab, doimiy pul bosib chiqarishga bo‘lgan qaramlikni pasaytiradi, deb tushuntiradi u.
Yirik investitsiya banklari iqtisodchilari esa o‘z prognozlarini pasayish tomon qayta ko‘rib chiqmoqda. Goldman Sachs yangi savdo cheklovlari tufayli AQSH iqtisodiy o‘sish sur’ati joriy yilda avval bashorat qilingan 2,5 foiz o‘rniga 2,3 foiz bo‘lishini taxmin qilmoqda. Shuningdek, bank iqtisodchilari yaqin 12 oy ichida retsessiya boshlanish ehtimolini 15 foizdan 20 foizga ko‘tardi va agar Oq uy o‘z siyosatini tuzatmasa, bu ko‘rsatkich yanada oshishi mumkinligi haqida ogohlantirdi.
Biroq barcha tahlilchilar ham Tramp siyosati albatta retsessiyaga olib keladi deb hisoblamayapti. Nobel mukofoti sovrindori Pol Krugman Amerika iqtisodiyotining pasayishi haqida oldindan keskin xulosa chiqarmaslikka chaqirmoqda: «Ishlar yaxshi ketmayapti, biroq «trampsessiya» bo‘ladi, degan haddan ortiq taxminlardan hazir bo‘lar edim», — dedi u. Berenberg Bank bosh iqtisodchisi Holger Shmiding ham CNBC telekanaliga bergan intervyusida shunday dedi: «Menimcha, AQSH iqtisodiyoti retsessiyaga kirmaydi. Iqtisodiyot, ko‘p jihatdan, Donald Trampga qaramasdan barqarorligini saqlab qolmoqda».
Fond bozorini kelajakda nima kutmoqda?
Prezident Trampning iqtisodiy siyosati retsessiyaga yetaklaydimi-yo‘qmi, fond bozori noaniqlikdan ko‘proq aziyat chekmoqda. Savdo siyosati bilan bog‘liq vaziyat ravshanlashmagunicha volatillik saqlanib qolaveradi.
Morgan Stanley bosh strategi Maykl Uilsonning bashoratiga ko‘ra, 2025 yilning birinchi yarmida S&P 500 indeksi 5500 punktgacha tushib, hozirgi darajadan yana taxminan 5 foizga pasayishi mumkin. Shunga qaramay, yil oxirigacha bu indeks yana tiklanib, 6500 punktga (+13 foiz) yetish ehtimoli mavjud. Biroq, Uilsonning fikricha, bozorda beqarorlik saqlanib qoladi. U vaziyat yaxshilanishidan oldin yanada jiddiylashishi mumkinligi va 20 foizga yetadigan keskin pasayish — to‘liq bozor qulashini ham istisno qilmaydi. «Biz hozircha bunday nuqtaga yetganimiz yo‘q, lekin vaziyat tezda o‘zgarishi mumkin. Shu sababli ehtimoliy xavflarni hisobga olish muhim», — deya ta’kidlaydi u.
Goldman Sachs tahlilchilarining hisob-kitoblariga ko‘ra, Trampning Xitoy, Kanada va Meksika bilan bog‘liq har bir 5 foizlik tarif oshirilishi Amerika kompaniyalarining aksiyalardan ko‘radigan daromadini 1-2 foizga pasaytiradi.
Citi iqtisodchilari esa investorlarga amerika qog‘ozlaridan keladigan foydani belgilab olish va kapitalni Xitoy kompaniyalariga o‘tkazishni tavsiya qilmoqda. Ularning fikricha, bozorning cho‘qqi qiymatidan 10 foizga «o‘tirishi» ham AQSH kompaniyalarini tark etish uchun yetarli sabab. Amerika fond bozori «pufak zonasiga» kirgan va investorlarning ayni damdagi asosiy vazifasi risklarni oshirish emas, balki mavjud daromadlarini saqlab qolishga chaqiradi, deb yozmoqda Citi iqtisodchilari.
Reuters ma’lumotiga ko‘ra, Goldman Sachs statistikasi shuni ko‘rsatadiki, hozirgi vaqtda xatarning asosiy manbayi nafaqat tariflarning o‘zida, balki ularning beqaror va prognoz qilish mumkin bo‘lmagan tarzda joriy qilinayotganidadir. 5 foizlik har qanday qo‘shimcha tarif S&P 500 kompaniyalari foydasini o‘rtacha 1,5-2 foizga qisqartiradi.

Неосторожность Трампа обрушила фондовый рынок США — есть ли риск кризиса в США?
Инвесторов всё больше беспокоит непредсказуемая торговая политика Трампа. Эта политика угрожает стабильности глобальных цепочек поставок. Недостаточное внимание Белого дома к рискам экономической рецессии усиливает волатильность. С чем связано резкое падение фондового рынка США в последние дни? Сколько потеряли миллиардеры-союзники президента? Как будет развиваться ситуация на биржах и в экономике США в целом? Издание «Медуза» искало ответы на эти вопросы.
10 марта, в понедельник, фондовый рынок США пережил худший день с 2022 года. Паника на рынке была вызвана заявлением Дональда Трампа о возможном падении экономики США. Американский президент заявил, что страна переживает «переходный период» и не исключил начала рецессии в экономике из-за тарифных войн, которые он сам и начал. «Я не люблю предсказывать такие вещи (рецессию). Сейчас переходный период, потому что то, что мы делаем, очень масштабно», — объяснил Трамп.
Это неосторожное высказывание президента также обеспокоило аналитиков, которые до недавнего времени ожидали ускорения экономического роста и поддержки фондового рынка от политики Трампа. Теперь их позитивные прогнозы также оказались под вопросом.
Реакция рынков на заявление Трампа
Слова Трампа вызвали настоящий шторм на фондовом рынке США. Инвесторы восприняли его заявление как серьезное предупреждение о возможной экономической рецессии. Индекс S&P 500, отражающий состояние крупных компаний в Америке, упал на 2,7 процента. Акции крупнейших компаний, входящих в индекс Dow Jones Industrial Average («синие фишки»), снизились на 2,1 процента. Наибольшие потери понес сектор технологий: индекс Nasdaq Composite упал на 4 процента, показав худший результат с сентября 2022 года.
Это падение также ярко отразилось на финансовом положении крупнейших бизнесменов Америки. Акции Tesla упали на 15 процентов, что стало крупнейшим падением с 2020 года. Это привело к потере почти 23 миллиардов долларов у Илона Маска, который считается самым богатым человеком в мире. Глава Amazon Джефф Безос потерял 4,3 миллиарда долларов, а основатель Meta Марк Цукерберг — 9,5 миллиарда долларов. Вместе с ними сократили свои состояния и многие другие крупные бизнесмены. По расчетам агентства Bloomberg, потери самых богатых предпринимателей, участвовавших в инаугурации Трампа, составили 209 миллиардов долларов. Общая капитализация их компаний упала на фантастические 1,39 триллиона долларов. Это почти равно годовому ВВП такой страны, как Россия.
На следующий день после «черного понедельника» Трамп попытался успокоить инвесторов, заявив, что не видит риска рецессии в США. Это обеспечило временную стабильность: 12 марта индекс S&P 500 начал торги с роста. Однако вскоре президент снова сделал новое заявление, объявив о планах удвоить тарифы на импорт стали и алюминия из Канады до 50 процентов. Рынок не заставил себя ждать с реакцией: индексы снова начали падать. К концу дня индекс S&P 500 снизился на 0,8 процента, Dow Jones Industrial Average — на 1,1 процента, а Nasdaq Composite — на 0,2 процента. Позже Трамп отказался от плана удвоения тарифов.
«Рынок реагирует на каждое слово президента», — подчеркивает автор бюллетеня Fuller Treacy Money Йон Триси. В то же время, как отмечает управляющий директор инвестиционной компании Key Wealth Джордж Матеон в интервью The Wall Street Journal, последующие заявления Трампа не помогают рынку, поскольку основная неопределенность связана с будущей торговой политикой. По его словам, основная проблема заключается не в самих тарифах, а в крайне нестабильной ситуации, вызванной их «беспорядочным введением и отменой».
Что беспокоит инвесторов в политике Трампа?
Противоречивые заявления Трампа усилили уже нарастающую нестабильность на финансовом рынке. В последние недели инвесторы начали терять уверенность: эйфория, связанная с возвращением республиканца к власти, быстро уступила место опасениям по поводу его экономической политики. Индекс S&P 500 достиг своего пика в 6144 пункта 19 февраля, но с тех пор упал на 9 процентов. В этом длительном падении на ситуацию повлияли не только решения президента в этот период, но и другие факторы: например, именно в это время компания DeepSeek выпустила новую модель искусственного интеллекта, угрожая превосходству США в технологической сфере. Тем не менее, сам Трамп пока не оправдывает ожидания многих участников рынка.
Как уже упоминалось, основной причиной изменения настроений является тарифная политика. Хотя планы Трампа по введению тарифов не являются секретом, рынки проигнорировали его заявления о торговых войнах и сосредоточили основное внимание на обещаниях снизить налоги и упростить регулирование. Однако реальность оказалась гораздо сложнее: республиканский президент не только начал тарифные войны, но и показал готовность к более жестким мерам в своей политике.
Напомним, 4 марта Трамп ввел 25-процентные тарифы на все товары, импортируемые из Канады и Мексики, а для китайских товаров тариф был увеличен вдвое — с 10 до 20 процентов. Канада, Мексика и Китай являются крупнейшими торговыми партнерами США: с ними осуществляется 40 процентов общего объема внешней торговли. 12 марта вступили в силу 25-процентные тарифы на весь алюминий и сталь, импортируемые в США, что также затронуло импорт из Европейского Союза.
На прошлой неделе, перед падением рынка, инвестор и бывший советник Барака Обамы Стивен Реттнер в статье для The New York Times отметил, что его коллеги на Уолл-стрит пока не впали в панику и в целом поддерживают политику Трампа. Однако он подчеркивал, что если на рынке произойдет несколько дней подряд падения, настроение может резко измениться.
На прошедшей неделе рынок упал два дня подряд, и разговоры о предполагаемых выгодах от политики республиканца теперь сменились опасениями о «трампосессии» — то есть о возможной экономической рецессии, вызванной решениями президента.
Так ведет ли Трамп экономику США к рецессии?
Действительно, из-за тарифной политики темпы экономического роста замедляются, и риск рецессии возрастает. Тарифы, введенные Трампом, увеличивают стоимость импортируемых сырьевых товаров и комплектующих. В результате компании сокращают инвестиции и повышают цены на продукцию, что в свою очередь перекладывает дополнительные расходы на потребителей. По расчетам экономистов лаборатории бюджета Йельского университета, введенные тарифы обременяют каждую среднюю американскую семью дополнительными расходами в размере 1000–1200 долларов в год.
Еще одной причиной с тревогой следить за финансовой политикой Трампа является его масштабный план по сокращению государственных расходов. Прогнозируется, что в 2024 году дефицит бюджета США составит 7,2 процента, но даже это не создает серьезной проблемы для американской экономики, даже с традиционно высоким государственным долгом. Страна пользуется доверием инвесторов, а доллар по-прежнему остается основной мировой резервной валютой. Тем не менее, Трамп регулярно критикует риски, связанные с этой моделью.
Основатель хедж-фонда Bridgewater Рэй Далио в интервью CNBC предупредил о серьезности ситуации. По его словам, возникла «серьезная дисбаланс между спросом и предложением». Дефицит должен быть сокращен до уровня ниже прогнозируемых 7,2 процента — то есть до примерно 3-4 процентов от ВВП. Для этого США придется продать на своих рынках большое количество государственных облигаций. В таких условиях мир может потерять доверие к американскому доллару, отметил Далио. «Мы станем свидетелями шокирующих событий, связанных с решением этой проблемы», — сказал он.
Основатель инвестиционной управляющей компании Movchan's Group Андрей Movchan назвал инициативу Трампа по решению проблем государственного долга «исправлением экономики». Он отметил, что оздоровление государственных финансов снизит поток «дешевых денег» на фондовый рынок, поскольку ранее большая часть бюджетных средств направлялась не на развитие экономики, а на спекулятивные обороты. В краткосрочной перспективе это может снизить спрос и даже привести к временной рецессии, однако в долгосрочной перспективе восстановление бюджетной дисциплины укрепит экономику и снизит зависимость от постоянной эмиссии денег, объясняет он.
Крупные инвестиционные банки пересматривают свои прогнозы в сторону снижения. Goldman Sachs ожидает, что из-за новых торговых ограничений темпы экономического роста США в этом году составят 2,3 процента вместо ранее прогнозируемых 2,5 процента. Кроме того, экономисты банка повысили вероятность начала рецессии в ближайшие 12 месяцев с 15 до 20 процентов и предупредили, что этот показатель может увеличиться, если Белый дом не изменит свою политику.
Однако не все аналитики считают, что политика Трампа обязательно приведет к рецессии. Лауреат Нобелевской премии Пол Кругман призывает не делать резких выводов о падении американской экономики: «Дела идут не очень хорошо, но я бы остерегался чрезмерных предположений о «трампосессии», — сказал он. Главный экономист банка Berenberg Хольгер Шмидинг также заявил в интервью CNBC: «Я думаю, что экономика США не войдет в рецессию. Экономика, во многом, сохраняет свою стабильность независимо от Дональда Трампа».
Что ждет фондовый рынок в будущем?
Ведет ли экономическая политика президента Трампа к рецессии или нет, фондовый рынок больше страдает от неопределенности. Волатильность сохранится, пока ситуация с торговой политикой не прояснится.
По прогнозу главного стратегa Morgan Stanley Майкла Уилсона, в первой половине 2025 года индекс S&P 500 может упасть до 5500 пунктов, что на 5 процентов ниже текущего уровня. Тем не менее, к концу года этот индекс может восстановиться и достичь 6500 пунктов (+13 процентов). Однако, по мнению Уилсона, нестабильность на рынке сохранится. Он не исключает, что ситуация может ухудшиться перед улучшением и что резкое падение на 20 процентов — полное обрушение рынка — также возможно. «Мы пока не достигли такой точки, но ситуация может быстро измениться. Поэтому важно учитывать потенциальные риски», — подчеркивает он.
По расчетам аналитиков Goldman Sachs, каждое увеличение тарифов на 5 процентов на товары из Китая, Канады и Мексики снизит доходность акций американских компаний на 1-2 процента.
Экономисты Citi рекомендуют инвесторам зафиксировать прибыль от американских бумаг и перевести капитал в китайские компании. По их мнению, даже 10-процентное «падение» от пикового значения рынка является достаточной причиной для выхода из американских компаний. Американский фондовый рынок вошел в «пузырь», и основная задача инвесторов в данный момент заключается не в увеличении рисков, а в сохранении существующей прибыли, отмечают экономисты Citi.
По данным Reuters, статистика Goldman Sachs показывает, что в настоящее время основной источник риска заключается не только в самих тарифах, но и в их нестабильном и непредсказуемом введении. Любое дополнительное 5-процентное тарифное увеличение сокращает прибыль компаний S&P 500 в среднем на 1,5-2 процента.