Akrom Imomo‘g‘li Turkiya prezidentligiga nomzod sifatida ko‘rsatildi
Turkiyaning muxolifatdagi Respublika xalq partiyasi 23 mart, yakshanba kuni hokimiyatdan chetlatilgan va qamoqqa olingan Istanbul hokimi Akrom Imomo‘g‘lini prezidentlikka nomzod qilib ko‘rsatdi. Respublika xalq partiyasi praymerizlarida jami 15 million turk fuqarosi qatnashdi, bu esa mamlakatda ro‘yxatga olingan saylovchilarning deyarli to‘rtdan bir qismini tashkil etadi. Ulardan 13,2 millioni yagona nomzod bo‘lgan Imomo‘g‘lini qo‘llab-quvvatlagan.
Respublika xalq partiyasi raisi O‘zg‘ur O‘zel Turkiyaning amaldagi prezidenti Rajab Toyyib Erdo‘g‘anni muddatidan oldin prezidentlik saylovlarini o‘tkazish va Akrom Imomo‘g‘li bilan raqobatlashishga qaror qilishga chaqirdi.
Shu kuni o‘n minglab muxolifat tarafdorlari Istanbul meriyasi oldida to‘planib, Erdo‘g‘anning raqibi siyosiy sabablarga ko‘ra ta’qib qilinayotganiga norozilik bildirishdi. AP O‘zelning mitingdagi so‘zlaridan iqtibos keltirdi: "Imomo‘g‘li bir tomondan qamoqxonada, boshqa tomondan esa prezidentlikka yo‘l oldi". Prezidentlikka yangi nomzod bo‘lgan Imomo‘g‘lining rafiqasi Dilek Kaya ham namoyishchilarga murojaat qildi.
Namoyishchilar barrikadalar qurishga urinib, politsiya bilan to‘qnashdi, deb yozadi Milliyet. Natijada, uning ma’lumotlariga ko‘ra, 66 nafar namoyishchi qo‘lga olingan, besh nafar politsiyachi jarohatlangan.
Yevropa davlatlari Istanbul meri qo‘lga olinganini qoralab chiqdi
Germaniya tashqi ishlar vaziri Berbok Akrom Imomo‘g‘lining qo‘lga olinishini «Turkiyadagi demokratiyaga jiddiy zarba» deb atadi. Parij va Afina Istanbul merini qo‘llab-quvvatladi. Istanbulda yuzlab kishilar namoyishga chiqdi.
Istanbul meri Akrom Imomo‘g‘lining qo‘lga olinishi va yil boshidan beri amaldorlar, faollar, fuqarolik jamiyati va biznes vakillari va jurnalistlarning ta’qib qilinishi Turkiyaning o‘zining uzoq yillik demokratik an’analariga sodiqligi haqida savollar tug‘dirmoqda, dedi Yevropa Ittifoqining tashqi ishlar bo‘yicha oliy vakili Kaya Kallas.
Bryussel Turkiya hukumatini to‘liq shaffoflikni ta’minlashga va barcha qonuniy tartiblarga rioya qilishga chaqirdi. Yevropa Ittifoqiga nomzod davlat va Yevropa Kengashining uzoq yillik a’zosi sifatida Turkiya eng yuqori demokratik standartlarni qo‘llashga majbur, deyiladi bayonotda.

Акром Имамоглы выдвинут кандидатом в президенты Турции
Оппозиционная Народная республика партия Турции выдвинула Акрома Имомоглу, мэра Стамбула, отстраненного от власти и арестованного, кандидатом в президенты в воскресенье, 23 марта. В праймериз Народной республиканской партии участвовали в общей сложности 15 миллионов турецких граждан, что составляет почти четверть зарегистрированных избирателей в стране. Из них 13,2 миллиона поддержали единственного кандидата Имомоглу.
Председатель Народной республиканской партии Озгур Озель призвал действующего президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана провести досрочные президентские выборы и соперничать с Акромом Имомоглу.
В этот день десятки тысяч сторонников оппозиции собрались перед мэрией Стамбула, выражая недовольство тем, что соперник Эрдогана преследуется по политическим причинам. AP привела слова Озеля с митинга: "Имомоглу с одной стороны в тюрьме, с другой стороны идет к президентству". Жена нового кандидата в президенты Имомоглу, Дилек Кая, также обратилась к демонстрантам.
Демонстранты пытались построить баррикады и столкнулись с полицией, сообщает Milliyet. В результате, по его данным, 66 демонстрантов были арестованы, пятеро полицейских получили ранения.
Европейские государства осудили арест мэра Стамбула
Министр иностранных дел Германии Бербок назвала арест Акрома Имомоглу "серьезным ударом по демократии в Турции". Париж и Афины поддержали мэра Стамбула. В Стамбуле сотни людей вышли на демонстрацию.
Арест мэра Стамбула Акрома Имомоглу и преследование с начала года чиновников, активистов, представителей гражданского общества, бизнеса и журналистов ставят под сомнение приверженность Турции своим многолетним демократическим традициям, заявила высокопоставленный представитель Европейского Союза по иностранным делам Кая Каллас.
Брюссель призвал правительство Турции обеспечить полную прозрачность и соблюдать все законные процедуры. В заявлении говорится, что как страна-кандидат в Европейский Союз и давний член Совета Европы, Турция обязана применять самые высокие демократические стандарты.