Markaziy Osiyo transport infratuzilmasi va logistikasini rivojlantirish uchun 10 milliard yevro oladi, deb uz.kursiv.media yozmoqda. Ushbu mablag‘ Samarqandda bo‘lib o‘tgan “Markaziy Osiyo – Yevropa Ittifoqi” sammiti yakunida e’lon qilindi.
Sammitda YI va Markaziy Osiyo mamlakatlari yetakchilari Transkaspiy transport yo‘lagi loyihasidagi yutuqlarni e’tirof etishdi. Bu yo‘lak ikki mintaqa o‘rtasidagi iqtisodiy aloqalarni kengaytiradi.
Shuningdek, Yevroittifoq O‘zbekiston va Turkmanistonning Jahon savdo tashkilotiga (JST) a’zo bo‘lishini qo‘llab-quvvatlashini yana bir bor bildirdi.
Uchrashuv yakunida muhim xomashyo bo‘yicha hamkorlikni nazarda tutuvchi qo‘shma deklaratsiya qabul qilindi. Yetakchilar Afg‘oniston va Ukraina bo‘yicha global barqarorlikka sodiqliklarini ta’kidlashdi.

небольшой дождь ветер 4.3 м/с, ЮВ
Центральная Азия получит 10 миллиардов евро для развития транспортной инфраструктуры и логистики, сообщает uz.kursiv.media. Эти средства были объявлены по итогам саммита "Центральная Азия – Европейский Союз", который прошел в Самарканде.
На саммите лидеры ЕС и стран Центральной Азии признали достижения в проекте Транскаспийского транспортного коридора. Этот коридор расширит экономические связи между двумя регионами.
Кроме того, Европейский Союз еще раз подтвердил свою поддержку вступления Узбекистана и Туркменистана в Всемирную торговую организацию (ВТО).
В конце встречи была принята совместная декларация, касающаяся сотрудничества в области ключевых сырьевых товаров. Лидеры подчеркнули свою приверженность глобальной стабильности в отношении Афганистана и Украины.