AQSH prezidenti Donald Tramp ma’muriyati Kuba, Haiti, Nikaragua va Venesueladan kelgan 530 ming muhojirning vaqtinchalik huquqiy maqomini bekor qildi. Bu qaror Trampning muhojirlikka qarshi siyosatini kuchaytirish yo‘lidagi navbatdagi qadami sifatida baholanmoqda.
«Parol» dasturining bekor qilinishi
Bu chora 24 apreldan kuchga kiradi va AQSHda o‘z homiylariga ega bo‘lgan muhojirlarga havo yo‘li orqali kirishga ruxsat beruvchi «parol» dasturi muddatidan oldin to‘xtatiladi.
Reuters ma’lumotiga ko‘ra, bu qaror juma kuni nashr qilingan hujjatda qayd etilgan bo‘lib, dushanba kuni Federal Register rasmiy nashrida e’lon qilinishi kutilmoqda.
Trampning muhojirlik siyosati
Donald Tramp prezidentlikka kirishgach, noqonuniy muhojirlarni deportatsiya qilish bo‘yicha qat’iy siyosat yuritishni boshlagan.
U Bayden ma’muriyati joriy qilgan «parol» dasturlarini federal qonunlarni buzish deb baholagan va ularni bekor qilishga chaqirgan. 20 yanvardagi farmonda ham shu talab qayta tilga olingan.
Tramp 6 mart kuni Ukraina-Rossiya urushi tufayli AQSHga kelgan taxminan 240 ming ukrainalik muhojir haqida tez orada qaror qabul qilishini aytgan edi. Reuters manbalariga ko‘ra, ukrainalik muhojirlarning maqomi ham aprel oyida bekor qilinishi mumkin.
AQSH-Meksika chegarasida vaziyat keskinlashmoqda
Jo Bayden 2022 yili venesuelalik muhojirlar uchun «parol» dasturini joriy etgan va 2023 yili bu imkoniyatni kubaliklar, haitiliklar va nikaragualiklar uchun ham kengaytirgan edi.
Bu qaror AQSH-Meksika chegarasida noqonuniy muhojirlar oqimi kuchaygan bir paytda qabul qilingan. Tarixan, AQSH bu to‘rt davlat bilan siyosiy va diplomatik jihatdan tarang munosabatlarga ega bo‘lib kelgan.
Yangi qaror qanday oqibatlarga olib keladi?
Yangi qaror natijasida 530 ming muhojir deportatsiya xavfi ostida qolishi mumkin. Ammo hozircha ularning qanchasi AQSHda qolish uchun boshqa qonuniy asosga ega ekani aniq emas.
AQSH Xavfsizlik departamenti ma’lumotiga ko‘ra, «parol» maqomining bekor qilinishi muhojirlarni tezkor deportatsiya jarayoniga tushirishni osonlashtiradi.
Yanvar oyida kuchga kirgan Tramp davri siyosatiga muvofiq, AQSHda ikki yil yoki undan kamroq vaqt bo‘lgan ayrim muhojirlar «ekspress chiqarish» tartibi orqali tezkor deportatsiya qilinishi mumkin.
Tramp ma’muriyatining mazkur qarori muhojirlik siyosatidagi keskin o‘zgarishlarni ko‘rsatmoqda. «Parol» maqomining bekor qilinishi Kuba, Haiti, Nikaragua va Venesuela muhojirlariga jiddiy ta’sir qiladi. Shuningdek, aprel oyida ukrainalik muhojirlarning huquqiy maqomi ham bekor qilinishi mumkin, bu esa AQSHda muhojirlik siyosati bo‘yicha yanada ko‘proq bahs va tortishuvlarga olib kelishi kutilmoqda.

Согласно решению администрации Трампа, было отменено правовое положение 530 тысяч мигрантов
Администрация президента США Дональда Трампа отменила временный правовой статус 530 тысяч мигрантов из Кубы, Гаити, Никарагуа и Венесуэлы. Это решение рассматривается как очередной шаг Трампа в усилении антииммиграционной политики.
Отмена программы «параллель»
Эта мера вступит в силу с 24 апреля и программа «параллель», позволяющая мигрантам с спонсорами въезжать в США по воздуху, будет приостановлена досрочно.
Согласно информации Reuters, это решение было зафиксировано в документе, опубликованном в пятницу, и ожидается, что в понедельник оно будет опубликовано в официальном издании Федерального реестра.
Иммиграционная политика Трампа
С момента вступления в должность Дональд Трамп начал проводить жесткую политику депортации незаконных мигрантов.
Он оценил программы «параллель», введенные администрацией Байдена, как нарушение федеральных законов и призвал к их отмене. Этот требование также было повторено в указе от 20 января.
Трамп 6 марта заявил, что вскоре примет решение по поводу примерно 240 тысяч украинских мигрантов, прибывших в США из-за войны между Украиной и Россией. По данным Reuters, статус украинских мигрантов также может быть отменен в апреле.
Ситуация на границе США и Мексики обостряется
Джо Байден в 2022 году ввел программу «параллель» для венесуэльских мигрантов и в 2023 году расширил эту возможность для кубинцев, гаитян и никарагуанцев.
Это решение было принято в то время, когда поток незаконных мигрантов на границе США и Мексики усилился. Исторически США имели напряженные политические и дипломатические отношения с этими четырьмя странами.
Какие последствия принесет новое решение?
В результате нового решения 530 тысяч мигрантов могут оказаться под угрозой депортации. Однако пока неясно, сколько из них имеют другие законные основания для пребывания в США.
По данным Министерства безопасности США, отмена статуса «параллель» упростит процесс быстрой депортации мигрантов.
Согласно политике Трампа, вступившей в силу в январе, некоторые мигранты, находящиеся в США два года или менее, могут быть быстро депортированы через процедуру «экспресс-выдачи».
Это решение администрации Трампа демонстрирует резкие изменения в иммиграционной политике. Отмена статуса «параллель» серьезно повлияет на мигрантов из Кубы, Гаити, Никарагуа и Венесуэлы. Также в апреле может быть отменен правовой статус украинских мигрантов, что, как ожидается, приведет к еще большему обсуждению и спорам по иммиграционной политике в США.