23 martga o‘tar kechasi Kiyevda Rossiya dronlarining yopirilma zarbasi oqibatida uch kishi halok bo‘ldi, ular orasida besh yoshli qiz va uning otasi ham bor, deya xabar bermoqda Ukraina rasmiylari. Uchuvchisiz uchish apparatlari turar joy binolariga urilishi oqibatida yong‘inlar sodir bo‘lgan.
Ukraina poytaxtiga hujum mahalliy vaqt bilan soat 21:00 atrofida boshlangan va soat 02:00 gacha davom etgan. Ukrainaning boshqa hududlarida dronlar hujumi ertalabgacha davom etdi.
«Mavjud ma’lumotlarga ko‘ra, uch kishi, jumladan, 5 yoshli bola halok bo‘lgan. Yana 10 kishi jarohatlangan. Halok bo‘lganlar orasida ota va uning kichik qizi ham bor. Rossiya hujumi oqibatida jabrlanganlarning eng kichigi esa atigi 11 oylik», – deya ma’lum qildi Kiyev rasmiylari.
Ukraina qurolli kuchlari harbiy-havo kuchlari ma’lumotlariga ko‘ra, yakshanbaga o‘tar kechasi Rossiya Ukrainaga 147 ta dron va dron-imitatorlardan (ya’ni vazifasi havo hujumidan mudofaa tizimlariga yuklamani oshirish bo‘lgan, portlovchi moddalar o‘rnatilmagan qurilmalar) foydalangan holda hujum qilgan.
Ertalabgacha 97 ta uchuvchisiz uchish apparati urib tushirildi, yana 25 ta dron-imitator esa salbiy oqibatlarsiz lokatsiyasini yo‘qotgan (Ukraina harbiylari dronlar radar ekranlaridan g‘oyib bo‘lganda shunday ta’rifdan foydalanadi).
Ukraina qurolli kuchlari harbiy-havo kuchlari poytaxt yo‘nalishida ko‘plab dronlar parvoz qilgani haqida xabar bergan, monitoring kanallari esa ular o‘nlab – 20 tadan 60 tagacha bo‘lganini ko‘rsatmoqda.
«Portlashlar to‘xtamayapti», – deb yozdi poytaxtda yashovchi ayollardan biri ijtimoiy tarmoqlarda. «Bu allaqanday Armageddon», – deb qo‘shimcha qiladi ikkinchisi.
Foydalanuvchilar tomonidan tarqatilgan ba’zi videolarda kuchli yong‘inlarni ko‘rish mumkin.
BBC Ukraina xizmati muxbirlari ham portlashlar, havo hujumidan mudofaa tizimlari ishga tushgani va «Shaheed» dronlari ovozlarini eshitishganini ma’lum qilgan.
E’lon qilingan videolardan birida turar joy binosining yuqori qavatlaridan birida yong‘in sodir bo‘layotgani, baland ovozda baqir-chaqirlar yangrayotgani aks etgan. Ukraina favqulodda vaziyatlar davlat xizmati ma’lumotlariga ko‘ra, ushbu binoda yakshanbaga o‘tar kechasi bir ayol halok bo‘lgan, uydan 27 kishi evakuatsiya qilingan.
Xuddi shu hududda joylashgan yana bir 16 qavatli uyning oltinchi qavatidagi xonadonlardan birining derazasi, poli va shifti shikastlangan.
Kiyevning Podolskiy rayonida 25 qavatli turar joy binosining 20-qavatidagi 20 metr kvadrat maydondagi yong‘in bartaraf etilgan.
Goloseyevskiy rayonida to‘rt qavatli ofis-ombor binosi yonib ketdi, yong‘in maydoni 2 ming metr kvadratni tashkil etdi. Bu yerda 60 metr kvadrat maydonda turar joy vagoni va yuk mashinalari yonib ketgan. Ushbu uchastkada yana bir kishi halok bo‘ldi.
«Goloseyevsk rayonida vayronalarni o‘rganish chog‘ida qutqaruvchilar bir bolaning jasadini topdi. Erkakning jasadi avvalroq xuddi shu joydan topilgan», – deyiladi Favqulodda vaziyatlar davlat xizmati xabarida.
Desnyanskiy rayonida qutqaruvchilar o‘rmonzor hududidagi ochiq maydonda chiqqan yong‘inni bartaraf etishdi. Shevchenkovskiy rayonida oltita yengil avtomobil shikastlangan. Kiyev harbiy ma’muriyati rahbari Timur Tkachenkoning ma’lum qilishicha, Dnipro rayonidagi ovqatlanish shoxobchasida yong‘in chiqqan.
Qutqaruvchilar, shuningdek, Brovari rayonidagi korxonalardan birining vayronalari qulaganidan keyin yong‘inni o‘chirishganini aytishmoqda. Bucha rayoni Kryukovshchina qishlog‘ida vayronalar qulashi oqibatida ikki kishi jarohat oldi, uchta xususiy turar joy binosiga zarar yetdi.
So‘nggi kunlarda Rossiya dronlari Ukraina shaharlarining turar joy hududlariga ommaviy ravishda hujum qilmoqda. Boshqalar qatori Odessa va Kropivnitskiy ham jiddiy zarbalarga uchradi.
22 martga o‘tar kechasi Rossiya Zaporijjyaga ham raketalar bilan hujum qilgan, o‘shanda uch kishi – bola va uning ota-onasi halok bo‘lgandi.

Киеву был нанесен удар российскими дронами
Ночью 23 марта в Киеве в результате удара российских дронов погибли три человека, среди которых пятилетняя девочка и ее отец, сообщают официальные лица Украины. В результате ударов беспилотников по жилым зданиям произошли пожары.
Атака на столицу Украины началась около 21:00 по местному времени и продолжалась до 02:00. Удары дронов в других регионах Украины продолжались до утра.
«По имеющимся данным, погибли три человека, в том числе пятилетний ребенок. Еще 10 человек получили ранения. Среди погибших - отец и его маленькая дочь. Самым младшим среди пострадавших является всего 11-месячный ребенок», – сообщили официальные лица Киева.
По данным Военно-воздушных сил Украины, в ночь на воскресенье Россия атаковала Украину, используя 147 дронов и дронов-имитаторов (то есть устройств, которые предназначены для увеличения нагрузки на системы противовоздушной обороны, не имея взрывчатых веществ).
До утра было сбито 97 беспилотных летательных аппаратов, еще 25 дронов-имитаторов потеряли связь без негативных последствий (такое описание используют украинские военные, когда дроны исчезают с радаров).
Военно-воздушные силы Украины сообщили о множестве дронов, летящих в направлении столицы, в то время как мониторинговые каналы показывают, что их было десятки – от 20 до 60.
«Взрывы не прекращаются», – написала одна из женщин, живущих в столице, в социальных сетях. «Это какой-то Армагеддон», – добавила другая.
На некоторых видео, распространенных пользователями, можно увидеть сильные пожары.
Корреспонденты службы BBC в Украине также сообщили о взрывах, срабатывании систем противовоздушной обороны и звуках дронов «Шахид».
На одном из опубликованных видео видно, как пожар происходит на верхних этажах жилого дома, слышны громкие крики. По данным Государственной службы Украины по чрезвычайным ситуациям, в этом здании в ночь на воскресенье погибла одна женщина, из дома эвакуировали 27 человек.
В том же районе в одной из квартир на шестом этаже 16-этажного дома были повреждены окна, пол и крыша.
В Подольском районе Киева был ликвидирован пожар на 20 квадратных метрах на 20-м этаже 25-этажного жилого дома.
В Голосеевском районе сгорел четырехэтажный офисно-складской комплекс, площадь пожара составила 2000 квадратных метров. Здесь сгорели жилой вагон и грузовики на площади 60 квадратных метров. В этом районе также погиб еще один человек.
«При обследовании разрушений в Голосеевском районе спасатели нашли тело ребенка. Тело мужчины было найдено ранее в том же месте», – говорится в сообщении Государственной службы по чрезвычайным ситуациям.
В районе Деснянский спасатели ликвидировали пожар, возникший на открытом пространстве в лесопарковой зоне. В Шевченковском районе повреждены шесть легковых автомобилей. Глава Киевской военной администрации Тимур Ткаченко сообщил, что в районе Днепра произошел пожар в столовой.
Спасатели также сообщили о тушении пожара после обрушения одного из предприятий в районе Бровары. В районе Буча в селе Крюковщина в результате обрушения разрушений два человека получили ранения, три частных жилых дома были повреждены.
В последние дни российские дроны массово атакуют жилые районы украинских городов. Среди прочих, Одесса и Кропивницкий также подверглись серьезным ударам.
Ночью 22 марта Россия также атаковала Запорожье ракетами, тогда погибли три человека – ребенок и его родители.