Insultdan keyin fizioterapiya o‘rnini bosadigan dori yaratildi
Los-Anjelesdagi Kaliforniya universiteti (UCLA) olimlari insultdan keyingi jismoniy reabilitatsiyaning samarasini beradigan yangi preparatni ixtiro qilishdi. DDL-920 deb nomlangan ushbu dori tajribalar davomida miya faoliyatini tiklashda yuqori samaradorlik ko‘rsatdi.
Insult va uning oqibatlari
Insult miyadagi qon aylanishining buzilishi sababli yuzaga keladi va harakatlar muvofiqlashuvini yo‘qotishga olib keladi. Aksariyat bemorlar uchun to‘liq tiklanish uzoq muddatli intensiv fizioterapiya orqali amalga oshiriladi. Biroq, bu usul barcha bemorlarga birdek yordam bera olmaydi.
Yangi preparatning ishlash mexanizmi
Doktor Jon Vargeze boshchiligidagi tadqiqot guruhi insult miyadagi parvalbumin oqsili bilan bog‘liq neyronlar faoliyatiga salbiy ta’sir ko‘rsatishini aniqladi. Ushbu neyronlar miya ritmik faolligi (gamma tebranishlari) uchun mas’ul bo‘lib, harakatlarni muvofiqlashtirishda muhim rol o‘ynaydi. Insultdan keyin bu tebranishlar buziladi va natijada bemor harakatlanish qobiliyatini yo‘qotadi.
DDL-920 parvalbumin neyronlarining faoliyatini rag‘batlantirish orqali gamma tebranishlarini tiklaydi va miyadagi yo‘qolgan aloqalarni mustahkamlaydi. Olib borilgan tajribalar davomida preparat qabul qilgan sichqonlar harakatlanish qobiliyatini to‘liq tiklashga erishgan.
Ilmiy hamjamiyatning munosabati
Olimlar DDL-920 preparatini inqilobiy deb atashmoqda, chunki insultdan keyin jismoniy terapiya o‘rnini bosadigan dorilar avval mavjud bo‘lmagan. Doktor Tomas Karmaykl, tadqiqot yetakchi muallifi, yangi dori reabilitatsiya jarayonini osonlashtirishi va samaradorligini oshirishi mumkinligini ta’kidladi. Shunday bo‘lsa-da, hozircha tadqiqot faqat hayvonlar ustida tajriba bosqichida ekanini eslatib o‘tdi.
DDL-920 insultdan keyingi davolash jarayonida to‘liq yangi davrni boshlashi mumkin. Agar klinik sinovlar muvaffaqiyatli o‘tsa, bu dori jismoniy terapiyaga muhtoj millionlab bemorlar uchun yangi umid bo‘lishi mumkin. Olimlar hozirda preparatni insonlarda sinovdan o‘tkazish uchun tayyorgarlik ko‘rmoqdalar.

Создано лекарство, которое заменяет физиотерапию после инсульта
Ученые Калифорнийского университета в Лос-Анджелесе (UCLA) разработали новый препарат, который обеспечивает эффективность физической реабилитации после инсульта. Этот препарат, названный DDL-920, показал высокую эффективность в восстановлении мозговой функции в ходе экспериментов.
Инсульт и его последствия
Инсульт возникает из-за нарушения кровообращения в мозге и приводит к потере координации движений. Для большинства пациентов полное восстановление достигается в результате длительной интенсивной физиотерапии. Однако этот метод не может помочь всем пациентам одинаково.
Механизм действия нового препарата
Исследовательская группа под руководством доктора Джона Варгезе обнаружила, что инсульт негативно влияет на деятельность нейронов, связанных с белком парвалбумином в мозге. Эти нейроны отвечают за ритмическую активность мозга (гамма-колебания) и играют важную роль в координации движений. После инсульта эти колебания нарушаются, и в результате пациент теряет способность двигаться.
DDL-920 восстанавливает гамма-колебания, стимулируя деятельность нейронов парвалбумин, и укрепляет утраченные связи в мозге. В ходе проведенных экспериментов мыши, получавшие препарат, смогли полностью восстановить свою способность к движению.
Отношение научного сообщества
Ученые называют препарат DDL-920 революционным, поскольку ранее не существовало лекарств, которые могли бы заменить физическую терапию после инсульта. Доктор Томас Кармайкл, ведущий автор исследования, отметил, что новое лекарство может облегчить процесс реабилитации и повысить его эффективность. Тем не менее, он также напомнил, что в настоящее время исследование находится на стадии испытаний только на животных.
DDL-920 может открыть совершенно новую эпоху в процессе лечения после инсульта. Если клинические испытания пройдут успешно, это лекарство может стать новой надеждой для миллионов пациентов, нуждающихся в физической терапии. Ученые в настоящее время готовятся к испытаниям препарата на людях.