Istanbul sudi Akrom Imomo‘g‘lini qamoqqa olishga sanksiya berdi
23 mart kuni Istanbul sudi shahar meri Akrom Imomo‘g‘lini qamoqqa olish haqida qaror qabul qildi. Sud qaroriga ko‘ra, korrupsiya ayblovlari bo‘yicha ish sudda ko‘rib chiqilgunga qadar Imomo‘g‘li qamoqda qoladi.
Muxolifat va jamoatchilik munosabati
Sudning bu qarori Turkiyada keng muhokamalarga sabab bo‘ldi. Anqara shahri meri Mansur Yavosh buni «sud tizimi uchun sharmandalik» deb atadi. Imomo‘g‘lining qamoqqa olinishi butun Turkiya bo‘ylab uni qo‘llab-quvvatlash namoyishlari davom etayotgan bir paytda sodir bo‘ldi.
19 martdan beri davom etayotgan namoyishlarda yuzlab kishi qo‘lga olindi. 22 mart kuni Turkiya ichki ishlar vaziri Ali Yerliqoya Istanbul va boshqa shaharlardagi norozilik chiqishlarida 323 kishi hibsga olingani haqida ma’lum qildi.
Imomo‘g‘lining siyosiy faoliyati
Akrom Imomo‘g‘li – muxolifatdagi Jumhuriyat xalq partiyasi (JXP) yetakchilaridan biri hisoblanadi. U 2028 yilgi prezidentlik saylovlarida Rajab Toyyib Erdo‘g‘anning asosiy raqibi sifatida ko‘rilayotgan edi.
2019 yil – Imomo‘g‘li Istanbul meri etib saylangan.
2019 yil – Markaziy saylov komissiyasi uning g‘alabasini bekor qilgan, ammo takroriy saylovda u yanada katta farq bilan g‘alaba qozongan.
2024 yil – Imomo‘g‘li qaytadan Istanbul meri etib saylangan.
Hibsga olish va diplom bahsi
19 mart kuni ertalab Turkiya politsiyasi Imomo‘g‘li va yana 100 ga yaqin shaxsni hibsga olgan. Ular orasida Istanbul ma’muriyatining yuqori martabali xodimlari va mer maslahatchisi Murat Ongun ham bor.
Shuningdek, Istanbul universiteti Imomo‘g‘lining 1990 yilda Kipr shimolidagi xususiy universitetdan uning biznes boshqaruvi fakultetiga o‘tishida qonunbuzarliklar sodir etilganini aytib, uning diplomini bekor qildi. Turkiyada prezidentlikka nomzod bo‘lish uchun oliy ma’lumot talab qilinadi, bu esa Imomo‘g‘lining saylovda qatnashish imkoniyatiga ta’sir qilishi mumkin.
Imomo‘g‘lining qamoqqa olinishi va uning diplomi bilan bog‘liq bahslar Turkiyada siyosiy keskinlikni yanada kuchaytirmoqda. Muxolifat bu jarayonni saylov oldidan Erdo‘g‘an hukumati tomonidan amalga oshirilgan siyosiy hujum deb baholamoqda. Bu voqealar Imomo‘g‘lining kelajakdagi siyosiy taqdiriga va 2028 yilgi saylov natijalariga katta ta’sir ko‘rsatishi mumkin.

Стамбульский суд санкционировал арест Акрома Имомоглы
23 марта Стамбульский суд принял решение об аресте мэра города Акрома Имамоглу. Согласно решению суда, Имамоглу останется под стражей до тех пор, пока дело по обвинениям в коррупции не будет рассмотрено в суде.
Отношение оппозиции и общественности
Это решение суда вызвало широкие обсуждения в Турции. Мэр Анкары Мансур Яваш назвал это «позором для судебной системы». Арест Имамоглу произошел на фоне продолжающихся по всей Турции акций поддержки его.
С 19 марта продолжаются протесты, в ходе которых были задержаны сотни человек. 22 марта министр внутренних дел Турции Али Ерликойа сообщил, что в Стамбуле и других городах в ходе протестов было задержано 323 человека.
Политическая деятельность Имамоглу
Акром Имамоглу является одним из лидеров оппозиционной Народно-республиканской партии (НРП). Он рассматривался как основной соперник Реджепа Тайипа Эрдогана на президентских выборах 2028 года.
2019 год – Имамоглу был избран мэром Стамбула.
2019 год – Центральная избирательная комиссия аннулировала его победу, однако на повторных выборах он одержал победу с еще большим отрывом.
2024 год – Имамоглу снова был избран мэром Стамбула.
Арест и вопрос диплома
19 марта утром полиция Турции арестовала Имамоглу и еще около 100 человек. Среди них были высокопоставленные сотрудники администрации Стамбула и советник мэра Мурат Онгун.
Также Стамбульский университет заявил, что Имамоглу совершил нарушения при переходе в 1990 году из частного университета на Северном Кипре в факультет бизнес-администрирования, и аннулировал его диплом. В Турции для выдвижения кандидатуры на пост президента требуется высшее образование, что может повлиять на возможность Имамоглу участвовать в выборах.
Арест Имамоглу и споры вокруг его диплома усиливают политическую напряженность в Турции. Оппозиция рассматривает этот процесс как политическую атаку со стороны правительства Эрдогана перед выборами. Эти события могут оказать значительное влияние на будущее политическое положение Имамоглу и результаты выборов 2028 года.