Germaniya razvedkasi: Rossiya NATOga qarshi keng ko‘lamli urushga tayyorgarlik ko‘rmoqda
Dunyo 00:26, 29-03-2025 5
Germaniya Federal razvedka xizmati va Bundesver tomonidan tayyorlangan yangi hisobotda Rossiya 2030 yillarga borib NATO bilan keng ko‘lamli harbiy to‘qnashuvga tayyor bo‘lishi mumkinligi ta’kidlandi. Hisobotga ko‘ra, Rossiya prezidenti Vladimir Putin bu urushni tizimli deb hisoblamoqda va unga puxta hozirlik ko‘rmoqda.
Rossiyaning harbiy salohiyati ortmoqda
Germaniya razvedkasi ma’lumotlariga ko‘ra, ayni paytda Rossiya to‘g‘ridan to‘g‘ri NATOga qarshi to‘qnashuv uchun yetarli kuchga ega emas. Ammo Litva maxsus xizmati baholashicha, Moskva NATO a’zosi bo‘lgan bir nechta davlatga qarshi cheklangan harbiy operatsiya o‘tkazib, alyansning javob reaksiyasini sinab ko‘rishi mumkin.
Hisobotda qayd etilishicha:
• Rossiya Ukraina bilan urush davomida harbiy yo‘qotishlarni tiklashga muvaffaq bo‘lmoqda.
• Rossiyaning harbiy sanoati front ehtiyojlaridan ko‘proq qurol-yarog‘ ishlab chiqarishni boshlagan.
• Ukraina urushi tugagach, Rossiya qo‘shinlari tez orada Boltiqbo‘yi davlatlari chegarasiga yo‘naltirilishi mumkin.
Mudofaa xarajatlari keskin oshdi
Rossiya hukumati urush davomida mudofaa xarajatlarini keskin oshirdi. Oxirgi uch yil ichida armiya va qurol-yarog‘ ishlab chiqarish uchun 22 trillion rubl sarflangan. 2025 yil budjetida esa 13,2 trillion rubl (umumiy xarajatlarning 30%) harbiy maqsadlarga yo‘naltirilgan.
Vladimir Putin 2024 yil sentyabr oyida Rossiya armiyasi sonini 2,38 million kishiga yetkazish haqida qaror qabul qildi. Bu bilan Rossiya qurolli kuchlari dunyoda Xitoydan keyin ikkinchi o‘ringa chiqdi.
NATO Rossiya tahdidiga tayyor
26 mart kuni NATO bosh kotibi Mark Ryutte alyans Rossiyaning ehtimoliy tajovuziga qarshi keskin ogohlantirish berdi.
"Agar kimdir xato qilib, Polsha yoki boshqa ittifoqdoshlarimizga hujum qilsa va bu jazosiz qoladi deb o‘ylasa — u NATO kuchlarining to‘liq qudrati bilan to‘qnashadi. Bizning javobimiz halokatli bo‘ladi," — dedi Ryutte Varshavada Polsha bosh vaziri Donald Tusk bilan uchrashuvda.
NATO a’zolari Rossiya tahdidiga qarshi kuchaytirilgan harbiy tayyorgarlikni davom ettirayotgani, ayniqsa Boltiqbo‘yi va Sharqiy Yevropada harbiy imkoniyatlarni mustahkamlashga e’tibor qaratayotgani qayd etilgan.
Germaniya razvedkasi hisoboti Rossiya NATOga qarshi keng ko‘lamli urushga jiddiy hozirlik ko‘rayotganini va Ukraina urushi tugagach, Rossiya Boltiqbo‘yi davlatlariga yo‘nalishi mumkinligini ko‘rsatmoqda. NATO esa bunday tahdidlarga qarshi ta’sirchan javob berishga tayyorligini bildirib, harbiy kuchlarini mustahkamlamoqda.
Yaqin yillarda Rossiya va NATO o‘rtasidagi keskinlik yanada ortsa, Yevropada yangi mojaro paydo bo‘lishi mumkin.