Asad ag‘darilgandan so‘ng Suriya qanday hayot kechirmoqda?
2024 yil dekabrida Suriyada Asadlar rejimining ellik yillik hukmronligi yakun topdi. Ko‘plab suriyaliklar erkinlikdan bahramand bo‘lishda davom etmoqda, biroq mamlakat barqarorlikka erishdi, deb bo‘lmaydi. Suriya hanuz chuqur inqiroz ichida, mamlakatni harbiy to‘qnashuvlar larzaga solmoqda.
«Meduza» sharqshunos Ruslan Sulaymonovning Daraa, Halab va Damashq kabi yirik shaharlardan tayyorlagan reportajini e’lon qildi.
Daraa — inqilob tongi
2011 yil 6 mart kuni ertalab Suriya janubida joylashgan kichik Daraa shahrida bir necha o‘smir maktab ichki hovlisi devorida shunday graffiti chizadi: «Sening navbating keldi, doktor!»
Ular bu so‘zlar bilan mamlakat prezidenti, muttaxassisligi bo‘yicha oftalmolog Bashar Asadga murojaat qilgan edi. O‘sha paytga kelib butun arab olamida alanga yonib turgan edi — Misrda ko‘p yillik hukmdor Husniy Muborak va Tunisda Zaynulobiddin ibn Ali ag‘darilgandi.
Politsiya deyarli darhol o‘quvchilarni hibsga oladi va keyingi bir necha kun davomida qiynoqlarga solishadi. Ular elektroshoker bilan to‘qnashdi, tirnoqlari ostiga ninalar sanchildi. Ehtimol, hukumat ehtimoliy inqilobdan qo‘rqib, o‘smirlarni namoyishkorona tarzda jazolashni maqsad qilgan edi.
Biroq natija aksincha bo‘ldi. Qiynoqlar to‘g‘risidagi xabarlar butun Daraani larzaga soldi. Shahar aholisi uyushgan holda politsiya bo‘limi oldida to‘planib, bolalarni ozod qilishni talab qila boshladi. Hokimiyat noroziliklarni shafqatsizlik bilan bostirdi. Lekin bu mahalliy aholini to‘xtata olmadi. Namoyishlar endi faqat Daraada emas, balki butun Suriya bo‘ylab avj oldi.
Shunday qilib, o‘tmishda barqaror bo‘lgan va butun arab olami uchun namuna bo‘lib kelgan mamlakatda ko‘p yillik fuqarolik urushi boshlandi. Bu urush qariyb 14 yilga cho‘zildi, 400 mingdan ziyod inson hayotiga zomin bo‘ldi, mamlakatdagi 20 mln kishining yarmidan ko‘pi qochqinga aylandi va 2024 yil dekabrida — Asadlar rejimi ag‘darilishi bilan yakunlandi. Ushbu rejim Suriyada yarim asrdan ziyod hukmronlik qilgan edi.
«Men baxtlimanmi? Yo‘q, mutlaqo yo‘q. Mamlakatim vayronaga aylandi. O‘sha paytda hech narsa yozmaganimiz yaxshi edi», — deydi Abdurahmon, o‘sha 2011 yildagi graffitini yozgan o‘smirlardan biri. Hozirda Abdurahmon kamtarona hayot kechirmoqda: qayerda pul topsa, o‘sha yerda ishlaydi — ba’zan mahalliy qurilishda, ba’zan esa o‘sha maktabda posbon bo‘lib.
2011 yilda fuqarolik urushi boshlanishiga sabab bo‘lgan graffitini chizgan o‘smirlardan biri Abdurahmon
14 yil ichida maktab hovlisi devorlari bir necha marta qayta bo‘yalgan. Ulardan birida yaqinda paydo bo‘lgan yangi yozuv bor: «Doktor qochdi». «Ha, biz nihoyat erkinlikka erishdik. Lekin biz buning uchun juda katta haq to‘ladik», — deb tan oladi Abdurahmon.
«Doktor qochdi» yozuvi chizilgan devor
Bugungi kunda Daraa — vayronadan boshqa narsa emas, shahar markazi — fuqarolik urushi davrida eng kam jabrlangan hudud — buning istisnosidir. Ko‘plab vayronalar orasida hali ham odamlar yashaydigan nisbatan sog‘ binolar bor. Buni xarobalar orasida o‘ynayotgan bolalar, shuningdek, yangi yuvilgan kiyimlar ilingan kir dorlardan bilib olish mumkin.
Shahardagi yagona yangilik — qabristonlar. Bu yerlarga Asad rejimiga qarshi kurashda halok bo‘lgan mahalliy aholi dafn etilgan. Har bir maqbara toshida «shahid» so‘zi yozilgan. Markaziy hokimiyat bir necha bor bu toshlarni buzdirgan, shu bois ularning ko‘p qismi yorilib ketgan yoki ikkita bo‘lakka bo‘lingan.
Daraadagi qabriston
Asad ag‘darilgandan so‘ng mamlakatda hokimiyat «Hay’at Tahrir ash-Shom» guruhi qo‘liga o‘tdi. Biroq Daraada tartibni Janubiy operativ shtab (SOR) nazorat qiladi.
2024 yil noyabr oyi oxirida HTSH jangarilari Suriya shimolida tezkor hujum boshlaganida, ularga janubdan aynan SOR ko‘mak bergan. «2024 yil 8 dekabr tongida biz birinchi bo‘lib Damashqqa kirdik. HTSH ittifoqchilari bizdan keyin keldi», — deb eslaydi hozirda Daraada tartibni saqlayotgan «janubliklar» qurolli guruhlaridan biri vakili Abu Imod.
Uning so‘zlariga ko‘ra, aynan SOR tarkibidagi kuchlar ag‘darilgan Suriya hukumatidagi bosh vazir Muhammad G‘oziy al-Jaloliyni himoyaga olgan. U hokimiyatni ixtiyoriy ravishda isyonchilarga topshirishga rozi bo‘lgandi.
Idlib — muqobil Suriya
Suriya diktatori Moskvaga qochganidan ikki kun o‘tiboq, HTSH Muhammad al-Bashir rahbarligida vaqtinchalik hukumat tuzilganini e’lon qildi. Aslida bu Damashqqa HTSH nazorati ostidagi Suriya shimolida joylashgan kichik Idlib viloyatida so‘nggi yillarda amal qilgan «Suriyani qutqarish hukumati»ni ko‘chirish edi.
Bu yerda taxminan 10 yil davomida ISHID terrorchi guruhining Suriya bo‘limi tarkibidan chiqqan kishilar o‘ziga xos «muqobil Suriya»ni barpo etgandi: korrupsiyadan xoli va ba’zi jihatlar bo‘yicha yuqori hayot darajasiga ega jamiyat.
Masalan, Idlibda Turkiya elektr tarmoqlariga ulanishi tufayli elektr 24 soat uzluksiz berilardi. Bu Asad nazoratidagi boshqa hududlardagidan keskin farq qilardi: u yerlarda elektr kuniga 3–5 soatgina berilgan. Bundan tashqari, mobil aloqa ham yaxshi yo‘lga qo‘yilgandi. Chunki mahalliy ma’muriyat Luksemburgning +352 telefon kodi orqali o‘z mobil tarmog‘ini yaratgan.
«Turkiya — xalqaro maydonda, jumladan, chirigan BMT Xavfsizlik kengashida ham bizga doimo yordam bergan yagona davlat. Bu Kengash allaqachon „Yo‘q qilish kengashi“ga aylandi. Boshqa xalqaro tashkilotlar — BMTmi yoki Xalqaro sudmi — ular ishlamaydi. Biz adolatni o‘zimiz tiklayapmiz. Biroq faqat qurol bilan», — deydi Idlibni Halab bilan bog‘lovchi shosse ustidan nazorat olib boruvchi HTSH jangarilaridan biri.
Darhaqiqat, Turkiya hech qachon suriyalik isyonchilarga bo‘lgan hamdardligini yashirmagan, ularni qo‘llab-quvvatlab kelgan. Shunchalikki, bugungi kunda Idlib va qo‘shni Halabda turk liralari bilan erkin hisob-kitob qilish mumkin. Suriya funtlari esa har joyda ham qabul qilinmaydi.
Bundan tashqari, Idlibda so‘nggi yillarda shariat qonunlari amal qilardi. Asadning dunyoviy, ammo korrupsiyaga botgan adliyasiga nisbatan ko‘plab suriyaliklar buni adolatli muqobillik deb bilishardi. Endi shunday tizimni Suriyaning qolgan hududlarida ham joriy etishmoqchi.
Shu bilan birga, HTSH vakillari islomning o‘zlaricha qattiq talqiniga amal qilgan bo‘lsalar-da, Idlibdagi fuqarolik ma’muriyati boshqa din vakillarini namoyishkorona himoya qilar edi. Masalan, nasroniylar o‘z cherkovlarida erkin ibodat qilar edi. Ammo bu ularga qarshi ayrim holatlar, jumladan, faqat dini uchun uyidan ko‘chirib yuborishlar bo‘lmagan, degani emas.
Halab — jasadlar ustidagi jannat
Suriyadagi fuqarolik urushining eng og‘ir va uzoq davom etgan janglari aynan Halabda kechgan. Shu sababli shaharga «Suriya Stalingradi» degan nom berilgan. Asad qo‘shinlari Rossiya, Eron va Livandagi «Hizbulloh» jangarilari yordamida Suriyaning sobiq iqtisodiy poytaxtini to‘rt yil davomida muxolifat kuchlaridan tozalash uchun shturm qilgan va 2016 yil dekabrida to‘liq egallagandi. Bu voqea Suriya urushidagi burilish nuqtasi sifatida ko‘rilgan va shundan so‘ng Asad o‘zini daxlsiz deb hisoblay boshlagan.
2024 yil oxirida esa Halab fuqarolik urushida navbatdagi muhim chorrahaga aylandi. HTSH uni uch kun ichida o‘z nazoratiga oldi va darhol elektr hamda barqaror internet ta’minotini yo‘lga qo‘ydi. «Biz jannatda yuribmiz. Ozodlikning mast qiluvchi ta’mini birinchi bo‘lib biz totdik», — deb faxr bilan so‘zlaydi 19 yoshli Mustafo. U shahar sharqidagi ulkan universitet shaharchasida joylashgan eski yotoqxonada isitish tizimisiz kichik xonada yashaydi.
Halab qal’asi
Shahar aholisining shodligi aks etgan kadrlar hamda elektr ta’minoti tiklangani haqidagi lavhalar butun mamlakatga tezlik bilan tarqaldi. Shu bois, Asad nazoratidagi shaharlarda HTSHni bosqinchi emas, ozod qiluvchi sifatida kutayotganlar kam emas edi. «Butun Suriya bizga havas qildi va biz bilan birga bo‘lishni xohladi», — deydi Mustafo.
Halabda turk liralari
Hozirgi Halab — yarim vayronaga aylangan shahar. Ko‘plab xarobalar orasida, mahalliy aholi ta’rificha, hanuz ko‘milmagan jasadlar bo‘lishi mumkin. «Bu Rossiyaning ishi. U Asad rejimining qulashini faqat kechiktirib berdi, xolos. Bu baribir sodir bo‘lardi», — deydi shahar markazidagi qandolatchilik do‘koniga egalik qiladigan qariya Feysal.
Uning fikricha, Rossiya ham, Eron ham Suriyani tiklashda ishtirok etishi shart. «Faqat tarixiy yodgorliklarni emas, uylarimizni, ko‘chalarimizni ham tiklashda rossiyaliklar ishtirok etishi kerak», — deb ta’kidlaydi u.
Ko‘plab janglar vaqtida XII asrda qurilgan, YUNЕSKOning Butunjahon merosi ro‘yxatiga kiritilgan Halab qal’asi ham jiddiy zarar ko‘rgan. 4 dekabr kuni HTSH yetakchisi Abu Muhammad al-Jo‘laniy qal’aning chiqish qismidagi zinapoyalardan quvonchli omma qurshovida yurib o‘tgan lavhalar butun Suriyada, jumladan, Damashq aholisida ham katta taassurot qoldirgandi. Ko‘pchilik aynan shu paytda Asadning kunlari sanoqli qolganini anglab yetgan.
Halab
Bugun qal’a oldidagi maydonda musiqa yangraydi, qo‘shni viloyatlardan kelgan suriyaliklar qal’a va o‘q izlari teshiklari fonda suratga tushishadi, daydi bolalar sadaqa so‘rashadi. Bir paytning o‘zida bir necha HTSH jangarisi tartibga rioya etilishini nazorat qiladi.
Halab qal’asi yaqinidagi maydon
Damashq — qatag‘onlar va inqiroz
Suriya poytaxti ko‘chalari devorlarida «Boshingni tik tut! Endi sen erkinsan, suriyalik!» degan yozuvlar va plakatlar ilingan. Yonidagi devorda esa shunday so‘zlar bitilgan: «2024 yil 8 dekabr, soat 06:18 — Suriya o‘z erkinligiga erishdi».
O‘tgan yil dekabrida Asadlar rejimining tezkor qulashi suriyaliklar tomonidan aynan ozodlik sifatida qabul qilindi. «Diktatura sharoitida saylovlar mutlaqo ma’nosiz. Asadga berilgan millionlab ovozlar — soxta edi», — deydi Damashqning markaziy «Al-Hamidiya» bozorida antikvariat savdosi bilan shug‘ullanuvchi 42 yoshli tadbirkor Solih.
«Uni faqat elita — qasrlar, qimmat mashina va valyuta omborlariga yopishib olganlargina qo‘llab-quvvatlardi, — deya qo‘shimcha qiladi suriyalik, mamlakatning kelajagi hozircha juda mavhum ekanini ham ta’kidlar ekan. — Biz hozir muallaq turgan holatda yashayapmiz», — deydi u.
2024 yil 8 dekabrida Damashqda hokimiyatni qo‘lga kiritganidan so‘ng HTSH yetakchisi al-Jo‘laniy 1 martgacha mamlakatda barcha etnik va diniy ozchiliklar ishtirokida inklyuziv hukumat tuzilishini va’da qilgandi. Ammo hanuz bu amalga oshgani yo‘q. Ayni paytda poytaxtda faqat Idlibdan ko‘chirib kelingan hukumat faoliyat olib bormoqda.
Damashq
Shuningdek, al-Jo‘laniy o‘zining katta akasi Mohirni — u avval Rossiyada ishlagan — sog‘liqni saqlash vaziri etib tayinladi. Mohirning bojasi Marvon esa Damashqning yangi gubernatori bo‘ldi. Bu tayinlovlar Bashar Asadning oilaviy boshqaruv usullarini eslatadi.
2025 yil 24–25 fevral kunlari Damashqda Milliy muloqot konferensiyasi bo‘lib o‘tdi. Uning yakunlari bo‘yicha Suriyaning yangi konstitutsiyasini ishlab chiqish bo‘yicha qo‘mita tashkil etildi. Unga yetti kishi kiritildi, shundan besh nafari HTSH bilan bevosita bog‘liq. Hukumat tarkibida bo‘lganidek, ushbu qo‘mitada ham suriyalik ozchiliklar — alaviylar, druzlar yoki nasroniylardan biror vakilga ham o‘rin berilmadi.
Aniqki, yillar davomida Suriyada hokimiyat uchun kurash olib borgan HTSH uni boshqalar bilan bo‘lishishga oshiqmayapti. Biroq baribir shunday qilishga to‘g‘ri keladi — chunki Suriya rasmiylariga nisbatan 1970-yillar oxiridan beri joriy qilib kelinayotgan ko‘plab sanksiyalarni bekor qilish uchun aynan shunday ochiqlik talab etiladi. Yevropa Ittifoqi allaqachon sanksiyalar bosqichma-bosqich bekor bo‘lishini ma’lum qildi va bu jarayon mamlakatda amalga oshiriladigan islohotlar bilan bog‘liq bo‘ladi.
Aynan shu masala mamlakatdagi yangi rejimning tirik qolishiga jiddiy ta’sir ko‘rsatadi. Ayni paytda Suriya aholisining taxminan 90 foizi qashshoqlik chegarasidan pastda hayot kechirmoqda va Asadning ag‘darilishi ortidan kelgan eyforiyadan asta-sekin hushiga kelmoqda.
Eng asosiy muammolardan biri — bu pul, aniqrog‘i, uning qo‘lda mavjudligi. Ilgari mamlakatda dollarda amalga oshirilgan har qanday operatsiya ta’qibga olingan bo‘lsa, bugun «ko‘kat»lar ochiqdan ochiq muomalada. Hozirgi kunda dollarning suriya funtiga nisbatan kursining 1:10 000 bo‘lishi (urushgacha kurs 1:50 edi) barcha suriyaliklarni pulni qo‘lda hisoblashga moslashtirgan. Katta do‘konlar va supermarketlarda esa pul hisoblash qurilmalari o‘rnatilgan — bu kassirlarga qulaylik yaratish uchun.
Biroq Asad davrida milliy valyuta Rossiyada chop etilar va u yerdan Suriyaga yetkazilar edi. Endilikda bu qanday amalga oshirilishi — noma’lum. Agar muammo yechimini topmasa, yaqin haftalarda Suriya Arab Respublikasi naqd pul yetishmovchiligiga duch kelishi mumkin. Shunday bo‘lsa-da, so‘nggi uch oyda milliy valyuta kursi biroz mustahkamlangani kuzatildi.
Yangi hokimiyat uchun yana bir jiddiy sinov — bu yoqilg‘i inqirozidir. Asad davrida Erondan Iroq orqali Suriyaga kuniga 70 ming barrel neft keltirilar edi. Bugun esa bunday imkoniyat mavjud emas: Suriya–Iroq chegarasi yopilgan.
Hozirgi kunda avtotransport egalari AYOQSHlarda emas, balki xususiy sotuvchilardan sifati past bo‘lgan aralash benzin xarid qilmoqda. Bu esa mashinalar tezda buzilishiga olib kelmoqda. Agar bu holat davom etsa, ko‘plab suriyaliklar Damashqga olib boruvchi va u yerdan chiquvchi asosiy yo‘llarni to‘sib qo‘yish bilan tahdid qilmoqda.
«Tarixdagi eng erkin davr» — hozircha
Ash-Shar’a yangi suriyalik hokimlar xalqaro jamiyat talablarini bajarishdan bosh tortgan va G‘arb banklaridagi aktivlarni muzlatishni bekor qilish uchun hech qanday harakat qilmayotgan «Tolibon» yo‘lidan bormasligini va’da qilmoqda. Aksincha, suriyaliklar xalqaro hamjamiyat bilan muloqot qilish niyatida ekanini bildirishmoqda, bu orada Afg‘onistonda ayollarga nisbatan yangi taqiqlar joriy etilmoqda.
Biroq oxirgi oylarda Suriyaning g‘arbidagi alaviylar jamoasi va HTSH jangarilari o‘rtasida to‘qnashuvlar sodir bo‘ldi. Tinch aholi orasida ham qurbonlar bor. Oddiy aholi vakillariga ta’sir qilgan bunday to‘qnashuvlar, odatda, Asad armiyasida xizmat qilgan general va ofitserlar yashiringan alaviy qishloqlariga HTSH tomonidan uyushtirilgan reydlar natijasida yuzaga kelgan. Londonda joylashgan Suriya inson huquqlari kuzatuv markazi ma’lumotiga ko‘ra, bunday reydlar vaqtida kamida tinch fuqarolardan 973 nafari halok bo‘lgan.
Shu bilan birga, Suriyaning Damashq va boshqa yirik shaharlarida odamlar ozodlikni his qilishmoqda — bu haqda deyarli har kim gapirmoqda. Mahalliy aholi mamlakatdagi siyosiy o‘zgarishlarni faol muhokama qilmoqda, jumladan, yangi rahbarlarni ham tanqid qilmoqda.
«Ha, u kamuflyajdan pidjak va galstukka o‘tdi. Lekin biz juda yaxshi eslaymiz: u o‘z faoliyatini butun Suriya bo‘ylab portlashlar va terrorchilik hujumlarini uyushtirishdan boshlagandi», — deydi Dramatik san’at instituti talabasi 21 yoshli Rima Ash-Shar’a haqida.
Suriyada an’anaviy tarzda katta ahamiyatga ega bo‘lgan madaniyat xodimlari kasaba uyushmalarida jiddiy xavotirlar hukm suryapti. Ko‘pchilik hokimiyat tepasiga kelgan islomchilar mamlakatda kino va musiqani mutlaqo taqiqlab, kasaba uyushmalarini ham yopishidan cho‘chimoqda.
Bu xavotirlar asossiz emas. Masalan, Ramazon oyi munosabati bilan mart oyida butun mamlakat bo‘ylab kunduzgi paytda kafe va restoranlar faoliyati, jamoat joylarida sigareta chekish taqiqlangan.

Какую жизнь переживает Сирия после свержения Асада?
В декабре 2024 года в Сирии завершилось полувековое правление режима Асадов. Многие сирийцы продолжают наслаждаться свободой, однако нельзя сказать, что страна достигла стабильности. Сирия по-прежнему находится в глубоком кризисе, страну сотрясают военные столкновения.
«Медуза» опубликовала репортаж востоковеда Руслана Сулейманова из крупных городов, таких как Дараа, Алеппо и Дамаск.
Дараа — утро революции
6 марта 2011 года утром в маленьком городе Дараа на юге Сирии несколько подростков рисуют на стене внутреннего двора школы граффити: «Твоя очередь пришла, доктор!»
Эти слова они адресовали президенту страны, по профессии офтальмологу Башару Асаду. К тому времени во всем арабском мире уже разгорелся пожар — в Египте свергли многолетнего правителя Хосни Мубарака, а в Тунисе — Зайн аль-Абидина бен Али.
Полиция почти сразу же арестовывает учеников и в течение нескольких дней подвергает их пыткам. Их били электрошокерами, под ногти вставляли иголки. Возможно, правительство, испугавшись возможной революции, решило публично наказать подростков.
Однако результат оказался противоположным. Сообщения о пытках потрясли всю Дараа. Жители города организованно начали собираться перед полицейским участком, требуя освобождения детей. Власти жестоко подавили протесты. Но это не остановило местное население. Акции протеста вспыхнули не только в Дараа, но и по всей Сирии.
Таким образом, в стране, которая ранее была стабильной и служила образцом для всего арабского мира, началась многолетняя гражданская война. Эта война длилась почти 14 лет, унесла жизни более 400 тысяч человек, более половины из 20 миллионов жителей страны стали беженцами, и в декабре 2024 года — с падением режима Асадов — она завершилась. Этот режим правил в Сирии более полувека.
«Я счастлив? Нет, совершенно нет. Моя страна превратилась в руины. В то время было хорошо, что мы ничего не написали», — говорит Абдурахмон, один из подростков, написавших это граффити в 2011 году. В настоящее время Абдурахмон ведет скромную жизнь: где найдет работу, там и трудится — иногда на местном строительстве, иногда в той же школе в качестве сторожа.
Один из подростков, написавших граффити, ставшее причиной начала гражданской войны в 2011 году, Абдурахмон
За 14 лет стены школьного двора несколько раз перекрашивались. На одной из них недавно появилось новое сообщение: «Доктор сбежал». «Да, мы наконец-то добились свободы. Но мы заплатили за это очень высокую цену», — признает Абдурахмон.
Стена с надписью «Доктор сбежал»
Сегодня Дараа — это не что иное, как руины, за исключением центра города — самого менее пострадавшего района во время гражданской войны. Среди множества развалин все еще есть относительно целые здания, где живут люди. Это можно заметить по детям, играющим среди руин, а также по свежевыстираной одежде, развешенной на веревках.
Единственное новшество в городе — это кладбища. Здесь похоронены местные жители, погибшие в борьбе против режима Асада. На каждом надгробии написано слово «шахид». Центральные власти несколько раз разрушали эти камни, поэтому многие из них треснули или были разбиты на две части.
Кладбище в Дараа
После свержения Асада власть в стране перешла к группе «Хайят Тахрир аш-Шам». Однако в Дараа порядок контролирует Южный оперативный штаб (SOR).
В конце ноября 2024 года, когда боевики HTSH начали стремительное наступление на севере Сирии, им именно SOR оказал помощь с юга. «8 декабря 2024 года утром мы первыми вошли в Дамаск. Союзники HTSH пришли за нами», — вспоминает представитель одного из вооруженных формирований «южан», которые сейчас поддерживают порядок в Дараа, Абу Имод.
По его словам, именно силы в составе SOR защищали премьер-министра свергнутого сирийского правительства Мухаммада Гази аль-Джалоли. Он согласился добровольно передать власть повстанцам.
Идлиб — альтернативная Сирия
Через два дня после того, как сирийский диктатор сбежал в Москву, HTSH объявила о создании временного правительства под руководством Мухаммада аль-Башира. На самом деле это было перенесение «Правительства спасения Сирии», которое действовало в последние годы на севере Сирии под контролем HTSH.
Здесь на протяжении примерно 10 лет люди, вышедшие из состава террористической группы ИГИЛ, создали своеобразную «альтернативную Сирию»: общество, свободное от коррупции и с высоким уровнем жизни в некоторых аспектах.
Например, в Идлибе благодаря подключению к турецким электрическим сетям электричество подавалось круглосуточно. Это резко отличалось от других районов, находящихся под контролем Асада: там электричество подавали всего на 3–5 часов в день. Кроме того, мобильная связь также была хорошо организована. Местные власти создали свою мобильную сеть с телефонным кодом Люксембурга +352.
«Турция — единственная страна, которая всегда помогала нам на международной арене, включая гнилой Совет Безопасности ООН. Этот Совет уже стал „Советом по уничтожению“. Другие международные организации — ООН или Международный суд — не работают. Мы восстанавливаем справедливость сами. Но только с оружием», — говорит один из боевиков HTSH, контролирующих шоссе, соединяющее Идлиб с Алеппо.
На самом деле Турция никогда не скрывала своей симпатии к сирийским повстанцам и поддерживала их. Так, сегодня в Идлибе и соседнем Алеппо можно свободно рассчитываться турецкими лирами. Сирийские фунты же принимаются не везде.
Кроме того, в Идлибе в последние годы действовали законы шариата. Многие сирийцы считали это справедливой альтернативой светской, но коррумпированной судебной системе Асада. Теперь они хотят внедрить такую систему и в остальных районах Сирии.
При этом, хотя представители HTSH следовали строгой интерпретации ислама, гражданская администрация Идлиба демонстративно защищала представителей других религий. Например, христиане могли свободно молиться в своих церквях. Но это не означает, что против них не было отдельных случаев, включая выселение из дома только за их веру.
Алеппо — рай на телах
Самые тяжелые и продолжительные сражения гражданской войны в Сирии проходили именно в Алеппо. Поэтому город получил название «Сирийский Сталинград». Войска Асада при помощи России, Ирана и боевиков «Хизбаллы» из Ливана штурмовали экономическую столицу Сирии в течение четырех лет, чтобы очистить ее от сил оппозиции, и полностью захватили в декабре 2016 года. Это событие стало поворотным моментом в сирийской войне, и с тех пор Асад начал считать себя неприкосновенным.
В конце 2024 года Алеппо снова стало важным перекрестком в гражданской войне. HTSH захватила его за три дня и немедленно наладила электроснабжение и стабильный интернет. «Мы ходим по раю. Мы первыми ощутили опьяняющий вкус свободы», — с гордостью говорит 19-летний Мустафа. Он живет в маленькой комнате без отопления в старом общежитии, расположенном на огромном университетском кампусе на востоке города.
Крепость Алеппо
Кадры радости жителей города и сообщения о восстановлении электроснабжения быстро распространились по всей стране. Поэтому в городах, находящихся под контролем Асада, немало тех, кто ждал HTSH не как захватчиков, а как освободителей. «Вся Сирия завидовала нам и хотела быть с нами», — говорит Мустафа.
Турецкие лиры в Алеппо
Современный Алеппо — это полуразрушенный город. Среди множества развалин, по словам местных жителей, могут находиться еще не захороненные тела. «Это дело России. Она лишь отложила падение режима Асада, и все. Это все равно произошло бы», — говорит пожилой Фейсал, владелец кондитерской в центре города.
По его мнению, как Россия, так и Иран должны участвовать в восстановлении Сирии. «Они должны участвовать не только в восстановлении исторических памятников, но и в восстановлении наших домов, наших улиц», — подчеркивает он.
Во время многих боев серьезно пострадала крепость Алеппо, построенная в XII веке и внесенная в список Всемирного наследия ЮНЕСКО. 4 декабря лидер HTSH Абу Мухаммад аль-Джолани, проходя среди радостной толпы по лестницам на выходе из крепости, произвел большое впечатление на жителей всей Сирии, включая население Дамаска. Многие именно в этот момент поняли, что дни Асада сочтены.
Алеппо
Сегодня на площади перед крепостью звучит музыка, сирийцы из соседних провинций фотографируются на фоне крепости и следов от пуль, а маленькие дети просят милостыню. В одно и то же время несколько боевиков HTSH следят за соблюдением порядка.
Площадь у крепости Алеппо
Дамаск — репрессии и кризис
На стенах улиц столицы Сирии висят надписи и плакаты: «Держи голову высоко! Теперь ты свободен, сириец!» На соседней стене написаны такие слова: «8 декабря 2024 года, 06:18 — Сирия обрела свою свободу».
В прошлом декабре стремительное падение режима Асадов было воспринято сирийцами именно как освобождение. «Выборы в условиях диктатуры абсолютно бессмысленны. Миллионы голосов, отданных Асаду, были фальшивыми», — говорит 42-летний предприниматель Салих, занимающийся антиквариатом на центральном рынке «Аль-Хамидия» в Дамаске.
«Его поддерживала только элита — те, кто прилип к дворцам, дорогим машинам и валютным хранилищам, — добавляет сириец, подчеркивая, что будущее страны пока очень неопределенно. — Мы сейчас живем в состоянии неопределенности», — говорит он.
После того как HTSH захватила власть в Дамаске 8 декабря 2024 года, ее лидер аль-Джолани пообещал создать инклюзивное правительство с участием всех этнических и религиозных меньшинств к 1 марта. Однако этого до сих пор не произошло. В настоящее время в столице функционирует только правительство, переселенное из Идлиба.
Дамаск
Также аль-Джолани назначил своим старшим братом Мохира — который ранее работал в России — министром здравоохранения. Его двоюродный брат Марван стал новым губернатором Дамаска. Эти назначения напоминают семейные методы управления Башара Асада.
24-25 февраля 2025 года в Дамаске прошла конференция по национальному диалогу. По ее итогам была создана комиссия по разработке новой конституции Сирии. В нее вошло семь человек, из которых пятеро были непосредственно связаны с HTSH. Как и в правительстве, в этой комиссии не нашлось места для представителей сирийских меньшинств — алавитов, друзов или христиан.
Очевидно, что на протяжении многих лет HTSH, борющаяся за власть в Сирии, не спешит делиться ею с другими. Однако все равно придется это сделать — поскольку именно такая открытость требуется для отмены многочисленных санкций, введенных против сирийских властей с конца 1970-х годов. Европейский Союз уже объявил о поэтапной отмене санкций, и этот процесс будет связан с реформами, проводимыми в стране.
Именно этот вопрос окажет серьезное влияние на выживание нового режима в стране. В настоящее время примерно 90 процентов сирийского населения живет за чертой бедности и постепенно приходит в себя после эйфории, вызванной свержением Асада.
Одной из основных проблем является деньги, точнее, их наличие в обращении. Ранее любая операция в стране в долларах преследовалась, сейчас «зелень» открыто в ходу. В настоящее время курс доллара к сирийскому фунту составляет 1:10 000 (до войны курс был 1:50), что адаптировало всех сирийцев к расчетам наличными. В крупных магазинах и супермаркетах установлены устройства для подсчета денег — для удобства кассиров.
Однако в эпоху Асада национальная валюта печаталась в России и доставлялась в Сирию. Теперь как это будет осуществляться — неизвестно. Если проблему не решить, в ближайшие недели Сирийская Арабская Республика может столкнуться с нехваткой наличных. Тем не менее, за последние три месяца курс национальной валюты немного укрепился.
Еще одним серьезным испытанием для нового правительства является кризис топлива. При Асада в Сирию ежедневно доставляли 70 тысяч баррелей нефти из Ирана через Ирак. Сегодня такой возможности нет: сирийско-иракская граница закрыта.
В настоящее время владельцы автотранспорта покупают некачественный смешанный бензин не на АЗС, а у частных продавцов. Это приводит к быстрому выходу автомобилей из строя. Если ситуация продолжится, многие сирийцы угрожают перекрыть основные дороги, ведущие в Дамаск и из него.
«Самый свободный период в истории» — пока что
Аш-Шар’a обещает, что новые сирийские власти не пойдут по пути «Талибана», отказываясь выполнять требования международного сообщества и не предпринимая никаких действий для отмены заморозки активов в западных банках. Напротив, сирийцы заявляют о намерении наладить диалог с международным сообществом, в то время как в Афганистане вводятся новые запреты на женщин.
Однако в последние месяцы произошли столкновения между алавитскими общинами на западе Сирии и боевиками HTSH. Среди мирного населения также есть жертвы. Такие столкновения, затрагивающие обычных людей, обычно происходят в результате рейдов HTSH на алавитские деревни, где скрываются генералы и офицеры, служившие в армии Асада. По данным Сирийского центра мониторинга прав человека, во время таких рейдов погибли как минимум 973 мирных граждан.
Тем не менее, в Дамаске и других крупных городах Сирии люди ощущают свободу — об этом говорит почти каждый. Местные жители активно обсуждают политические изменения в стране, включая критику новых лидеров.
«Да, он перешел от камуфляжа к пиджаку и галстуку. Но мы очень хорошо помним: он начал свою деятельность с организации взрывов и террористических атак по всей Сирии», — говорит 21-летняя Рима о Аш-Шар’e.
Среди работников культуры, традиционно играющих важную роль в Сирии, в профсоюзах царит серьезная тревога. Многие боятся, что пришедшие к власти исламисты полностью запретят кино и музыку в стране, а также закроют профсоюзы.
Эти опасения не беспочвенны. Например, в связи с месяцем Рамадан в марте по всей стране была запрещена деятельность кафе и ресторанов в дневное время, а также курение в общественных местах.
«Вы пришли в нашу страну в самый свободный период в истории, — говорит Рима. — Но мы не можем жить без жестокости. Эта свобода не продлится долго, и тогда вы снова не узнаете Сирию».