Qora dengizda tinchlik muzokarasi: Anqarada Rossiya va Ukraina harbiylari uchrashadimi?
15–16 aprel kunlari Turkiya poytaxti Anqara shahrida Qora dengizda xavfsizlik bo‘yicha muhim uchrashuv bo‘lib o‘tadi, deb CNN Turk xabar berdi.
Uchrashuvda Rossiya va Ukraina vakillari ham qatnashishi mumkin. Ammo tomonlar buni hozircha rasman tasdiqlagani yo‘q. Ushbu uchrashuv to‘g‘ridan to‘g‘ri yoki bilvosita o‘tkazilishini aniqlashtirilmagan.
Turkiya Milliy mudofaa vazirligi ma’lum qilishicha, Anqarada xorijiy harbiy delegatsiyalar ishtirokida Qora dengizda xavfsizlik va tinchlikni ta’minlash borasida muzokaralar o‘tkaziladi. Davlatlar ro‘yxati e’lon qilinmagan.
Vazirlik xabariga ko‘ra, muzokaralar Turkiya Harbiy-dengiz qo‘mondonligida bo‘lib o‘tadi. Unda Qora dengizdagi tinchlikni ta’minlash uchun harbiy-dengiz rejalashtirish masalalari muhokama qilinadi.
23–25 mart kunlari AQSH Saudiya Arabistonida Rossiya va Ukraina delegatsiyalari bilan alohida muzokaralar o‘tkazgan va tomonlar Qora dengizda o‘t ochishni to‘xtatishga keyingi bosqichda kelishishi mumkinligini bildirgan.

небольшой дождь ветер 3.1 м/с, ЮВ
15–16 апреля в столице Турции Анкаре пройдет важная встреча по безопасности в Черном море, сообщает CNN Turk.
На встрече могут участвовать представители России и Украины. Однако стороны пока не подтвердили это официально. Не уточнено, будет ли встреча проводиться напрямую или косвенно.
Министерство национальной обороны Турции сообщило, что в Анкаре будут проведены переговоры по обеспечению безопасности и мира в Черном море с участием иностранных военных делегаций. Список государств не был опубликован.
По информации министерства, переговоры пройдут под руководством Военно-морского командования Турции. На них будут обсуждаться вопросы военно-морского планирования для обеспечения мира в Черном море.
23–25 марта США провели отдельные переговоры с делегациями России и Украины в Саудовской Аравии, и стороны заявили, что могут согласовать прекращение огня в Черном море на следующем этапе.
Россия, в свою очередь, требует снятия санкций и подключения Россельхозбанка к SWIFT. Президент Украины Зеленский обвинил Россию в том, что она "уже начала манипуляции".