Suriyaning yangi hukumati Bashar Asadning ekstraditsiyasini so‘radi
Suriyadagi yangi hukumat Rossiya rahbari Vladimir Putindan sobiq prezident Bashar Asadni sud jarayoni uchun ekstraditsiya qilishni so‘radi. Bu haqda Al Arabiya nashri xabar berdi.
Rasmiy so‘rov Suriya prezidenti va "Hay’at Tahrir ash-Shom" guruhi yetakchisi Ahmad ash-Shar’a (Al-Juloniy) nomidan Moskvaga yuborilgan. Reuters manbalariga ko‘ra, bungacha ham Bashar Asad tomonidan Moskvaga yo‘naltirilgan mablag‘larni qaytarish talabi ilgari surilgan edi. Rossiya delegatsiyasining yaqindagi tashrifi chog‘ida Asadlar oilasining Rossiyada aktivlarga ega emasligi ma’lum qilindi.
Ushbu uchrashuv davomida Suriya vakillari Asadni mamlakatda sud qilish uchun Moskvaga topshirish masalasini yana ko‘targan. Al Arabiya manbalariga ko‘ra, uch soat davom etgan muzokaralardan so‘ng, Rossiya tomoni Asadni ekstraditsiya qilish masalasi ikki davlat o‘rtasidagi munosabatlarni tiklash uchun yengib bo‘lmas to‘siq emasligini ta’kidladi.
Bundan tashqari, 20 mart kuni Vladimir Putin suriyalik hamkasbiga hamkorlikni davom ettirish taklifi va uning "vaziyatni barqarorlashtirish bo‘yicha sa’y-harakatlarini" qo‘llab-quvvatlashini bildirgan maktub yo‘lladi. Gap Suriyada hukumat qo‘shinlari va Asad tarafdorlari hisoblangan alaviylar o‘rtasida yuz bergan qurolli to‘qnashuvlar haqida ketmoqda. Mart oyi boshida mamlakatning shimoliy hududlarida sodir bo‘lgan ushbu janglarda mingdan ortiq tinch aholi halok bo‘lgan.
Fevral oyi boshida Suriyaning yangi mudofaa vaziri Murxaf Abu Kasra Rossiyaning Tartus va Xmeymimdagi harbiy bazalari masalasida Suriya o‘z manfaatlaridan kelib chiqqan holda harakat qilishini ta’kidladi. Uning aytishicha, agar Moskva Suriyaga zarur bo‘lgan narsani – ya’ni hozirda Rossiyada yashiringan Asadni topshirsa, Rossiya bu obyektlarni saqlab qolish imkoniyatiga ega bo‘ladi.
So‘nggi oylarda Vladimir Putin Suriyadagi harbiy bazalari va Rossiya ta’sirini saqlab qolish maqsadida yangi hukumat bilan aloqalarni mustahkamlashga intilmoqda. Masalan, o‘tgan hafta Rossiya nefti ortilgan bir necha tanker Suriyaga yetib keldi. Shuningdek, fevral va mart oylarida Damashqqa Asad hokimiyati davrida Moskvada chop etilgan Suriya valyutasi jo‘natilgan.
Ma’lumotlarga ko‘ra, Bashar Asad va uning oilasi Rossiyadan boshpana so‘ragan va hozirda Moskvada istiqomat qilmoqda. Suriyaning yangi hukumati esa uni sudga tortish uchun ekstraditsiya qilishga intilayotganini bildirmoqda.

Новое правительство Сирии запросило экстрадицию Башара Асада
Новая власть Сирии обратилась к президенту России Владимиру Путину с просьбой экстрадировать бывшего президента Башара Асада для судебного разбирательства. Об этом сообщает издание Al Arabiya.
Официальный запрос был направлен в Москву от имени президента Сирии и лидера группы "Хайят Тахрир аш-Шам" Ахмада аш-Шар’a (Аль-Джулони). По данным Reuters, ранее также выдвигалось требование вернуть средства, направленные в Москву Башаром Асадом. Во время недавнего визита российской делегации было заявлено, что семья Асадов не имеет активов в России.
В ходе этой встречи сирийские представители вновь подняли вопрос о передаче Асада в Москву для судебного разбирательства в стране. По данным Al Arabiya, после трехчасовых переговоров российская сторона отметила, что вопрос экстрадиции Асада не является непреодолимым препятствием для восстановления отношений между двумя государствами.
Кроме того, 20 марта Владимир Путин направил своему сирийскому коллеге письмо с предложением продолжить сотрудничество и поддержать его "усилия по стабилизации ситуации". Речь идет о вооруженных столкновениях, произошедших между правительственными войсками Сирии и алавитами, считающимися сторонниками Асада. В начале марта в этих боях на севере страны погибли более тысячи мирных жителей.
В начале февраля новый министр обороны Сирии Мурхаф Абу Касра подчеркнул, что Сирия будет действовать в соответствии со своими интересами в вопросе российских военных баз в Тартусе и Хмеймиме. По его словам, если Москва выдаст то, что необходимо Сирии – то есть Асада, который в настоящее время скрывается в России, то Россия сможет сохранить эти объекты.
В последние месяцы Владимир Путин стремится укрепить связи с новым правительством с целью сохранения своих военных баз в Сирии и влияния России. Например, на прошлой неделе несколько танкеров с российской нефтью прибыли в Сирию. Также в феврале и марте в Дамаск были отправлены сирийские валюты, напечатанные в Москве во время правления Асада.
По данным, Башар Асад и его семья запросили убежище в России и в настоящее время проживают в Москве. Новое правительство Сирии заявляет о намерении экстрадировать его для судебного разбирательства.