Polsha tashqi ishlar vaziri Radoslav Sikorskiy Rossiya prezidenti Vladimir Putinning Ukrainada majburiy safarbarlikni to‘xtatish va qurolli kuchlarni qurollantirmaslik sharti bilan otashkesim taklifiga munosabat bildirdi, deb xabar berdi Tengrinews.kz “Yevropeyskuyu pravdu”ga tayanib.
Sikorskiy X (avvalgi Twitter) sahifasida shunday dedi: “Agar Rossiya Ukraina bilan sulh paytida chet el harbiy yordami haqida xavotirda bo‘lsa, unda u ham Eron va Shimoliy Koreyadan qurol olishni bas qilishi kerak.”
Uning bu fikри Germaniya kansleri Olaf Sholts, Fransiya prezidenti Emmanuel Makron va Buyuk Britaniya rasmiylari tomonidan bildirilgan boshqa tanqidiy pozitsiyalar bilan uyg‘un. Ular ham Putinning Ukraina bilan sulhga erishish uchun qo‘ygan shartlarini rad etgan va Kiyevga harbiy yordamni davom ettirishga tayyor ekanliklarini aytishgan.
AQSHning sobiq prezidenti Donald Tramp esa Putin bilan telefon orqali bo‘lgan suhbatida Ukraina bo‘yicha hech qanday masala muhokama qilinmaganini bildirgan.

Глава МИД Польши раскритиковал требования Путина по Украине
Министр иностранных дел Польши Радослав Сикорский прокомментировал предложение президента России Владимира Путина о прекращении обязательной мобилизации в Украине и условии не вооружать вооруженные силы, как сообщает сообщает Tengrinews.kz, ссылаясь на “Европейскую правду”.
Сикорский написал на своей странице в X (бывший Twitter): “Если Россия беспокоится о зарубежной военной помощи во время мира с Украиной, то ей также следует прекратить закупки оружия у Ирана и Северной Кореи.”
Его мнение совпадает с другими критическими позициями, высказанными канцлером Германии Олафом Шольцем, президентом Франции Эммануэлем Макроном и официальными лицами Великобритании. Они также отвергли условия Путина для достижения мира с Украиной и заявили о готовности продолжать военную помощь Киеву.
Бывший президент США Дональд Трамп заявил, что в разговоре с Путиным не обсуждался ни один вопрос по Украине.