Saudiya Arabistonida hibsga olingan O‘zbekiston fuqarolari vatanga qaytarildi
12-14 mart kunlari 19 nafar O‘zbekiston fuqarosi, jumladan, Saudiya Arabistoni huquq-tartibot idoralari tomonidan ilgari hibsga olingan ayollar vatanga qaytarildi.
Qayd etilishicha, O‘zbekiston elchixonasi tomonidan Saudiya Arabistonining vakolatli organlari bilan olib borilgan muzokaralar natijasida barcha hibsga olinganlar o‘z oilasiga qaytarilgan.
O‘zbekiston fuqarolari Saudiya Arabistoniga turistik vizalar bilan borgan, biroq zarur ruxsatnomalarni olmasdan ishga joylashish maqsadida mamlakatda qolgan. Hibsga olinganlar orasida 20 yoshga to‘lmagan vatandoshlar ham bor.
Elchixona xorijga chiqishni rejalashtirayotgan barcha fuqarolarga qabul qiluvchi davlat qonunchiligini oldindan o‘rganishni, mahalliy an’ana va me’yorlarni hurmat qilishni, shuningdek, qonuniy bo‘lish va ishga joylashish uchun barcha zarur hujjatlarni tayyorlashni so‘raydi.
«Bundan tashqari, turli vaziyatlarda muloqot qilish uchun mezbon davlat tilining asoslarini o‘rganish tavsiya qilamiz. Saudiya Arabistonida qiyin vaziyatlarga duch kelsangiz Ar-Riyoz shahridagi elchixona yoki Jiddadagi Bosh konsulxonaga murojaat qilishingiz mumkin», — deyiladi xabarda.

Граждане Узбекистана, задержанные в Саудовской Аравии, вернулись на родину
12-14 марта 19 граждан Узбекистана, включая женщин, ранее задержанных правоохранительными органами Саудовской Аравии, вернулись на родину.
По информации, все задержанные были возвращены к своим семьям в результате переговоров, проведенных посольством Узбекистана с уполномоченными органами Саудовской Аравии.
Граждане Узбекистана прибыли в Саудовскую Аравию по туристическим визам, однако остались в стране с целью трудоустройства без получения необходимых разрешений. Среди задержанных есть и соотечественники, не достигшие 20 лет.
Посольство призывает всех граждан, планирующих выезд за границу, заранее изучать законодательство принимающей страны, уважать местные традиции и нормы, а также готовить все необходимые документы для легального пребывания и трудоустройства.
«Кроме того, рекомендуем изучить основы языка принимающей страны для общения в различных ситуациях. Если вы столкнетесь с трудными ситуациями в Саудовской Аравии, вы можете обратиться в посольство в городе Эр-Рияд или в Генеральное консульство в Джидде», — говорится в сообщении.