AQSHda davlatdan nafaqa oladigan 7 million «o‘lik jon» aniqlandi
Amerika Qo‘shma Shtatlarida ijtimoiy ta’minot tizimi bo‘yicha yirik tekshiruv o‘tkazilib, davlatdan nafaqa olayotgan 7 milliondan ortiq fuqaroning hujjatlar bo‘yicha tirik, aslida esa vafot etgani aniqlandi. Bu haqda Ilon Mask boshchiligidagi Hukumat samaradorligi departamenti (DOGE) ma’lum qildi.
G‘ayritabiiy yoshdagi «nafaqaxo‘rlar»
DOGE tomonidan o‘tkazilgan tekshiruv natijalariga ko‘ra, AQSH Ijtimoiy ta’minot boshqarmasi hujjatlarini yangilash jarayonida bir nechta hayratlanarli holatlar aniqlangan. Xususan, nafaqa olayotgan fuqarolar orasida:
? 1,7 million kishi – 120-129 yoshda.
? 2,4 million kishi – 130-139 yoshda.
? 2,4 million kishi – 140-149 yoshda.
? 400 mingdan ortiq kishi – 150 yoshdan yuqori.
Raqamlar juda g‘ayritabiiy ko‘rinishga ega, chunki dunyodagi eng keksalar qatoridagi insonlar ham hozirda 120 yoshga yetmagan.
Firibgarlikmi yoki tizimdagi xatolik?
DOGE tomonidan tayyorlangan hisobotda ma’lumotlar bazasini tozalash ishlari 3 hafta davom etgani qayd etilgan. Ushbu jarayonda 7 million nafar odam rasman vafot etgan deb belgilanib, ularning ijtimoiy sug‘urta raqamlari bekor qilindi. Ammo hali ham 5 milliondan ziyod shubhali holatlar tekshirilmoqda.
Bu holat Amerika ijtimoiy ta’minot tizimida katta firibgarliklar borligini ko‘rsatishi mumkin. Agar chinakamiga vafot etgan shaxslar nomiga nafaqa ajratib kelingan bo‘lsa, demak, kimdir bu mablag‘larni o‘zlashtirgan bo‘lishi mumkin.
Ilon Maskning munosabati
Ilon Mask bu vaziyatga keskin munosabat bildirib, AQSH ijtimoiy ta’minot tizimini «tarixdagi eng katta firibgarlik» deb atadi. U o‘z sahifasida mamlakatda 100 yoshdan oshgan 4 milliondan ortiq fuqaro borligi haqida infografika ham e’lon qildi.
«Hatto kinofilmlarda ham bunday uzoq umr ko‘rgan odamlar kam uchraydi. Balki haqiqatdan ham biz bilmaydigan yashirin «vampirlar» bordir?» – deb hazilomuz izoh qoldirdi Ilon Mask.
AQSH ijtimoiy ta’minot tizimidagi bu kabi muammolar nafaqat moliyaviy yo‘qotishlarga, balki davlatning ishonchliligini pasayishiga ham olib kelishi mumkin. Hozirda hukumat bu vaziyatni chuqurroq o‘rganib, kelgusida bunday holatlar takrorlanmasligi uchun yangi nazorat mexanizmlarini joriy etishni rejalashtirmoqda.
Tekshiruv natijalari e’lon qilingach, jamoatchilik ushbu masalaga jiddiy e’tibor qaratishi shubhasiz. Hozircha esa, Amerika tarixidagi eng katta firibgarlikdan biri oshkor bo‘lgani aniq.

В США было выявлено 7 миллионов «мертвых душ», получающих пособия от государства
В Соединенных Штатах Америки была проведена крупная проверка системы социального обеспечения, в ходе которой выяснилось, что более 7 миллионов граждан, получающих пособие от государства, числятся живыми, но на самом деле уже скончались. Об этом сообщило Управление эффективности правительства (DOGE) под руководством Илона Маска.
Необычные пенсионеры в возрасте
Согласно результатам проверки, проведенной DOGE, в процессе обновления документов Управления социального обеспечения США были выявлены несколько удивительных случаев. В частности, среди получателей пособий:
? 1,7 миллиона человек – в возрасте 120-129 лет.
? 2,4 миллиона человек – в возрасте 130-139 лет.
? 2,4 миллиона человек – в возрасте 140-149 лет.
? Более 400 тысяч человек – старше 150 лет.
Цифры выглядят крайне необычно, поскольку среди самых старых людей в мире нет никого, кто достиг бы 120 лет.
Мошенничество или ошибка в системе?
В отчете, подготовленном DOGE, отмечается, что работа по очистке базы данных длилась 3 недели. В ходе этой работы 7 миллионов человек были официально признаны умершими, и их номера социального страхования были аннулированы. Однако все еще проверяются более 5 миллионов подозрительных случаев.
Эта ситуация может указывать на наличие крупных мошенничеств в системе социального обеспечения Америки. Если действительно пособия выделялись на имена скончавшихся лиц, значит, кто-то мог присваивать эти средства.
Реакция Илона Маска
Илон Маск резко отреагировал на эту ситуацию, назвав систему социального обеспечения США «самым большим мошенничеством в истории». Он также опубликовал инфографику о том, что в стране более 4 миллионов граждан старше 100 лет.
«Даже в кинофильмах такие долгожители встречаются редко. Возможно, действительно существуют скрытые «вампиры», о которых мы не знаем?» – с юмором прокомментировал Илон Маск.
Проблемы в системе социального обеспечения США могут привести не только к финансовым потерям, но и к снижению доверия к государству. В настоящее время правительство планирует более глубоко изучить эту ситуацию и внедрить новые механизмы контроля, чтобы подобные случаи не повторялись в будущем.
После публикации результатов проверки общественность, безусловно, обратит серьезное внимание на эту проблему. На данный момент стало очевидно, что одно из крупнейших мошенничеств в истории Америки было раскрыто.