Fransiyada ommaviy namoyishlar davomida AQSH bayrog‘i yoqib yuborildi
Fransiya poytaxti Parijda o‘qituvchilar va talabalar tomonidan o‘tkazilgan yirik norozilik namoyishlari katta shov-shuvga sabab bo‘ldi. "RIA Novosti"ning xabar berishicha, ta’lim sohasidagi to‘qqizta kasaba uyushmasi tashabbusi bilan tashkil etilgan ushbu aksiya Ta’lim vazirligi oldidan boshlangan.
Namoyishchilar talabi va norozilik sabablari
Ishtirokchilar Fransiyaning sobiq bosh vaziri, hozirgi ta’lim vaziri Elizabet Bornni tanqid qiluvchi plakatlar ko‘tarib, hukumatning ta’lim sohasida olib borayotgan siyosatiga qarshi chiqishdi. Ular boshlang‘ich va o‘rta maktablarda o‘qituvchilik stavkalari qisqartirilgani va 223 ta sinf yopilganini keskin tanqid qildilar. Shuningdek, pensiya islohoti bekor qilinishi va ta’tillar uchun to‘liq to‘lov tiklanishi talab qilindi.
Namoyishlar davomida yuz bergan voqealar
Namoyishchilar Amerika Qo‘shma Shtatlarining tarif siyosati va sobiq prezident Donald Trampning qarorlariga qarshi norozilik bildirib, AQSH bayrog‘ini yirtishdi. Shuningdek, ular axlat qutilariga o‘t qo‘yish, vitrinalar va bankomatlarni sindirishga urinishdi. Politsiya namoyishchilarga qarshi kaltak va ko‘zdan yosh oqizuvchi gaz ishlatgan.
Davlat sektorida keskin choralar
Fransiyada davlat sektori xodimlari ham bu norozilik aksiyalariga qo‘shildi. CGT, UNSA, FSU va Solidaires kabi kasaba uyushmalari 3 aprel kuni butun mamlakat bo‘ylab davlat xizmatchilarini namoyishlarga chorladi. Kasaba uyushmalari 2025 yilni "davlat sektori uchun qora yil" deb atab, hukumatning ish haqini indeksatsiya qilmasdan, ta’til to‘lovlarini kamaytirish va davlat xizmatlari budjetini qisqartirish rejasiga keskin qarshi chiqishmoqda. Ular bu choralar ijtimoiy adolatsizlikka olib kelishi mumkinligini ta’kidlamoqda.
Fransiya budjeti: mudofaa xarajatlari oshib bormoqda
Fransiya hukumati 2025 yil budjeti davlat xarajatlarini qisqartirishni nazarda tutadi. Biroq, mudofaa xarajatlari oshirilgan holda qoldi. Mudofaa vazirligi uchun qo‘shimcha 3,3 milliard yevro ajratilgan bo‘lib, bu umumiy budjetni 50,5 milliard yevroga yetkazdi. Mudofaa vaziri Sebastyan Lekornyuga ko‘ra, mamlakat mudofaa xarajatlarini 100 milliard yevroga yetkazishni maqsad qilgan.
AQSHning tarif siyosati va Trampning qarori
Bundan avval AQSHning sobiq prezidenti Donald Tramp milliy xavfsizlik va ishlab chiqarish uchun muhim tovarlardan tashqari, AQSHga olib kiriladigan barcha mahsulotlarga boj joriy etish haqida qaror chiqargan edi. Ushbu tariflar minimal 10% dan boshlab, ba’zi davlatlar uchun 49% gacha oshirilgan.
Parijdagi norozilik namoyishlari davlat sektori xodimlari va talabalarning hukumat siyosatidan noroziligini namoyon etdi. Pensiya islohoti, ta’lim sohasidagi keskin choralar va davlat budjetiga doir bahslar kelgusida ham qizg‘in muhokamaga sabab bo‘lishi aniq. Hukumat esa bu talablarga qanday javob qaytarishi hali ham noma’lum.

Во время массовых протестов во Франции был сожжен флаг США
В столице Франции, Париже, крупные акции протеста, организованные учителями и студентами, вызвали большой резонанс. Как сообщает "РИА Новости", акция, организованная девятью профсоюзами в сфере образования, началась перед Министерством образования.
Требования протестующих и причины недовольства
Участники подняли плакаты с критикой бывшего премьер-министра Франции, нынешнего министра образования Элизабет Борн и выступили против политики правительства в сфере образования. Они резко раскритиковали сокращение ставок учителей в начальных и средних школах и закрытие 223 классов. Также было выдвинуто требование отменить пенсионную реформу и восстановить полную оплату за каникулы.
События во время протестов
Протестующие выразили недовольство тарифной политикой Соединенных Штатов и решениями бывшего президента Дональда Трампа, разорвав флаг США. Они также пытались поджечь мусорные контейнеры, разбить витрины и банкоматы. Полиция применила дубинки и слезоточивый газ против протестующих.
Резкие меры в государственном секторе
В Франции работники государственного сектора также присоединились к этим акциям протеста. Профсоюзы CGT, UNSA, FSU и Solidaires призвали 3 апреля государственных служащих по всей стране выйти на демонстрации. Профсоюзы назвали 2025 год "черным годом для государственного сектора" и резко выступают против планов правительства по снижению зарплат без индексации, уменьшению выплат за отпуск и сокращению бюджета государственных услуг. Они подчеркивают, что эти меры могут привести к социальной несправедливости.
Бюджет Франции: расходы на оборону растут
Правительство Франции предполагает сокращение государственных расходов в бюджете на 2025 год. Однако расходы на оборону остались увеличенными. Для Министерства обороны было выделено дополнительно 3,3 миллиарда евро, что довело общий бюджет до 50,5 миллиарда евро. По словам министра обороны Себастьяна Лекорню, страна ставит цель довести расходы на оборону до 100 миллиардов евро.
Тарифная политика США и решение Трампа
Ранее бывший президент США Дональд Трамп принял решение о введении пошлин на все товары, ввозимые в США, за исключением товаров, важных для национальной безопасности и производства. Эти тарифы были увеличены с минимальных 10% до 49% для некоторых стран.
Протесты в Париже продемонстрировали недовольство работников государственного сектора и студентов политикой правительства. Пенсионная реформа, резкие меры в сфере образования и споры о государственном бюджете, вероятно, будут предметом горячих дискуссий в будущем. О том, как правительство ответит на эти требования, пока неизвестно.