AQSH federal agentliklarining minglab xodimlari prezident Donald Tramp ma’muriyatining siyosati tufayli noqonuniy migrantlarni izlash va deportatsiya qilish vazifasiga yo‘naltirildi. Bu holat agentliklarning boshqa muhim jinoyatlarga qarshi kurashish vazifalarini ikkinchi o‘ringa surib qo‘ymoqda. Reuters agentligi shu haqda xabar berdi.
Huquq-tartibot idoralarining ustuvorliklari o‘zgarmoqda
Bolalarga nisbatan zo‘ravonlik, pul yuvish, giyohvand moddalar savdosi va boshqa jinoyatlarga qarshi kurashib kelgan federal agentlar endi asosiy e’tiborni immigratsiya qoidalarini buzgan shaxslarni topish va deportatsiya qilishga qaratmoqda.
Ichki xavfsizlik departamentining sobiq xodimi Tereza Kardinal-Braun bu jarayon haqida shunday deydi: «Men hech qachon immigratsiya nazoratiga bunchalik katta kuch ajratilishini ko‘rmaganman.»
Uning ta’kidlashicha, migrantlarga qarshi kurashga ustuvor ahamiyat berilishi huquqni muhofaza qilish organlarining asosiy vazifalarini orqa planga surgan. Biroq, Bosh prokuror o‘rinbosari Todd Blansh buni rad etib, «barcha jinoyatlarga qarshi kurash davom etayotganini» aytmoqda.
Federal agentliklar qanday jalb qilinmoqda?
Noqonuniy migrantlarga qarshi reydlarda hatto ilgari immigratsiya siyosatiga daxldor bo‘lmagan ayrim agentliklar ham ishtirok etmoqda. Masalan, Alkogol, tamaki, o‘qotar qurollar va portlovchi moddalar byurosi ham bu jarayonga jalb etilgan.
Reuters manbalariga ko‘ra, Trampning inauguratsiyasidan beri 2,5 mingga yaqin federal agentning 80 foiziga immigratsiya bilan bog‘liq vazifalar topshirilgan. Ular asosan AQSHda noqonuniy yashayotgan shaxslarni topish va hibsga olish bilan shug‘ullanmoqda.
Masalaning ijtimoiy va huquqiy oqibatlari
Tramp saylovoldi tashviqoti davomida ommaviy deportatsiyalarni amalga oshirishga va’da bergan edi. U lavozimga kelganidan beri o‘n minglab odamlar immigratsiya qoidalarini buzganlikda ayblanib hibsga olindi.
Bu holat vaqtinchalik hibsxonalarni to‘lib-toshishiga, prokuratura va sudlarning yuki ortishiga sabab bo‘lmoqda. Shunga qaramay, Tramp ma’muriyati immigratsiya siyosatida qattiq choralar ko‘rishni davom ettirish niyatida.
AQSHda immigratsiya siyosati mamlakat huquq-tartibot organlari faoliyatiga sezilarli ta’sir ko‘rsatmoqda. Federal agentliklar noqonuniy migrantlarni aniqlash va deportatsiya qilishga jalb qilingani tufayli, boshqa jinoyatlarga qarshi kurash ustuvorligi pasaygan. Bu holat mamlakat immigratsiya siyosati bo‘yicha keskin bahs va muhokamalarga sabab bo‘lmoqda.

В США тысячи федеральных агентов были направлены на борьбу с мигрантами
Тысячи сотрудников федеральных агентств США были направлены на поиск и депортацию незаконных мигрантов из-за политики администрации президента Дональда Трампа. Эта ситуация ставит на второй план другие важные задачи агентств по борьбе с преступностью. Об этом сообщает агентство Reuters.
Приоритеты правоохранительных органов меняются
Федеральные агенты, которые ранее боролись с насилием в отношении детей, отмыванием денег, торговлей наркотиками и другими преступлениями, теперь сосредоточены на поиске и депортации лиц, нарушающих иммиграционные правила.
Бывший сотрудник Министерства внутренней безопасности Тереза Кардинал-Браун говорит об этом процессе: «Я никогда не видела, чтобы иммиграционному контролю уделялось столько сил.»
По ее словам, приоритетное внимание к борьбе с мигрантами отодвинуло на второй план основные задачи правоохранительных органов. Однако заместитель генерального прокурора Тодд Бланш опровергает это, заявляя, что «борьба с преступностью продолжается во всех направлениях».
Как привлекаются федеральные агентства?
В рейдах против незаконных мигрантов участвуют даже некоторые агентства, которые ранее не имели отношения к иммиграционной политике. Например, Бюро по контролю за алкоголем, табаком, огнестрельным оружием и взрывчатыми веществами также было привлечено к этому процессу.
По данным Reuters, с момента инаугурации Трампа около 80 процентов из 2,5 тысяч федеральных агентов были задействованы в задачах, связанных с иммиграцией. Они в основном занимаются поиском и арестом лиц, незаконно проживающих в США.
Социальные и правовые последствия проблемы
Во время предвыборной кампании Трамп обещал осуществить массовые депортации. С момента его вступления в должность десятки тысяч людей были арестованы за нарушение иммиграционных правил.
Это приводит к переполнению временных тюрем и увеличению нагрузки на прокуратуру и суды. Тем не менее, администрация Трампа намерена продолжать принимать жесткие меры в иммиграционной политике.
Иммиграционная политика в США значительно влияет на деятельность правоохранительных органов страны. Из-за привлечения федеральных агентств к выявлению и депортации незаконных мигрантов приоритет борьбы с другими преступлениями снизился. Эта ситуация вызывает острые споры и обсуждения по вопросам иммиграционной политики в стране.