AQSHning Ukrainadagi urushni tugatish bo‘yicha A va B rejasi
Rubio, Donald Trampning maxsus elchisi Stiven Uitkoffning Rossiyaga safari va Vladimir Putin bilan uchrashuvi haqida so‘z yuritar ekan, "Uitkoffning Putin bilan uchrashuvi ishonchli bo‘ldi", deb ta’kidladi, ammo muzokaralar natijasida olingan natijaga ko‘ra, Rossiya tinchlik muzokaralari yo‘lida aniq qadam tashlamaganini aniq bildirdi. Rubioga ko‘ra, Putin tinchlik jarayonini kechiktirishga qaror qilgan bo‘lishi mumkin, ammo ularning muzokaralari hech qanday rasmiy bayonotlarga olib kelmadi.
Rubio, shuningdek, harbiy harakatlar tugashi uchun boshqa reja mavjudligini ma’lum qildi. "A rejasi otishmani to‘xtatib, B rejasiga o‘tish kerak. Buning uchun barcha taraflar muzokara stoliga o‘tishi shart", — dedi u. Uning fikricha, urushning tugatilishi uchun birinchi navbatda otishmani to‘xtatish kerak va shundagina ular muzokaralarga o‘tish imkoniyatiga ega bo‘ladilar. "Agar urush davom etayotgan bo‘lsa, har qanday muzokara ham bo‘lmaydi", — deb qo‘shimcha qildi Rubio.
Shuningdek, Rubio, Rossiya va Ukraina o‘rtasidagi muzokaralarni to‘g‘ridan to‘g‘ri bo‘lmasligini ta’kidladi. "Har ikki tomon o‘zaro o‘q uzayotgan paytda urushni tugatishga kelishish juda qiyin. Shuning uchun prezident Tramp o‘t ochishni to‘xtatishni xohlayapti.", — dedi u.
G7 davlatlarining sanksiya tahdidi
14 mart kuni Kanadada yig‘ilgan "Katta yettilik" (G7) mamlakatlari, agar Rossiya Ukrainada o‘t ochishni to‘xtatishdan bosh tortsa, unga qarshi qo‘shimcha sanksiyalar joriy qilishni muhokama qilishdi. Tashqi ishlar vazirlari vakillarining bayonotida, "Agar Rossiya o‘t ochishni to‘xtatishga rozi bo‘lmasa, unga qo‘shimcha bosim, jumladan, sanksiyalar, neft narxini cheklash va Ukrainaga qo‘shimcha yordam ko‘rsatish kabi choralar ko‘riladi", — deyilgan.
"Katta yettilik" davlatlari, shuningdek, o‘t ochishni to‘xtatish uchun aniq va ishonchli xavfsizlik mexanizmlarini ishga tushirishga chaqirdi.

Планы A и B США по завершению войны в Украине
Вашингтон призывает к прекращению огня, особенно к краткосрочному, для завершения войны в Украине. Глава Государственного департамента США Марко Рубио в интервью CBS, данном 16 марта, в воскресенье, подчеркнул, что продолжение военных действий мешает процессу переговоров.
Рубио, говоря о визите специального посланника Дональда Трампа Стивена Уиткоффа в Россию и его встрече с Владимиром Путиным, отметил, что "встреча Уиткоффа с Путиным была доверительной", однако четко указал, что Россия не сделала явных шагов на пути к мирным переговорам по итогам переговоров. По словам Рубио, Путин, возможно, решил отложить мирный процесс, но их переговоры не привели к каким-либо официальным заявлениям.
Рубио также сообщил, что существует другой план для завершения военных действий. "План A заключается в прекращении огня и переходе к плану B. Для этого все стороны должны сесть за стол переговоров", — сказал он. По его мнению, для прекращения войны в первую очередь необходимо остановить огонь, и только тогда они смогут перейти к переговорам. "Если война продолжается, никаких переговоров не будет", — добавил Рубио.
Кроме того, Рубио подчеркнул, что переговоры между Россией и Украиной не должны быть прямыми. "Когда обе стороны обмениваются огнем, очень трудно договориться о прекращении войны. Поэтому президент Трамп хочет, чтобы огонь был прекращен", — сказал он.
Угроза санкций со стороны стран G7
14 марта на встрече в Канаде страны "Большой семерки" (G7) обсудили введение дополнительных санкций против России, если она откажется прекратить огонь в Украине. В заявлении представителей министров иностранных дел говорится: "Если Россия не согласится прекратить огонь, будут предприняты дополнительные меры давления, включая санкции, ограничение цен на нефть и предоставление дополнительной помощи Украине".
Страны "Большой семерки" также призвали к запуску четких и надежных механизмов безопасности для прекращения огня.