BAA sudi 3 nafar o‘zbekistonlikni o‘lim jazosiga hukm qildi
Birlashgan Arab Amirliklari (BAA) sudi 2024 yilning noyabr oyida rohib Svi Koganni o‘ldirishda ayblangan uch nafar o‘zbekistonlikni o‘lim jazosiga hukm qildi. Bu haqda Isroil hukumatidagi rasmiy manbalarga tayanib, Ynetnews xabar berdi.
Sud qarori va tafsilotlar
Manbalarga ko‘ra, sud hukmi 2025 yil 30 mart kuni chiqarilgan, biroq BAA rasmiylari tomonidan rasman e’lon qilinmagan. O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi hozircha bu masala bo‘yicha rasmiy bayonot bermagan.
Shuningdek, ijtimoiy tarmoqlarda sudlangan shaxslardan birining yaqin qarindoshlari bilan suhbati audio shaklda tarqalgan. Unda aytilishicha, «uchala gumondorga ham o‘lim jazosi tayinlangan». Biroq ushbu audioyozuvning haqiqiyligi hali rasman tasdiqlanmagan.
Jinoyat tarixi
2024 yil 21 noyabr kuni rohib Svi Kogan noma’lum holda bedarak yo‘qolgani haqida xabar berilgan. Ordan ko‘p o‘tmay, BAA politsiyasi uning jasadini zo‘ravonlik izlari bilan topgan.
Shuningdek, BAA Ichki ishlar vazirligi jinoyatga gumon qilingan uch nafar shaxsni qo‘lga olganini ma’lum qilgan. Ularning shaxsiyati ham oshkor qilingan:
- Mahmudjon Abdurahim o‘g‘li Kenjaboyev,
- Azizbek Komilovich Ismoilov,
- Olimboy Tohirovich Davlatyorov.
Ularning barchasi O‘zbekiston fuqarosi ekani qayd etilgan.
Jinoyat sabablari va xalqaro munosabatlar
BAA rasmiylari hozircha jinoyatning aniq sabablari haqida ma’lumot bermagan. Shu bilan birga, Isroil hukumati bu hodisani «antisemitizm bilan sug‘orilgan terrorchilik akti» sifatida baholagan.
Mazkur ish xalqaro miqyosda katta muhokamalarga sabab bo‘lmoqda. O‘zbekiston tomonidan hali rasmiy munosabat bildirilmagan bo‘lsa-da, ushbu voqea mamlakat tashqi siyosati va fuqarolarning huquqiy himoyasi nuqtayi nazaridan muhim ahamiyat kasb etadi.
Uch nafar O‘zbekiston fuqarosining BAAda o‘lim jazosiga hukm qilinishi bilan bog‘liq vaziyat hali ham o‘zgarishi mumkin. O‘zbekiston rasmiylari va xalqaro tashkilotlar mazkur qaror yuzasidan qanday munosabat bildirishi hozircha noma’lum. Voqeaning keyingi rivoji jamoatchilik va xalqaro hamjamiyat tomonidan diqqat bilan kuzatib borilmoqda.

пасмурно ветер 4.2 м/с, ЮВ
Суд Объединенных Арабских Эмиратов (ОАЭ) приговорил трех граждан Узбекистана к смертной казни за убийство священника Свя Когана в ноябре 2024 года. Об этом сообщает Ynetnews со ссылкой на официальные источники в правительстве Израиля.
Решение суда и детали
По данным источников, приговор был вынесен 30 марта 2025 года, однако официально не был объявлен властями ОАЭ. Министерство иностранных дел Республики Узбекистан пока не сделало официального заявления по этому вопросу.
Также в социальных сетях распространился аудиозапись разговора с близкими одного из осужденных. В нем говорится, что «всем троим подозреваемым назначена смертная казнь». Однако подлинность этой аудиозаписи пока не подтверждена официально.
История преступления
21 ноября 2024 года было сообщено о безвестном исчезновении священника Свя Когана. Вскоре после этого полиция ОАЭ обнаружила его тело с признаками насилия.
Также Министерство внутренних дел ОАЭ сообщило о задержании трех подозреваемых в преступлении. Их личности также были раскрыты:
• Махмуджон Абдурахим оглы Кенжабоев,
• Азизбек Комилович Исмоилов,
• Олимбой Тохирович Давлатёров.
Все они являются гражданами Узбекистана.
Причины преступления и международные отношения
Власти ОАЭ пока не предоставили информацию о конкретных причинах преступления. В то же время правительство Израиля оценило этот инцидент как «террористический акт, подпитываемый антисемитизмом».
Дело вызывает широкие обсуждения на международном уровне. Несмотря на то, что Узбекистан пока не сделал официального заявления, этот инцидент имеет важное значение с точки зрения внешней политики страны и правовой защиты граждан.
Ситуация с приговором к смертной казни трех граждан Узбекистана в ОАЭ все еще может измениться. Официальные лица Узбекистана и международные организации пока неясно, как отреагируют на это решение. Последующее развитие событий внимательно отслеживается общественностью и международным сообществом.