Donald Tramp tug‘ilgan kunini harbiy parad bilan nishonlamoqchi!
14 iyun — Amerika armiyasining 250 yilligi! Bu sanaga katta tayyorgarlik ko‘rayotgan AQSHning sobiq va ehtimoliy kelgusi prezidenti Donald Tramp poytaxt Vashingtonda yirik harbiy parad o‘tkazishni rejalashtirmoqda. Qizig‘i, ushbu sana Trampning shaxsiy bayrami ham — shu kuni u 79 yoshga to‘ladi!
6,5 km lik harbiy qadamlar!
Tramp rejalashtirayotgan parad yo‘nalishi — 4 milya (deyarli 6,5 km). U AQSH Mudofaa vazirligining Arlingtondagi markazidan start olib, Oq uygacha davom etadi. Washington City Paper nashri bu haqda ilk bor xabar berdi.
Mahalliy rasmiylar va harbiylar ham bu rejalar haqida ma’lumotga ega, lekin hozircha hech qanday rasmiy so‘rov yoki buyruq berilmagan. “Hozircha bu — faqat Tramp rejasi”, deb ta’kidlaydi The Hill va NewsNation nashrlari.
2018 yildagi parad nima uchun bekor qilingandi?
Tramp prezidentlik faoliyatining birinchi davrida, 2018 yilda ham shunday parad o‘tkazishni xohlagan edi. Ammo:
• 92 million dollarlik (84 mln yevro) xarajatlar,
• va tanklar bilan yo‘llarga yetishi mumkin bo‘lgan infratuzilmaviy zararlar
hisobga olinib, bu reja amalga oshmay qolgan.
2019 yilda ham shiddatli parad bo‘lgan edi
Shuningdek, 2019 yilda Tramp tashabbusi bilan Vashingtonda 27 yil ichidagi ilk katta harbiy parad bo‘lib o‘tgan. U AQSH Mustaqillik kuni — 4 iyulda o‘tkazilgandi.
- Amerika armiyasiga — 250 yil!
- Donald Trampga — 79 yosh!
- Bir kun, ikki sabab — harbiy parad katta shov-shuvlarga sabab bo‘lishi aniq.
Tomoshabop kadrlar, yuksak darajadagi qo‘riqlash, va ehtimoliy tanqidlar — barchasi Tramp uslubiga xos. Endi AQSHdagi muxlislar ham, tanqidchilar ham 14 iyunni kutmoqda. Siz-chi?

Джонатан Дэвид хочет добиться успеха в «Ювентусе»
14 июня — 250-летие американской армии! К этой дате активно готовится бывший и, возможно, будущий президент США Дональд Трамп, который планирует провести крупный военный парад в столице Вашингтоне. Интересно, что эта дата также является личным праздником Трампа — в этот день ему исполнится 79 лет!
6,5 км военных шагов!
Маршрут парада, который планирует Трамп, составит 4 мили (почти 6,5 км). Он начнется от центра Министерства обороны США в Арлингтоне и будет продолжаться до Белого дома. Об этом впервые сообщила газета Washington City Paper.
Местные чиновники и военные также осведомлены о планах, но пока никаких официальных запросов или приказов не было. “Пока это — только план Трампа”, — подчеркивают издания The Hill и NewsNation.
Почему парад 2018 года был отменен?
Трамп хотел провести такой парад и в первый срок своего президентства, в 2018 году. Однако:
• расходы в 92 миллиона долларов (84 миллиона евро),
• и возможные повреждения инфраструктуры от танков
учитывались, и этот план не был реализован.
В 2019 году также прошел грандиозный парад
Кроме того, в 2019 году по инициативе Трампа в Вашингтоне прошел первый крупный военный парад за 27 лет. Он был проведен в День независимости США — 4 июля.
- Американской армии — 250 лет!
- Дональду Трампу — 79 лет!
- Один день, две причины — военный парад, который, безусловно, вызовет большой шум.
Зрелищные кадры, высокий уровень охраны и возможная критика — все это характерно для стиля Трампа. Теперь как сторонники, так и критики в США ждут 14 июня. А вы?