Britaniya razvedkasi: Rossiya armiyasi urushda qancha askarini yo‘qotdi?
Buyuk Britaniya razvedkasi ma’lumotlariga ko‘ra, 2022 yilda Ukrainaga qarshi urush boshlanganidan buyon Rossiya armiyasi halok bo‘lgan va yaralanganlar bilan birga qariyb 900 ming kishini yo‘qotgan bo‘lishi mumkin. Bu haqda Britaniya Mudofaa vazirligining yangi hisobotida so‘z boradi.
Eng katta yo‘qotishlar
Londonning baholashicha, Rossiya qurbonlari 200-250 ming askarga yetgan. Bu Rossiya uchun Ikkinchi jahon urushidan keyingi eng katta harbiy yo‘qotish hisoblanadi.
Britaniya razvedkasi Rossiya rahbariyati urush maqsadlarini o‘z askarlari hayotidan ustun qo‘yayotganini ta’kidladi. Hisobotda aytilishicha, Kreml yuqori darajadagi yo‘qotishlarga ko‘nikishga tayyor, agar bu aholining qo‘llab-quvvatlashini zaiflashtirmasa va safarbarlikni davom ettirish imkoniyati saqlansa.
Etnik ozchiliklarning majburiy safarbarligi
Hisobotda Rossiya hukumati urushda qashshoq hududlardan kelgan askarlarni ko‘proq foydalanayotgani qayd etilgan. Moskva va Sankt-Peterburg kabi yirik shaharlarda safarbarlik darajasi past, ammo etnik ozchiliklar ko‘p yashaydigan hududlarda majburiy safarbarlik ancha yuqori.
"Qashshoq mintaqalardan kelgan askarlar nomutanosib ravishda ko‘proq frontga yuborilmoqda", — deyiladi Britaniya hukumatining hisobotida.
Pentagon va mustaqil manbalar baholari
2024 yil noyabrida Pentagon Rossiya armiyasining umumiy yo‘qotishlarini 615 ming kishi deb baholagan.
Britaniya mudofaa vazirligi 2024 yil iyunida Rossiyaning yo‘qotishlari 610 ming kishi ekanini qayd etgan — ulardan 200 ming kishi halok bo‘lgan, 400 mingdan ortig‘i yaralangan.
Vladimir Putin esa shu yilning iyun oyida Rossiya armiyasi 135 ming harbiyni yo‘qotganini e’lon qilgan.
Mustaqil jurnalistik hisobotlar
BBC rus xizmati va “Mediazona” jurnalistlari halok bo‘lgan 95,026 rossiyalik askar va ofitserlarning shaxsini aniqlagan.
2024 yil yanvar-fevral oylarida ushbu ro‘yxatga 5007 yangi qurbon qo‘shilgan. Shuningdek, ularning hisob-kitoblariga ko‘ra, DXR va LXR qurolli tuzilmalarida 21-23,5 ming nafar askar halok bo‘lgan. Ular orasida ko‘plab majburiy safarbar qilingan va frontga minimal tayyorgarlik bilan yuborilganlar bor.
Xalqaro tahlilchilar va mustaqil manbalar ma’lumotlari Rossiya armiyasi yo‘qotishlari juda yuqori ekanini ko‘rsatmoqda. Kreml esa hozircha bu raqamlarni rasman tasdiqlamasdan, faqat o‘z hisoblarini e’lon qilib kelmoqda. Bu esa Rossiyadagi axborot xurujlari va urushga bo‘lgan turli pozitsiyalarni yanada kuchaytirishi mumkin.

Британская разведка: Сколько солдат потеряла российская армия в войне?
Согласно данным британской разведки, с начала войны против Украины в 2022 году российская армия могла потерять почти 900 тысяч человек, включая погибших и раненых. Об этом говорится в новом отчете Министерства обороны Великобритании.
Наибольшие потери
По оценкам Лондона, число российских жертв достигло 200-250 тысяч солдат. Это является крупнейшими военными потерями для России со времен Второй мировой войны.
Британская разведка отметила, что руководство России ставит цели войны выше жизни своих солдат. В отчете говорится, что Кремль готов смириться с высокими потерями, если это не ослабит поддержку населения и сохранит возможность продолжать мобилизацию.
Принудительная мобилизация этнических меньшинств
В отчете отмечается, что российское правительство больше использует солдат из бедных регионов в войне. Уровень мобилизации в крупных городах, таких как Москва и Санкт-Петербург, низок, однако в районах, где проживает много этнических меньшинств, принудительная мобилизация значительно выше.
"Солдаты из бедных регионов disproportionately отправляются на фронт", — говорится в отчете правительства Великобритании.
Оценки Пентагона и независимых источников
В ноябре 2024 года Пентагон оценил общие потери российской армии в 615 тысяч человек.
Министерство обороны Великобритании в июне 2024 года отметило, что потери России составляют 610 тысяч человек — из них 200 тысяч погибли, более 400 тысяч были ранены.
Владимир Путин в июне этого года объявил, что российская армия потеряла 135 тысяч военнослужащих.
Независимые журналистские отчеты
Журналисты BBC Русской службы и "МедиаZONE" идентифицировали личности 95,026 погибших российских солдат и офицеров.
В январе-феврале 2024 года в этот список добавились 5007 новых жертв. Кроме того, по их подсчетам, в вооруженных формированиях ДНР и ЛНР погибло от 21 до 23,5 тысяч солдат. Среди них много принудительно мобилизованных, отправленных на фронт с минимальной подготовкой.
Данные международных аналитиков и независимых источников показывают, что потери российской армии очень высоки. Кремль пока не подтверждает эти цифры официально, публикуя только свои собственные данные. Это может еще больше усилить информационные атаки и различные позиции по войне в России.