O‘zbekiston va Rossiya o‘rtasida yana bir amaliy qadam: Endi hamyurtlarimiz Oltoy o‘lkasining yirik korxonalarida rasmiy mehnat faoliyatini olib borishi mumkin. Bu haqda Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Migratsiya agentligining Novosibirskdagi vakolatxonasi hamda O‘zbekiston Bosh konsulxonasining tashabbusi bilan o‘tkazilgan muzokaralar davomida ma’lum qilindi.
Onlayn uchrashuv, katta natija
O‘tkazilgan onlayn muzokarada ikki tomonlama manfaatli kelishuvlarga erishildi. Unda:
• Oltoy hukumati rahbariyati,
• “Selina”, “Rikon”, “Aleyskzernoprodukt”, “Agrofirm Harvest” kabi yetakchi kompaniyalar,
• va O‘zbekiston Bosh konsulxonasi mutasaddilari ishtirok etdi.
E’tiborli jihati, Oltoy hukumati vakillari 2024 yil oxirigacha 11 ming xorijiy ishchi jalb etilishi rejalashtirilayotganini ma’lum qildi. Ulardan 6 mingdan ortig‘ini aynan O‘zbekiston fuqarolari tashkil etadi. Bu esa, yurtdoshlarimizning mehnat bozoridagi talab yuqoriligini anglatadi.
Qanday sohalarda ishlash mumkin?
Oltoy tomoni quyidagi yo‘nalishlarda ishchilarga ehtiyoj borligini bildirdi:
- Qurilish;
- Sanoat;
- Qishloq xo‘jaligi va uni qayta ishlash;
- Savdo va boshqa xizmat sohalari.
Mehnat muhojirlarini qabul qiluvchi tashkilotlar mehnat shartnomalarining barcha bandlariga amal qilishga tayyor ekanini bildirdi.
Maqsad – mehnat muhojirlarini himoya qilish
O‘zbekistonning Bosh konsuli Aslam Akbarov muzokaralar chog‘ida yurtdoshlar manfaatlarini himoya qilishga alohida e’tibor qaratdi:
“Eng asosiysi — mehnat shartnomalariga to‘liq amal qilinsin va fuqarolarimiz huquqlari himoyalangan bo‘lsin.”
Mehnat patenti — eng ko‘p O‘zbekistonliklarga berilmoqda
Ma’lumotlarga ko‘ra, 2024 yilda berilgan mehnat patentlarining uchdan ikki qismi aynan O‘zbekiston fuqarolari hissasiga to‘g‘ri kelmoqda. Bu — rossiyalik ish beruvchilar tomonidan yurtdoshlarimizga bo‘lgan ishonch va ehtiyojdan dalolatdir.
Oltoy — bugungi kunda faqat tarixiy o‘lka emas, balki yurtdoshlarimiz uchun yangi ish imkoniyatlari manbai!
Mehnat muhojirligini tartibga solish va inson huquqlarini himoya qilish — har ikki mamlakat uchun ustuvor vazifaga aylandi.

Алтай на работу! Наши соотечественники готовятся начать работу в России
Еще один практический шаг между Узбекистаном и Россией: теперь наши соотечественники могут официально трудиться на крупных предприятиях Алтайского края. Об этом стало известно в ходе переговоров, проведенных по инициативе представительства Агентства миграции при Кабинете Министров в Новосибирске и Генерального консульства Узбекистана.
Онлайн-встреча, большой результат
На проведенной онлайн-встрече были достигнуты взаимовыгодные соглашения. В ней приняли участие:
• Руководство правительства Алтая,
• ведущие компании, такие как “Селина”, “Рикон”, “Алейскзернопродукт”, “Агрофирма Хавест”,
• и представители Генерального консульства Узбекистана.
Примечательно, что представители правительства Алтая сообщили, что до конца 2024 года планируется привлечь 11 тысяч иностранных рабочих. Более 6 тысяч из них составят именно граждане Узбекистана. Это свидетельствует о высоком спросе на наших соотечественников на рынке труда.
В каких сферах можно работать?
Сторона Алтая сообщила о необходимости рабочих в следующих направлениях:
- Строительство;
- Промышленность;
- Сельское хозяйство и его переработка;
- Торговля и другие сферы услуг.
Организации, принимающие трудовых мигрантов, заявили о готовности соблюдать все условия трудовых договоров.
Цель – защита трудовых мигрантов
Генеральный консул Узбекистана Аслам Акбаров во время переговоров особое внимание уделил защите интересов соотечественников:
“Самое главное — чтобы трудовые договоры полностью исполнялись и права наших граждан были защищены.”
Трудовые патенты — в основном выдаются гражданам Узбекистана
Согласно данным, в 2024 году две трети выданных трудовых патентов приходятся именно на граждан Узбекистана. Это свидетельствует о доверии и потребности российских работодателей в наших соотечественниках.
Алтай — сегодня не только исторический край, но и источник новых возможностей для работы для наших соотечественников!